Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas środowej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Spotkanie szefów rządów odbyło się przy okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Rozmawiał również między innymi z prezydentem USA Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premier Theresą May doszło przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości, które odbyły się w angielskim Portsmouth.
Trwa spotkanie premiera @MorawieckiM z premier Wielkiej Brytanii @theresa_may przed oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii. #DDay75 #DDay75thAnniversary pic.twitter.com/NqYwtvIp5K
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 5 czerwca 2019
Uroczystości z udziałem przedstawicieli 16 państw
Udział w nich wzięli brytyjska królowa Elżbieta II oraz przedstawiciele 15 państw, w tym przebywający z wizytą państwową w Wielkiej Brytanii prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau.
Wśród gości honorowych byli następca brytyjskiego tronu książę Walii Karol oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Obecnych było również 300 weteranów wojennych.
Przygotowane i transmitowane przez BBC wydarzenie rozpoczęło się od przypomnienia o inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę. Następnie przedstawiona została historia II wojny światowej i tego, jak sojusznicy przygotowali plan odzyskania wolności na Starym Kontynencie.
Uczestnikom wydarzenia zaprezentowano m.in. nagrania archiwalne, w tym słynne przemówienie ówczesnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Wysłuchali też opowieści weteranów i występu 90-osobowego chóru i 70-osobowej orkiestry.
Na zakończenie obchodów rozległy się salwy honorowe, a nad zgromadzonymi przeleciało 25 samolotów Królewskich Sił Powietrznych (RAF), w tym legendarne myśliwce Spitfire i Hurricane oraz współczesne Typhoon FGR4. Na koniec odbył się pokaz zespołu akrobatycznego RAF Red Arrows.
"Miałem dziś okazję podziękować weteranom za ich odwagę i męstwo"
Po uroczystościach goście udali się na prywatne spotkanie z weteranami II wojny światowej i na lunch roboczy poświęcony przyszłości współpracy międzynarodowej w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.
"Miałem dziś okazję podziękować weteranom za ich odwagę i męstwo. Spotkaliśmy się w gronie przywódców piętnastu państw, aby świętować tę rocznicę z naszymi partnerami" - napisał po południu na Twitterze premier Morawiecki. Do tweeta załączono fotografie przedstawiające rozmowy polskiego premiera z Donaldem Trumpem i Angelą Merkel, a także wspólne zdjęcie z weteranami.
6 czerwca, 75 lat temu Alianci, również z udziałem Polaków, wylądowali w Normandii. Miałem dziś okazję podziękować weteranom za ich odwagę i męstwo. Spotkaliśmy się w gronie przywódców piętnastu państw, aby świętować tę rocznicę z naszymi partnerami. pic.twitter.com/2qbDcGULAT
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 5 czerwca 2019
W momencie lądowania w Normandii w RAF służyło 12 polskich dywizjonów, z których 11 uczestniczyło bezpośrednio w operacjach związanych z D-Day. Wsparcie zapewniały także trzy obsługiwane przez Polaków okręty, które zostały udostępnione przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej. Na lądzie istotną rolę odegrała m.in. 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka, która później wyzwoliła Holandię.
Autor: tmw//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PremierRP