Wszyscy płatnicy podatku CIT zobowiązani są do terminowego składania rocznych zeznań podatkowych CIT-8. Jakie informacje należy podać w tym zeznaniu? W jaki sposób złożyć PIT-8 i co zrobić, jeśli w złożonym zeznaniu pojawiły się błędy?
● CIT-8 to zeznanie dla płatników podatku dochodowego od osób prawnych. ● Obowiązek składania CIT-8 dotyczy osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. ● Co do zasady CIT-8 składać można wyłącznie drogą elektroniczną. ● Naruszenie przepisów podatkowych, np. poprzez niezłożenie CIT-8, grozi mandatem lub grzywną. Uchronić przed nimi może jednak wyrażenie tzw. czynnego żalu.
Funkcjonowanie podatku od osób prawnych (CIT) regulowane jest ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Aktualne wzory zeznania podatkowego CIT-8 ustanowione zostały natomiast rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Podatek CIT
Obowiązkiem płacenia podatku dochodowego CIT objęte są wszystkie osoby prawne, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, np. spółki jawne i wspólnoty mieszkaniowe.
Płatnicy CIT zobowiązani są do składania po każdym roku podatkowym rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty – formularza CIT-8. Dochód to całość uzyskanych pieniędzy (przychód) pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.
Do złożenia rocznego zeznania podatkowego zobowiązani są również płatnicy, którzy w danym roku podatkowym nie osiągali żadnych przychodów ani nie ponosili kosztów. Wówczas składany jest tzw. zerowy CIT-8.
Podatek dochodowy od osób prawnych
W zeznaniu CIT-8 należy wykazać osiągnięte w danym roku podatkowym przychody, a następnie, po pomniejszeniu o koszty ich uzyskania, osiągnięty dochód lub stratę.
Następnie można dokonać przysługujących podatnikowi odliczeń i ulg, po czym w zeznaniu wylicza się podatek dochodowy należny za dany rok podatkowy. Jego wysokość należy porównać z zapłaconymi już w ciągu roku zaliczkami. Jeżeli podatek okaże się większy niż suma tych zaliczek, należy go dopłacić, jeżeli natomiast to wartość zaliczek okaże się większa – podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku.
Osoby fizyczne również są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego i składania rocznych deklaracji podatkowych, ale w innych terminach i na innych formularzach.
CIT 8 - do kiedy?
W trakcie roku podatkowego podatnicy CIT nie składają deklaracji podatkowych, a jedynie samodzielnie wyliczają i opłacają zaliczki na poczet tego podatku.
Zeznanie CIT-8 trzeba składać jedynie raz do roku, a czas na to jest dokładnie określony. Należy to zrobić po zakończeniu danego roku podatkowego, ale przed końcem trzeciego miesiąca kolejnego roku. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, oznacza to, że czas na złożenie CIT-8 ma się do 31 marca.
Do CIT-8 należy również załączyć niezbędne formularze, np. CIT-8/O jeżeli korzysta się z ulg i odliczeń, czy CIT-BR jeżeli odlicza się ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Pełna lista formularzy CIT dostępna jest na stronie podatki.gov.pl.
E-deklaracje 2021
Zeznanie CIT-8 złożyć należy w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje CIT. Zeznanie to musi zostać podpisane podpisem kwalifikowanym – nie można do tego wykorzystać Profilu Zaufanego.
W wersji papierowej w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe mogą złożyć jedynie podatnicy CIT, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniali pracowników ani zleceniobiorców.
UPO
Po złożeniu zeznania CIT-8 podatnik otrzyma od urzędu UPO – czyli urzędowe poświadczenie odbioru. To dowód poprawnego złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej.
Jeżeli zeznanie CIT-8 nie zostanie złożone lub urząd skarbowy stwierdzi w złożonym zeznaniu błędy, wszczynane jest postępowanie podatkowe. Postępowanie to kończone jest wydaniem przez urząd decyzji z określoną właściwą kwotą należnego podatku.
Czynny żal online
Terminowe złożenie zeznania CIT-8 jest obowiązkowe. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem karnym lub grzywną, podobnie jak podanie w złożonym zeznaniu nieprawdziwych informacji lub niepoinformowanie urzędu o zmianie swoich danych.
Istnieje jednak możliwość uniknięcia tej kary. Należy w tym celu samodzielnie poinformować urząd skarbowy o popełnionym naruszeniu składając w nim tzw. czynny żal oraz uregulować wszystkie należności podatkowe wraz z naliczonymi odsetkami. Czynny żal można również wysłać do urzędu przez Internet za pośrednictwem strony biznes.gov.pl. Niezbędne do tego będzie jednak posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Akty prawne: Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
Źródło: biznes.gov.pl, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock