Praca hybrydowa – na czym polega? Jakie są wady i zalety takiej formy zatrudnienia?

Źródło:
TVN24 Biznes, gov.pl
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnejTVN24
wideo 2/4
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnejTVN24

Praca hybrydowa to model łączący w sobie pracę zdalną i pracę biurową. Nie ma jednak powszechnie obowiązującej definicji hybrydowego systemu pracy. Pojęcie i zasady tego modelu nie są także precyzowane w Kodeksie pracy. Prace nad nowelizacją przepisów znajdują się obecnie na etapie opiniowania.

Praca hybrydowa to model łączący w sobie pracę zdalną oraz pracę w biurze.Model pracy hybrydowej może występować w postaci stałego podziału pracowników na dwie grupy, opierać się na rotacji lub przyjąć formę elastycznego systemu.Opiniowana nowelizacja Kodeksu pracy zakłada zdefiniowanie pojęcia i określenie zasad pracy zdalnej oraz pracy hybrydowej.

Praca w systemie hybrydowym – definicja

Praca hybrydowa to pojęcie, które nie jest definiowane przez ustawodawcę. Dlatego też jednoznaczne określenie definicji tego modelu pracy może rodzić trudności. Najczęściej wskazuje się, że praca w systemie hybrydowym łączy w sobie pracę zdalną i pracę w biurze. Inni podkreślają jednak, że nie można sprowadzić jej tylko do połączenia tych dwóch modeli, praca hybrydowa jest to bowiem rodzaj współpracy w warunkach najkorzystniejszych dla wszystkich pracowników, ale i samej firmy. 

Hybrydowy model pracy – rodzaje

Brak regulacji prawnych powoduje, że w firmach tworzone są wewnętrzne regulaminy pracy hybrydowej, które precyzują zasady pracy w danej firmie. Na ich podstawie można wyróżnić trzy rodzaje modelu pracy hybrydowej:

podział pracowników na dwie grupy, tj. pracowników, którzy zawsze wykonują swoją pracę w biurze oraz pracowników, którzy pracują tylko zdalnie, – rotacja pracowników, która zakłada podział na dwie grupy pracujące stacjonarnie i zdalnie – co ważne, grupy te co określony czas wymieniają się modelem pracy, – elastyczny model pracy hybrydowej, który oznacza dostosowanie do panującej sytuacji, tzn. pracownicy mogą wykonywać pracę w biurze lub zdalnie, w zależności od preferencji i okoliczności.

Hybrydowy system pracy – korzyści

Hybrydowy tryb pracy wiąże się z wieloma zaletami, zarówno dla pracodawcy, jak i dla  pracownika. Warto zwrócić uwagę na:

Oszczędność – zarówno czasu, z punktu widzenia pracowników, a także pieniędzy dla pracodawcy. Pracownik nie musi bowiem do ośmiogodzinnego czasu pracy doliczać średnio nawet dwóch godzin, które trzeba przeznaczyć na dojazd do biura, oszczędza też na kosztach paliwa czy biletów komunikacyjnych. Pracodawca zaś może wymiernie zaoszczędzić na wynajmie przestrzeni biurowej.

Większe możliwości rekrutacyjne – to szansa dla pracodawcy, który może pozyskiwać wysoko wykwalifikowanych specjalistów także z innych miast niż to, w którym znajduje się biuro. Z punktu widzenia pracowników poszerza się zaś rynek pracy, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

● Większe szanse na tzw. work-life balance. Hybrydowy system pracy daje pracownikowi możliwość osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Oszczędzając czas m.in. na dojazdy do biura, pracownik może poświęcić go na odpoczynek, hobby lub aktywność sportową. To zaś przekłada się na satysfakcję i efektywność w pracy i większy dobrostan w życiu.

Praca hybrydowa – wady

Praca w modelu hybrydowym posiada również pewne wady. Wiąże się ona głównie z obawami po stronie pracodawcy, między innymi związanych z efektywnością pracy. Wśród wad pracy hybrydowej wymienić należy kilka.

Wdrożenie modelu pracy hybrydowej nie jest możliwe we wszystkich firmach. Istnieją bowiem branże, które wiążą się z koniecznością obecności w biurze czy zakładzie pracy.

Utrudniona jest integracja zespołu. Tymczasem dobrze znający się i rozumiejący się zespół to nie tylko lepsza współpraca, ale też sprawna komunikacja czy mniejsze napięcia i konflikty pomiędzy pracownikami. 

Czas pracy a hybrydowy model pracy – to jedna z najczęstszych obaw pracodawców, którzy decydują się na ten system pracy w firmie. Pracownik wykonujący swoją pracę w biurze w określonych godzinach pozostaje bowiem do dyspozycji pracodawcy przez cały ten czas. Pracownik, który część swoich zadań lub wszystkie wykonuje w trybie zdalnym, może zaś wykonywać w godzinach pracy także inne czynności. 

Wdrożenie systemu pracy hybrydowej

Mając na uwadze brak szczegółowych regulacji ustawowych oraz obawy związane z hybrydowym modelem pracy, wprowadzając go w firmie warto zadbać o kilka elementów. Na co zwrócić uwagę?

Możliwość wyboru – wykonywanie pracy hybrydowej w biurze lub w domu powinno zależeć od decyzji pracownika. Oczywiste jest, że musi być to decyzja uzgodniona z pracodawcą, jednak żaden ze sposobów wykonywania obowiązków nie powinien być przez niego szczególnie promowany.

Komunikacja, zarówno na linii pracownik-pracodawca, jak i pomiędzy pracownikami, powinna odbywać się ona przy wykorzystaniu wielu kanałów: komunikatorów, telefonów, maili.

Integracja – pracodawca, decydujący się na wprowadzenie modelu pracy hybrydowej, nie powinien zapominać o integracji pracowników, zarówno tych wykonujących pracę w biurze, jak i tych pracujących zdalnie. 

Praca hybrydowa – nowelizacja Kodeksu pracy

Warto wspomnieć, że trwają obecnie prace nad nowelizacją przepisów Kodeksu pracy. Podstawowym jej założeniem jest wprowadzenie pojęcia pracy zdalnej, co ma umożliwić kontynuowanie jej wykonywania także po upływie trzech miesięcy od dnia odwołania stanu pandemii COVID-19. Przewiduje ona także szczegółowe uregulowanie obowiązków i uprawnień pracownika wykonującego pracę zdalną czy zasad w dziedzinie BHP. 

Określając zasady pracy zdalnej, ustawodawca przewiduje także wprowadzenie rozwiązania, w którym pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki w trybie zdalnym całkowicie lub w postaci hybrydowej pracy zdalnej, zgodnie ze swoimi potrzebami i uzgodnieniami z pracodawcą. Co ważne, będą one mogły być ustalane między stronami zarówno podczas zawierania umowy o pracę, jak i w trakcie trwania zatrudnienia. 

Akt prawny: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz.141,

red.

Źródło: TVN24 Biznes, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli autorstwa MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blika zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP