CIT-8 – kto i do kiedy go składa? Co zrobić, gdy w CIT-8 będą błędy?

Źródło:
biznes.gov.pl, TVN24 Biznes
Ekspertka o konsekwencjach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców
Ekspertka o konsekwencjach Polskiego Ładu dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/4
Ekspertka o konsekwencjach Polskiego Ładu dla przedsiębiorcówTVN24

Wszyscy płatnicy podatku CIT zobowiązani są do terminowego składania rocznych zeznań podatkowych CIT-8. Jakie informacje należy podać w tym zeznaniu? W jaki sposób złożyć PIT-8 i co zrobić, jeśli w złożonym zeznaniu pojawiły się błędy?  

CIT-8 to zeznanie dla płatników podatku dochodowego od osób prawnych.Obowiązek składania CIT-8 dotyczy osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.Co do zasady CIT-8 składać można wyłącznie drogą elektroniczną. Naruszenie przepisów podatkowych, np. poprzez niezłożenie CIT-8, grozi mandatem lub grzywną. Uchronić przed nimi może jednak wyrażenie tzw. czynnego żalu.

Funkcjonowanie podatku od osób prawnych (CIT) regulowane jest ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. 

Aktualne wzory zeznania podatkowego CIT-8 ustanowione zostały natomiast rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatek CIT

Obowiązkiem płacenia podatku dochodowego CIT objęte są wszystkie osoby prawne, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, np. spółki jawne i wspólnoty mieszkaniowe. 

Płatnicy CIT zobowiązani są do składania po każdym roku podatkowym rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty – formularza CIT-8. Dochód to całość uzyskanych pieniędzy (przychód) pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.

Do złożenia rocznego zeznania podatkowego zobowiązani są również płatnicy, którzy w danym roku podatkowym nie osiągali żadnych przychodów ani nie ponosili kosztów. Wówczas składany jest tzw. zerowy CIT-8. 

Podatek dochodowy od osób prawnych

W zeznaniu CIT-8 należy wykazać osiągnięte w danym roku podatkowym przychody, a następnie, po pomniejszeniu o koszty ich uzyskania, osiągnięty dochód lub stratę

Następnie można dokonać przysługujących podatnikowi odliczeń i ulg, po czym w zeznaniu wylicza się podatek dochodowy należny za dany rok podatkowy. Jego wysokość należy porównać z zapłaconymi już w ciągu roku zaliczkami. Jeżeli podatek okaże się większy niż suma tych zaliczek, należy go dopłacić, jeżeli natomiast to wartość zaliczek okaże się większa – podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku.

Osoby fizyczne również są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego i składania rocznych deklaracji podatkowych, ale w innych terminach i na innych formularzach. 

CIT 8 - do kiedy?

W trakcie roku podatkowego podatnicy CIT nie składają deklaracji podatkowych, a jedynie samodzielnie wyliczają i opłacają zaliczki na poczet tego podatku.

Zeznanie CIT-8 trzeba składać jedynie raz do roku, a czas na to jest dokładnie określony. Należy to zrobić po zakończeniu danego roku podatkowego, ale przed końcem trzeciego miesiąca kolejnego roku. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, oznacza to, że czas na złożenie CIT-8 ma się do 31 marca.

Do CIT-8 należy również załączyć niezbędne formularze, np. CIT-8/O jeżeli korzysta się z ulg i odliczeń, czy CIT-BR jeżeli odlicza się ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Pełna lista formularzy CIT dostępna jest na stronie podatki.gov.pl

E-deklaracje 2021

Zeznanie CIT-8 złożyć należy w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje CIT. Zeznanie to musi zostać podpisane podpisem kwalifikowanym – nie można do tego wykorzystać Profilu Zaufanego

W wersji papierowej w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe mogą złożyć jedynie podatnicy CIT, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniali pracowników ani zleceniobiorców.

UPO

Po złożeniu zeznania CIT-8 podatnik otrzyma od urzędu UPO – czyli urzędowe poświadczenie odbioru. To dowód poprawnego złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej.

Jeżeli zeznanie CIT-8 nie zostanie złożone lub urząd skarbowy stwierdzi w złożonym zeznaniu błędy, wszczynane jest postępowanie podatkowe. Postępowanie to kończone jest wydaniem przez urząd decyzji z określoną właściwą kwotą należnego podatku. 

Czynny żal online 

Terminowe złożenie zeznania CIT-8 jest obowiązkowe. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem karnym lub grzywną, podobnie jak podanie w złożonym zeznaniu nieprawdziwych informacji lub niepoinformowanie urzędu o zmianie swoich danych.

Istnieje jednak możliwość uniknięcia tej kary. Należy w tym celu samodzielnie poinformować urząd skarbowy o popełnionym naruszeniu składając w nim tzw. czynny żal oraz uregulować wszystkie należności podatkowe wraz z naliczonymi odsetkami. Czynny żal można również wysłać do urzędu przez Internet za pośrednictwem strony biznes.gov.pl. Niezbędne do tego będzie jednak posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Autorka/Autor:red.

Źródło: biznes.gov.pl, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP