Marcelina Burzec

Pastylki, 50-groszówka, wielkie wieści i aspiracje. Rok, w którym Polska znów zamarzyła o kosmosie

Niedługo przed końcem 2022 roku odszedł Mirosław Hermaszewski. Stało się to dzień po tym, jak na Pacyfiku wodowała kapsuła Orion. To na jej pokładzie w 2024 roku astronauci mają dotrzeć na orbitę Księżyca, a w 2025 roku - na sam Księżyc. Polacy im w tym pomogą. Generał Hermaszewski zmarł niespełna trzy tygodnie po tym, jak dowiedzieliśmy się, że Sławosz Uznański został wybrany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. To oznacza, że ma szansę zostać drugim Polakiem w kosmosie.

2020. Kosmicznie dobry rok

Niewiele w tym roku podsumowań, w których można napisać: „ma się dobrze”. Ale branża kosmiczna w czasie pandemii ma się właśnie dobrze. Rok 2020 przyniósł sektorowi kilka przełomowych wydarzeń. Komercyjne rakiety zaczęły latać z załogą na pokładzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na Marsa wyruszył łazik inny niż wszystkie, który ma przynieść przełomowe odkrycia. Chiny skupiły się na badaniu Księżyca i, jako drugi ziemski kraj, wbiły w powierzchnię satelity swoją flagę. Zamiast hamować, kraje wydają się wracać do konkurowania o palmę pierwszeństwa w eksploracji kosmosu. Przegląd sukcesów branży komentujemy w tvn24.pl z polskimi ekspertami i popularyzatorami nauki.

Mars to marzenie. Ona wierzy, że je spełni

Zabójcze promieniowanie, brak tlenu, samotność. "Prawdopodobieństwo śmierci jest wysokie" – tak o pierwszych załogowych misjach na Marsa mówi Elon Musk, szef SpaceX. Rzeczowy argument technologicznego wizjonera nie jest jednak w stanie złamać ducha młodej entuzjastki kosmosu. 19-letnia studentka astrobiologii Alyssa Carson chce jako pierwsza postawić stopę na Czerwonej Planecie. Eksperci mówią, że ma na to realną szansę.