Ulga na start – kto może z niej skorzystać i jakie warunki musi spełnić

Źródło:
TVN24 Biznes
Warski o nowej propozycji w sprawie składki zdrowotnej
Warski o nowej propozycji w sprawie składki zdrowotnejTVN24
wideo 2/5
Warski o nowej propozycji w sprawie składki zdrowotnejTVN24

Ulga na start to ułatwienie dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Reguluje ją ustawa z dnia 6 marca 2018 roku o prawach przedsiębiorców. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z ulgi na start i jakie warunki musi spełnić. 

Ulga na start przysługuje przedsiębiorcom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub kolejny, ale po upływie minimum pięciu lat od zawieszenia lub zamknięcia działalności prowadzonej wcześniej.Ulga na start obowiązuje przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej.W czasie obowiązywania ulgi na start przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.Ulga na start nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ulga na start – ZUS

Ulga na start przysługuje przedsiębiorcom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub kolejny, ale po upływie minimum pięciu lat od zawieszenia lub zamknięcia działalności prowadzonej wcześniej. Z ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi (jednoosobowa działalność gospodarcza lub wspólnicy spółek cywilnych). Ulga na start oznacza preferencyjne traktowanie przedsiębiorcy w zakresie obowiązku opłacania składek ZUS przez okres sześciu miesięcy. 

ZUS: ulga na start

W czasie obowiązywania ulgi na start przedsiębiorca przez sześć miesięcy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Ulga na start nie zobowiązuje też jego zleceniodawcy do opłacania składek ZUS, jeśli:

– zlecenie pokrywa się z rodzajem prowadzonej działalności, – od osiąganych przychodów z działalności gospodarczej odprowadzany jest przez przedsiębiorcę podatek.

Ulga na start nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Można natomiast odliczyć ją od podatku i zgłosić do ubezpieczenia w NFZ członków rodziny.

Ulga na start a zwolnienie z ZUS

W ramach ulgi na start obowiązuje zwolnienie z opłacania składek do ZUS w ich pełnej wysokości. Ulga na start zwalnia przedsiębiorcę z ZUS przez sześć miesięcy w zakresie składek na:

– ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), – Fundusz Pracy, – Fundusz Solidarnościowy.

Zwolnienie z ZUS dzięki uldze na start dotyczy tylko przedsiębiorcy. Nadal musi on odprowadzać składki za swoich pracowników. 

Ulga na start – ile trwa

Ulga na start obowiązuje przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jak liczyć sześć miesięcy ulgi na start? Jeśli start działalności ma miejsce pierwszego dnia miesiąca, sześć miesięcy ulgi na start liczonych jest od tego dnia. Jeżeli rozpoczęcie działalności ma miejsce w trakcie trwania miesiąca, nie wlicza się on do sześciu miesięcy zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie z tytułu ulgi na start. 

Ważne: Zawieszenie działalności w czasie trwania ulgi na start nie przerywa biegu sześciu miesięcy.

Ulga na start –  jak zgłosić do ZUS

W ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca, który chce korzystać z ulgi na start, musi zgłosić się do ZUS, by płacić ubezpieczenie zdrowotne. Musi w tym celu podać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZZA. Można to zrobić podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG. We wniosku CEIDG-1 zaznacza się wtedy ZZA w punkcie 12.2.

Jeśli zgłoszenie do ZUS nie nastąpi podczas rejestracji firmy w CEIDG, można to zrobić na druku ZUS ZZA osobiście w placówce ZUS, przez pełnomocnika lub pocztą. Z tej opcji mogą jednak skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie będą płacić składek za więcej niż pięć osób.

Formularz ZUS ZZA można również złożyć przez program Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Uslug Elektronicznych (PUE), podpisując wniosek podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Kod tytułu ubezpieczenia – ulga na start

Kod tytułu ubezpieczenia w przypadku ulgi na start rozpoczyna się od cyfr 05 40. Jeśli przedsiębiorca nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty ani orzeczenia o niepełnosprawności, pozostałe dwie cyfry to 00, a cały kod to 05 40 00.

Jeśli przedsiębiorca ma prawo do emerytury lub renty albo orzeczenie o niepełnosprawności, dwie ostatnie cyfry wybiera się następująco:

Piąta cyfra kodu ZUS:

0 – brak ustalonego prawa do emerytury lub renty 1 – ustalone prawo do emerytury 2 – ustalone prawo do renty.

Szósta cyfra kodu ZUS:

0 – brak orzeczenia o niepełnosprawności, 1 – orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, 2 – orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, 3 – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

ZUS ulga na start – kwota

Kwota składki zdrowotnej podczas ulgi na start to dziewięć proc. podstawy wymiaru składki. Podstawa nie może być niższa niż 75 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale poprzedniego roku kalendarzowego. W 2021 roku najniższa składka zdrowotna wynosi 381,81 zł miesięcznie.

Ulga na start – kiedy nie trzeba płacić składki zdrowotnej

Przedsiębiorca, który korzysta z ulgi na start, może być przez sześć miesięcy zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne,  jeśli:

– jest emerytem lub rencistą, a jego emerytura lub renta nie przekraczają miesięcznie minimalnego wynagrodzenia, – przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury, – opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej, – ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, a jego przychody nie przekraczają miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury i odprowadza podatek dochodowy w formie karty podatkowej, – pobiera zasiłek macierzyński w kwocie nieprzekraczającej miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego.

ZUS DRA – ulga na start 

Deklarację ZUS DRA na uldze na start składa się do 10. dnia następnego miesiąca po rozpoczęciu działalności i zgłoszeniu do ubezpieczeń. Nie trzeba składać deklaracji ZUS DRA w kolejnych miesiącach aż do końca obowiązywania ulgi na start, jeśli nie zatrudnia się pracowników. Następny druk ZUS DRA przedsiębiorca, który korzysta z ulgi na start składa za miesiąc, w którym zakończyła się ulga i zgłosił się do pełnego ubezpieczenia.

Ulga na start – pułapka

Decydując się na skorzystanie z ulgi na start, należy mieć na uwadze następujące konsekwencje:

– zwolnienie ze składek na ZUS oznacza, że w okresie obowiązywania ulgi na start nie są odkładane składki na emeryturę lub rentę i czas ten nie wlicza się do emerytury, – przedsiębiorca nie ma też prawa do świadczeń: zasiłku chorobowego,  macierzyńskiego, opiekuńczego, wypadkowego, świadczenia rehabilitacyjnego.

Należy też pamiętać, że ulga na start nie należy się przedsiębiorcom, którzy wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, jeśli pracowali u niego na podstawie umowy o pracę w poprzednim lub bieżącym roku kalendarzowym i mieli podobny zakres obowiązków.

Koniec ulgi na start

Koniec ulgi na start wypada po upływie sześciu miesięcy. Przedsiębiorca może jednak w dowolnym momencie zrezygnować z korzystania z ulgi na start.

Jaki ZUS po uldze na start?

Po zakończeniu obowiązywania ulgi na start przedsiębiorca przez pełne 24 miesiące ma prawo do opłacania obniżonych składek ZUS. Jeśli zrezygnuje z ulgi na start w trakcie miesiąca, okres obniżonych składek będzie się liczył od następnego miesiąca.

Żeby płacić obniżone składki, przedsiębiorca musi wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS ZWUA) z kodem ZUS rozpoczynającym się cyframi 05 40 oraz zgłosić się do ubezpieczeń w ramach obniżonych składek z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70 (lub 05 72, jeśli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy).

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czterdzieści procent mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planuje do końca roku podnieść ceny swoich produktów i usług - wynika z badania BIG InfoMonitor. Najczęściej wzrost cen przewidują firmy z branży budowlanej.

Jesień pod znakiem podwyżek. "Doszedł kolejny czynnik"

Jesień pod znakiem podwyżek. "Doszedł kolejny czynnik"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług przez Cinkciarz.pl - podała KNF. Do sprawy odniósł się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają wzrosty po tym, jak Iran wystrzelił "grad" rakiet balistycznych w kierunku Izraela, co wywołuje na rynkach paliw obawy, że działania wojenne w tym regionie mogą zakłócić dostawy ropy - informują maklerzy.

Rynek ropy reaguje na atak rakietowy na Izrael

Rynek ropy reaguje na atak rakietowy na Izrael

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP. Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Były prezes PKO BP oskarżony

Były prezes PKO BP oskarżony

Źródło:
PAP

Sejm we wtorek uchwalił nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 miliardów złotych.

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dziewięć milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 1 października 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Największym indywidualnym podatnikiem CIT w 2023 roku był Bank Pekao, który przejął pozycję lidera po spółce Orlen - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów. W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znalazło się aż siedem instytucji finansowych, między innymi Santander Bank Polska, ING BSK oraz BNP Paribas.

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tak zwane babciowe. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie przez internet. Pierwsze wypłaty środków z programu planowane są na przełomie listopada i grudnia.

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Źródło:
PAP

Sprzedaż zalanych mieszkań i domów przez najbliższe lata będzie bardzo trudna. Z kolei właściciele nieruchomości na terenach sąsiednich, ale bezpiecznych, mogą podwyższać ceny. Stawki na rynku najmu mogą wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie, podobnie jak po 1997 roku, wszystko się prawdopodobnie unormuje - takie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź.

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK nałożył 405 milionów złotych kary na KIA Polska i 11 dealerów spółki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie. Podano, że przedsiębiorcy zmówili się w sprawie cen samochodów i podzielili między sobą rynek. Kia Polska nie zgadza się z zarzutami.

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych ani w październiku, ani do końca tego roku - ocenił ekonomista Banku Peako Kamił Łuczkowski. Jak dodał, bank utrzymuje także prognozę, że obniżek nie będzie co najmniej do końca 2025 roku.

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Źródło:
PAP

W 14 głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych rozpoczął się strajk dokerów. Akcja strajkowa zablokuje porty od stanu Maine aż po Teksas. Dokerzy domagają się lepszych płac i gwarancji zatrudnienia w obliczu automatyzacji pracy portów. W proteście bierze udział niemal 50 tysięcy pracowników.

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu - podał S&P Global. Autorzy raportu podają, że sektor skurczył się rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, lecz tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze.

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Samochody Audi z segmentu premium okazały się być najkorzystniejszą ofertą w ramach przetargu na limuzyny dla gabinetu Donalda Tuska - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Źródło:
PAP

Opłaty za pobyt w sanatorium będą niższe od 1 października do 30 kwietnia. Odpłatność za sanatorium zależy od sezonu, a także od standardu pokoju zajmowanego przez kuracjusza.

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl