Sir Tim Hunt, który w 2001 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, zrezygnował ze stanowiska honorowego profesora na londyńskim uniwersytecie. Brytyjski noblista wywołał skandal, kiedy skarżył się na kobiety w laboratoriach, które "płaczą" i "zakochują się".
72-letni sir Hunt w związku z komentarzami, jakie ostatnio poczynił, nie będzie dłużej pracował na wydziale nauk o życiu University College London (UCL) - podała w czwartkowym oświadczeniu uczelnia.
"Ty je krytykujesz, one płaczą"
Na Światowej Konferencji Dziennikarzy Naukowych, która odbyła się w Seulu 9 czerwca, Tim Hunt mówił, że ma reputację męskiego szowinisty i że w laboratoriach powinna być segregacja ze względu na płeć.
- Pozwólcie, że opowiem wam o moich problemach z dziewczynami. (...) Ty zakochujesz się w nich, one zakochują się w tobie, a kiedy je krytykujesz, to płaczą - opowiadał noblista.
Powyższa wypowiedź nie została nagrana, ale tak zrelacjonowało słowa Hunta kilku dziennikarzy, którzy go słuchali. Sam zainteresowany nie zaprzeczył, że to powiedział.
Amory przeszkadzają nauce?
W środowym wywiadzie dla BBC Tim Hunt przyznał, że mówił szczerze "w części, która dotyczy problemów z dziewczętami".
- Zakochiwałem się w ludziach w laboratorium, a ludzie w laboratorium zakochiwali się we mnie i to bardzo przeszkadza w uprawianiu nauki, gdyż jest niezwykle ważne, aby relacje między naukowcami w laboratorium były równoważne - powiedział dla BBC noblista.
- Naprawdę, naprawdę przepraszam, jeśli kogoś obraziłem, to byłoby okropne. Nie tego chciałem. Właściwie to chciałem być szczery - tłumaczył.
Jednak ta szczerość kosztowała noblistę stanowisko pracy. W oświadczeniu jego uczelni można przeczytać: "UCL był pierwszym uniwersytetem w Anglii, który zaczął przyjmować studentki na tych samych regułach co studentów i uczelnia jest przekonana, że ta decyzja czyni zadość naszym wysiłkom na rzecz równości płci".
Sir Tim Hunt jest członkiem Królewskiej Akademii Nauk, w 2006 roku królowa Elżbieta pasowała go nawet na rycerza. W 2001 roku otrzymał wraz z dwoma innymi naukowcami Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie białek kontrolujących podział komórek.
Autor: fil\mtom / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 4.0 | Masur