W Unii Europejskiej są różne punkty widzenia, różne interesy, ale także wspólna wola sfinalizowania procesu obsadzenia stanowisk nowych szefów instytucji Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu, przed pierwszą sesją Parlamentu Europejskiego - poinformował w środę Donald Tusk w liście do unijnych przywódców.
"Po wyborach europejskich uzgodniliśmy, że spróbujemy wyznaczyć nowych szefów instytucji UE w czerwcu. W ciągu ostatnich trzech tygodni regularnie konsultowałem się z wami, a także z Parlamentem Europejskim i liderami grup politycznych. Konsultacje te pokazały, że istnieją różne punkty widzenia, różne interesy, ale także wspólna wola sfinalizowania tego procesu przed pierwszą sesją Parlamentu Europejskiego" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej w liście do przywódców unijnych.
"Będę nadal prowadzić z wami konsultacje aż do rozpoczęcia szczytu. Pozostaję ostrożnym optymistą, ponieważ ci, z którymi rozmawiałem, wyrazili determinację, by szybko podjąć decyzję. Mam nadzieję, że uda nam się to w czwartek" - dodał.
W czwartek i w piątek w Brukseli odbędzie się szczyt UE, który w założeniu ma dać odpowiedź na pytanie, kto zajmie najwyższe stanowiska w Unii, m.in. szefa Komisji Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Parlamentu Europejskiego. Pomiędzy krajami są jednak duże rozbieżności co do tego, kto powinien je piastować. Pierwsza sesja PE odbędzie się 2-4 lipca.
Tusk: ma zostać przyjęty program, który wyznaczy kierunek rozwoju Unii w najbliższych latach
Tusk zaznaczył w liście, że poza nominacjami przywódcy omówią też wiele innych kwestii. Przypomniał, że ma zostać przyjęty strategiczny program, który wyznaczy kierunek rozwoju Unii w najbliższych latach.
"Agenda odzwierciedla zmiany, które Europa i świat przeszły w ostatnich latach. Podkreśla rosnącą potrzebę ochrony naszego terytorium i granic zewnętrznych, tego, aby transformacja cyfrowa przyniosła korzyści naszym obywatelom, zintensyfikowania działań w celu przeciwdziałania zagrożeniu klimatycznemu, a także wzmocnienia jedności europejskiej" - napisał.
Szczyt Rady Europejskiej
Przewodniczący RE poinformował także o porządku szczytu.
Spotkanie rozpocznie się tradycyjną wymianą poglądów z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim, w czwartek o godzinie 15. Następnie mają zostać przyjęte konkluzje w sprawie wieloletnich ram finansowych, zmian klimatycznych, dezinformacji i zagrożeń hybrydowych, a także stosunków zewnętrznych. Zatwierdzony ma zostać też strategiczny program rozwoju UE.
Kolacja będzie poświęcona obsadzeniu najwyższych stanowisk w UE. W piątek liderzy spotkają się na szczycie euro w tzw. formacie inkluzyjnym, czyli wraz z krajami, które nie należą do eurolandu, aby podsumować postępy w reformie unii gospodarczej i walutowej. W rozmowach wezmą też udział prezes Europejskiego Banku Centralnego i przewodniczący Eurogrupy. Po tej dyskusji przewodniczący KE Jean-Claude Juncker i Tusk przedstawią krótko obecną sytuację dotyczącą brexitu.
Autor: mjz//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: European Commission CC BY-NC-ND 2.0