Jerzy Owsiak o zbiórce w 31. Finale WOŚP: stworzyliśmy Polskę, jaką chcemy mieć

Autor:
pp//now
Źródło:
TVN24
Owsiak o 31. Finale WOŚP: stworzyliśmy Polskę, jaką chcemy mieć
Owsiak o 31. Finale WOŚP: stworzyliśmy Polskę, jaką chcemy mieć tvn24
wideo 2/20
tvn24Owsiak o 31. Finale WOŚP: stworzyliśmy Polskę, jaką chcemy mieć

Mamy miliony ludzi, którzy nas wspierali. Jesteście dzisiaj najpiękniejszym momentem Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, zwracając się do wolontariuszy i osób wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Szef WOŚP ogłosił w piątek wynik zbiórki w czasie 31. Finału, największy z dotychczasowych. Jak mówił, "stworzyliśmy Polskę, jaką chcemy mieć".

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w czasie 31. Finału 243 259 387,25 złotych - ogłosił w piątek prezes Fundacji Jerzy Owsiak. To największy wynik w historii WOŚP.

Celem tegorocznej zbiórki jest walka z sepsą.

Jerzy OwsiakTVN24

Owsiak: Mamy miliony ludzi, którzy nas wspierali. Jesteście najpiękniejszym momentem Polski

Do wyniku 31. Finału odniósł się w piątkowym wydaniu "Faktów po Faktach" szef WOŚP. Na antenie TVN24 dziękował "dzielnym wolontariuszom na całym świecie". - Mamy miliony ludzi, którzy nas wspierali. Jesteście dzisiaj najpiękniejszym momentem Polski dzisiaj. Ludzie są tak zawiedzeni często Polską dzisiaj, a wy jesteście pięknym kolorem, kimś fantastycznym, za co wam dziękuję - mówił Jerzy Owsiak. 

TAK RELACJONOWALIŚMY PIĄTKOWE WYSTĄPIENIE JERZEGO OWSIAKA >>>

- Dziękujemy dzieciakom, że macie takich rodziców, którzy też zbierają i są razem z nami. Dziękujemy też artystom, bo chcą i grają. Stworzyliśmy Polskę, jaką chcemy mieć - powiedział szef WOŚP.

Zaślepka materiału TVN24GO
Jurek Owsiak i dr Ryszard Schnepf w "Faktach po Faktach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

- I jak mnie pytasz, czy w to wierzę, odpowiadam: tak, wierzę. Zrobiliśmy to, nie jest to powieść science fiction. To wyszło od nas, od serca. Dziękuję też Fundacji, wszystkim ludziom, którzy tam pracują - dodał. 

Owsiak: da się wygrać z sepsą

W "Faktach po Faktach" Owsiak mówił też o celu zbiórki. Jak powiedział, "da się wygrać z sepsą". - Na samym początku wytypowaliśmy 82 szpitale, które mają pracownie mikrobiologiczne, bo to o takich miejscach mówimy, tam ma trafić nasz sprzęt. Na to potrzebowaliśmy, według naszych założeń, 100 milionów złotych. Na dzień dzisiejszy zgłosiło się ponad dwieście szpitali, które istotnie kwalifikują się, aby ten sprzęt otrzymać - przekazał szef WOŚP. 

ZOBACZ TEŻ: Agata Adamek morsowała ze zwyciężczynią swojej aukcji WOŚP. "Rozgrzały nas serca i ciepłe rozmowy"

- W tym momencie patrzymy również na sprzęt, który chcemy kupować. Ta lista może być poszerzona od takiego najprostszego po sprzęt z bardzo wysokiej półki. W związku z tym te ponad 243 miliony złotych dają nam szansę, że możemy z sepsą wygrać - podkreślił. 

Owsiak zwrócił jednocześnie uwagę, że "musimy połączyć siły Ministerstwa Zdrowia i siły nasze". W tym kontekście nawiązał do raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku, który "był powodem, że wzięliśmy się za sepsę". - To był bardzo przygnębiający raport, bo pokazał, co się dzieje w szpitalach. Z sepsą tak naprawdę, mówiąc kolokwialnie, nie walczono - oświadczył. 

Owsiak: da się wygrać z sepsą 
Owsiak: da się wygrać z sepsą TVN24

31. Finał WOŚP

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 29 stycznia. Tegoroczna Orkiestra grała pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie", na rzecz walki z sepsą. Po raz pierwszy w swojej historii WOŚP zagrała dla "małych i dużych" - czyli dla pacjentów i pacjentek wszystkich grup wiekowych.

W styczniu na zakończenie Finału Jerzy Owsiak informował, że wielkie granie zakończyło się z deklarowaną kwotą 154 606 764 złotych. Była to najwyższa deklarowana kwota w dotychczasowej historii Fundacji. Dla porównania - 30. Finał WOŚP w 2022 roku zakończył się kwotą: 136 282 325 złotych.

Kwota deklarowana określa sumę szacunkowych kwot przekazanych przez sztaby oraz wyników zbiórek elektronicznych na chwilę zakończenia Finału. Do kwoty deklarowanej wliczane są również darowizny przekazywane przez partnerów WOŚP. Różnice pomiędzy finałową kwotą a tą podaną na zakończenie Finału wynikają z kilkutygodniowego procesu rozliczenia akcji. 

Podczas ubiegłorocznego, jubileuszowego 30. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zebrała 224 376 706 złotych. Był to wówczas najwyższy wynik w historii Fundacji od 1993 roku, czyli początku jej działalności.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości