Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Będzie skwer projektanta Muranowa. "Jestem wdzięczna, że twórczość mojego dziadka została doceniona"

  TVN Warszawa | Wola

  Autor:
  katke/ran
  Źródło:
  PAP
  UM WolaBędzie skwer Bohdana Lacherta na Woli

  Skwer obok wolskiego Ratusza, przy historycznych budynkach Muranowa Południowego, będzie upamiętniał postać Bohdana Lacherta. Uroczystość nadania nazwy odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

  - Bohdan Lachert przed II wojną światową był członkiem grupy architektonicznej Praesens. Tworzył razem z wybitnym Józefem Szanajcą. W 1945 roku został członkiem zespołu Biura Odbudowy Stolicy. Był profesorem Politechniki Warszawskiej - wyjaśnia Rafał Kowalczyk, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

  Muranów "idealnie zaprojektowaną przestrzenią"

  Dlatego - jego zdaniem - plac przy alei "Solidarności" 90 jest godnym miejscem dla upamiętnienia wybitnego architekta. - Trzy galeriowce zaprojektowane przez Lacherta, wszystkie w pierzei dawnej ulicy Leszno, czyli dokładnie przed placem, to pierwsze budynki wzniesione w 1949 roku na Muranowie - przypomina.

  Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski zwraca z kolei uwagę na to, że Muranów jest przykładem idealnie zaprojektowanej przestrzeni miejskiej. Jak dodaje, dlatego też ratusz chce, aby Skwer Bohdana Lacherta zmienił się w zieloną, funkcjonalną przestrzeń, która nawiąże do historycznych zabudowań i stanie się miejscem spokojnego wypoczynku dla mieszkańców.

  Chcieli tego mieszkańcy

  O upamiętnienie Lacherta do ratusza zwrócili się mieszkańcy, a uchwałę w tej sprawie przyjęła pod koniec 2019 roku Rada Warszawy. Uroczystość nadania nazwy odbędzie się w najbliższy poniedziałek 15 czerwca na placu przed Biblioteką Publiczną przy alei "Solidarności" 90. Będzie jej towarzyszył wernisaż pokonkursowej wystawy prac studentów Wydziału Architektury. Przedstawili oni swoje wizje na innowacyjne i kreatywne urządzenie terenu, uwzględniające otaczającą zabudowę, dziedzictwo kulturowe i tożsamość miejsca.

  Konkurs "Eko-aktywne zagospodarowanie Skweru Lacherta w Warszawie" zorganizowała Politechnika Warszawska, a w jury znaleźli się przedstawiciele uczelni, Stowarzyszenia Architektów Polskich i rodziny Bohdana Lacherta.

  - Konkurs, którego wyniki będziemy mogli obejrzeć podczas uroczystości potwierdził, że młode pokolenie projektantów odnajduje inspiracje w rodzimej architekturze - uważa Ewa Lachert Stryjkowska, architekt i wnuczka Bohdana Lacherta.

  - Jestem wdzięczna, że twórczość mojego dziadka została doceniona przez mieszkańców, którzy czują spójność ze swoim osiedlem. Taka była idea przyświecająca całej twórczości Bohdana Lacherta. To na społeczną funkcję projektowania zwracał uwagę w naszych rozmowach o architekturze - dodaje.

  Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o sprawie żłobka na Woli:

  Żłobek przy OżarowskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

  Autor:katke/ran

  Źródło: PAP

  Źródło zdjęcia głównego: UM Wola