Asfaltują plac Trzech Krzyży. Od piątku jezdnia będzie częściowo przejezdna

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o zmianach na placu Trzech Krzyży
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o zmianach na placu Trzech Krzyży Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o zmianach na placu Trzech Krzyży

Pogoda sprzyja drogowcom, którzy układają kolejną warstwę asfaltu na placu Trzech Krzyży, w jego wschodniej części. Po zakończeniu robót, od piątku 30 grudnia, kierowcy będą mogli tędy pojechać w stronę ronda de Gaulle'a.

Układanie kolejnej warstwy asfaltu rozpoczęło się w czwartek. Roboty prowadzone są od Alej Ujazdowskich do skrzyżowania z Książęcą, a także w rejonie pomnika Witosa. Drogowcy zapowiedzieli, że po zakończeniu tych prac, w piątek 30 grudnia, w godzinach popołudniowych kierowcy będą mogli tędy pojechać w stronę ronda de Gaulle'a. Ostatnia, wierzchnia warstwa asfaltu zostanie położona już po okresie zimowym.

Wjeżdżający na plac Trzech Krzyży z Alej Ujazdowskich będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Nadal niedostępny pozostanie skręt w stronę ulicy Wiejskiej i Instytutu Głuchoniemych. Przed skrzyżowaniem z Książęcą kierowcy skorzystają już z dwóch pasów: do jazdy prosto oraz prosto i w prawo.

Wyjazd z ulicy Książęcej na plac Trzech Krzyży nadal będzie możliwy w lewo lub w prawo. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak, że programy sygnalizacji świetlnej w tym miejscu zostaną dopasowane do zmian w ruchu.

Plac Trzech Krzyży - organizacja ruchu od 30 grudniaUM Warszawa

Zmiany na jezdni zachodniej

Dla jadących od ronda de Gaulle'a dostępne będą dwa pasy do jazdy prosto Nowym Światem na południe – jezdnią zachodnią. Dodatkowo z prawego kierowcy będą mogli skręcić w Mokotowską, a z lewego zawrócić na plac. Umożliwiony zostanie wyjazd z Hożej na Aleje Ujazdowskie. Tu także dostosowana zostanie sygnalizacja świetlna.

Drogowcy skoncentrują swoje prace na północnej części placu (trójkątny skwer). Wyłączona z ruchu pozostanie również jezdnia na placu pomiędzy Nowym Światem i Bracką. Cały czas wygrodzony będzie teren wokół kościoła św. Aleksandra.

Nie zmieni się także organizacja ruchu w rejonie ulicy Wiejskiej i Prusa. Na ulicy Wiejskiej utrzymano ruch dwukierunkowy pomiędzy ulicą Frascati a Prusa. Na tym odcinku obowiązuje też zakaz zatrzymywania się. Parkowanie jest dopuszczone wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach. Kierowcy muszą skręcić z ulicy Wiejskiej w Prusa i z Prusa w Wiejską.

Prace asfaltowe na placu Trzech KrzyżyUM Warszawa

Piesi będą mogli przekroczyć plac po "zebrze" na wysokości Instytutu Głuchoniemych. Droga dla rowerów wzdłuż Alej Ujazdowskich, na czas prac, zostanie zamknięta na wysokości pomnika Witosa.

ZDM podkreśla, że zmiany będą obowiązywały co najmniej do kwietnia 2023 roku.

W związku z nową organizacją ruchu autobusy linii 109, 127, 171, N33, N83 w kierunku Torwar, Browarna, Zajezdnia Woronicza, PKP Piaseczno pojadą ulicą Bracką do placu Trzech Krzyży. Wszystkie linie kursować będą nową, wschodnią jezdnią.

Przemiana placu Trzech Krzyży

Nowa nawierzchnia na rondzie de Gaulle'a i Nowym Świecie to początek zapowiadanej przemiany placu Trzech Krzyży. Plany drogowców obejmują obszar od ulicy Smolnej aż do Alej Ujazdowskich. Na zmianach zyskają przede wszystkim cykliści i piesi. Układ tras rowerowych w Śródmieściu zostanie uzupełniony o kluczowy element. Nowe drogi i pasy rowerowe na placu zapewnią połączenie istniejącej infrastruktury dla cyklistów w Alej Ujazdowskich aż do Nowego Światu. 

Poprawi się także bezpieczeństwo pieszych i wygoda pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Mniej więcej pośrodku placu, po południowej stronie kościoła św. Aleksandra, pojawi się sygnalizacja świetlna, a przejście dla pieszych zyska azyle. Z kolei na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy, który zastąpi istniejące, rozrzucone po wschodniej stronie placu. W ten sposób pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości