SLIM VAT to dwie nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług mające uprościć i unowocześnić rozliczanie się z tego podatku przez przedsiębiorców. Nowelizacje miały być korzystne zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców. Jakie zmiany wprowadzono w ramach pakietów SLIM VAT? Od kiedy obowiązuje pakiet SLIM VAT 2?
● SLIM VAT to pakiet rozwiązań upraszczających rozliczanie się z podatku VAT. ● Zmiany miały uwzględniać głównie potrzeby małych i średnich przedsiębiorców. ● SLIM VAT obejmuje zmiany w czterech obszarach: proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut, korzyści finansowe. ● SLIM VAT 2 stanowi aktualizację poprzedniego pakietu, która w głównej części weszła w życie 1 października 2021 roku.
Pakiet SLIM VAT – co to jest?
SLIM VAT jest pakietem rozwiązań (objaśnień) wprowadzonych przede wszystkim do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Pakiet ten był następnie aktualizowany na jesieni 2021 roku ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe.
SLIM VAT to wprowadzony pod koniec 2020 roku pakiet rozwiązań upraszczających i modernizujących rozliczanie się z podatku VAT. Jak wyjaśniali przedstawiciele rządu, był on odpowiedzią na oczekiwania zgłaszane przez przedsiębiorców Ministerstwu Finansów i dostosowywał rozliczanie z podatku VAT do polskiej specyfiki gospodarczej, jaką jest dominacja małych i średnich firm.
Celem SLIM VAT było uproszczenie działalności gospodarczej poprzez zmiany wprowadzone w czterech obszarach:
– proste fakturowanie, – ułatwienia dla eksporterów, – wspólne kursy walut dla VAT i PIT/CIT, – korzyści finansowe.
Faktura korygująca
Główną zmianą wprowadzoną SLIM VAT w obszarze prostego fakturowania jest likwidacja wymogu uzyskania przez nabywcę potwierdzenia otrzymania faktur korygujących in-minus (zmniejszających podstawę opodatkowania).
W przypadku faktur korygujących in-plus (zwiększających podstawę opodatkowania) SLIM VAT sprecyzował natomiast, że rozliczenie ma być dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia tej faktury.
Ułatwienia dla eksporterów
SLIM VAT dla eksporterów wprowadził wydłużenie stosowania zerowej stawki zaliczki z dwóch do sześciu miesięcy.
Wydłuża to czas na wywiezienie przez nich towarów za granicę po otrzymaniu zaliczki i zmniejsza liczbę przypadków, gdy konieczne jest dokonywanie korekt zaliczek ze stawki 0 na 23 proc. VAT.
SLIM VAT – kursy walut
Pakiet SLIM VAT wprowadził możliwość stosowania jednego kursu waluty obcej zarówno dla podatku od towarów i usług VAT, jak też dla podatku dochodowego PIT/CIT.
Zlikwidowało to często pojawiającą się dotąd konieczność dwukrotnego ustalania kursu z różnych dni dla rozliczeń z podatku VAT i podatku dochodowego.
VAT SLIM – korzyści finansowe
W obszarze korzyści finansowych pakiet SLIM VAT wprowadził trzy główne zmiany:
– wydłużenie do czterech miesięcy terminu odliczenia VAT na bieżąco, zmniejszające ilość korekt VAT, – możliwość odliczenia VAT przy refakturowaniu usług noclegowych (przy odsprzedaży), – zwiększenie limitu na jednorazowe prezenty o małej wartości z 10 do 20 zł.
SLIM VAT 2
Rok po wprowadzeniu pierwszego pakietu SLIM VAT przyjęto drugi pakiet uproszczeń w zakresie podatku VAT – pakiet SLIM VAT 2. Pakiet ten obejmuje m.in.:
– możliwość odliczenia VAT na bieżąco po upływie terminu, – ustalenie zasad, której dostawie przypisana będzie wysyłka lub transport towarów w przypadku transakcji łańcuchowych, – usunięcie trzymiesięcznego ograniczenia w odliczaniu VAT przy Wewnątrzwspólnotowym Nabyciu Towarów, – uproszczoną procedurę rozliczania importu towarów, – zmianę terminów składania deklaracji VAT-26, – wydłużenie terminu na stosowanie ulgi na złe długi z dwóch do trzech lat, – uproszczenie zasad stosowania podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości, – możliwość przekazywania środków między rachunkami VAT w różnych bankach oraz płacenia z rachunku VAT składek KRUS, – uwzględnienie zmian prawnych spowodowanych brexitem.
SLIM VAT 2 – od kiedy obowiązuje?
Pakiet SLIM VAT 2 wszedł w życie 1 października 2021 roku, jednak niektóre wprowadzane nim zmiany miały inne terminy wejścia w życie. Część przepisów zaczęła bowiem obowiązywać wcześniej – 7 września 2021 roku, część zaś dopiero od 1 stycznia 2022 roku.
Szczegółowe informacje w tym zakresie znaleźć można m.in. na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Akty prawne: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - – Prawo bankowe, Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe
Źródło: TVN24 Biznes, parp.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock