Koalicjanci zostali definitywnie odsunięci od prac rządu. Stanowiska stracili nie tylko ministrowie, ale wiceministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu z LPR i Samoobrony.
Prezydent dokonał w poniedziałek zmian w rządzie. Po godzinie 13 gabinet zebrał się już w nowym składzie.
Potwierdziły się nieoficjalne informacje tvn24.pl. Szefem Ministerstwa Gospodarki Morskiej przestał być Rafał Wiechecki (LPR). Zastąpił go Marek Gróbarczyk.
Nowym ministrem edukacji został Ryszard Legutko (zastąpił Romana Giertycha, LPR), a Mirosław Barszcz objął tekę ministra budownictwa (zastąpił Andrzeja Aumillera, Samoobrona). Nową minister pracy została Joanna Kluzik-Rostkowska (zastąpiła Annę Kalatę, Samoobrona). - Ci ludzie są świetnie przygotowani do swoich funkcji - ocenił Jarosław Kaczyński podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Definitywny koniec koalicji
Zakończyła się praca koalicji. To zmiana polityczna, ale również wynikająca ze zmiany sposobu rządzenia i prac rady ministrów. Premier Jarosław Kaczyński
W ocenie premiera, nowi ministrowie wzmocnią rząd i uczynią bardziej go bardziej spójnym oraz lepiej przygotowanym do zadań.
Jedyny Giertych
Jarosław Kaczyński podziękował odwołanym ministrom, szczególnie wicepremierowi i ministrowi edukacji Romanowi Giertychowi (LPR) za pracę. Giertych jako jedyny z odwołanych ministrów uczestniczył w uroczystości w Pałacu Prezydenckim i osobiście odebrał swoją dymisję.
W piątek Rada Polityczna PiS przyjęła uchwałę, w której czytamy, że "wobec destrukcyjnych i nielojalnych działań Samoobrony i LPR, przesądzających o rozpadzie koalicji", Rada upoważnia prezesa i Komitet Polityczny PiS do: przeprowadzenia rekonstrukcji rządu, oraz podjęcia decyzji umożliwiających rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Jednocześnie Rada upoważniła prezesa partii - "w przypadku zaistnienia nowych okoliczności" - do podjęcia "dla dobra Polski" innych decyzji, bez zwoływania posiedzenia Rady.
Wszyscy ludzie Samoobrony i LPR odchodzą
Ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Premiera odwołani zostali: Krzysztof Filipek z Samoobrony i Piotr Ślusarczyk z LPR. Z funkcji wiceministra edukacji zdymisjonowany został Mirosław Orzechowski z LPR. Wiceministrem sportu nie jest już inny polityk Ligi - Arnold Masin.
Premier zdymisjonował także: wiceminister gospodarki Elżbietę Wilczyńską (LPR), dwóch rekomendowanych przez Samoobronę podsekretarzy stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej Bogdana Sochę i Romualda Polińskiego oraz podsekretarza stanu w ministerstwie budownictwa Wojciecha Bosaka (LPR).
Swoje stanowiska stracili także podsekretarze stanu w ministerstwie gospodarki morskiej: Zbigniew Graczyk i Rafał Borutko (obaj LPR).
KIM SĄ NOWI MINISTROWIE
Ryszard Legutko Ryszard Legutko ma 56 lat. Jest profesorem filozofii, specjalizującym się w filozofii starożytnej i filozofii politycznej. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Nowy szef MEN był ponadto współzałożycielem Ośrodka Myśli Politycznej - instytucji zajmującej się niezależną analizą polityczną. Współtworzył ją w 1992 r. jako jedną z pierwszych w Polsce organizacji pozarządowych tego typu. W związku z działalnością opozycyjną w 2005 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego. Pisze do m.in. do "Wprost" i "Rzeczpospolitej". Przed nominacją był wicemarszałkiem Senatu.
Mirosław Barszcz Bezpartyjny. Ukończył Wydział Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od grudnia 2005 r. do maja 2006 r. był wiceministrem finansów, odpowiedzialnym za system prawa podatkowego. Jak podawały media, Barszcz zrezygnował z zajmowanego stanowiska z powodu niechęci w resorcie do jego koncepcji podatkowych oraz wejścia do rządu Andrzeja Leppera. Współtworzył program polityki rodzinnej oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego rządu Jarosława Kaczyńskiego.
Joanna Kluzik-Rostkowska W rządzie PiS była już wiceministrem pracy od listopada 2005 r. do lipca 2007 r. Od lipca tego była wiceministrem rozwoju regionalnego. Odpowiadała za sprawy rodziny. W marcu tego roku przedstawiła program polityki rodzinnej rządu na lata 2007-2014, zawierający m.in. rozwiązania, które mają ułatwić kobietom łączenie roli zawodowej z rodzinną. Program przewiduje m.in. stopniowe wydłużenie urlopów macierzyńskich o 8 tygodni i uzależnienie wysokości kwoty wolnej w PIT od liczby osób w rodzinie - zgodnie z zasadą, że im więcej osób na utrzymaniu podatnika, tym większa kwota wolna od podatku. Kluzik-Rostkowska krytykowała propozycje zmian w ustawie o oświacie autorstwa Romana Giertycha, mających na celu "zakaz propagandy homoseksualnej". Stwierdziła, że "trzeba odróżniać propagandę od szacunku do odmienności". W odpowiedzi Roman Giertych zażądał jej odwołania.
Marek Gróbarczyk Jest absolwentem Wydziału Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po studiach był m.in. oficerem na statkach armatorów zachodnich. Był menedżerem w firmach transportowo-spedycyjnych i budowlanych. Ostatnio był członkiem zarządu zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Bezpartyjny.
Tomasz Kawiński, Mateusz Sosnowski
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Sławomir Kamiński AG/ Bartłomiej Zborowskii PAP/ Sławomir Kamiński AG