Relacja: marsz narodowców przeszedł przez Warszawę

Przemówienia na błoniach stadionu
Przemówienia na błoniach stadionu
TVN24
Przemówienia na błoniach stadionuTVN24

Przez stolicę przeszedł marsz narodowców. Po godzinie 18 policja poinformowała, że wszystkie stołeczne ulice są już przejezdne. Tak relacjonowaliśmy środowe wydarzenia na tvnwarszawa.pl.

18.18 Kilka minut temu policja podała informację o całkowitym przywróceniu ruchu na terenie Warszawy.

My dziękujemy za uwagę i kończymy relację na żywo.

18.16 Informację o przywróceniu ruchu tramwajów na zamkniętych odcinkach potwierdza też ZTM.

#11listopada Przywracamy kursowanie #tram.wajów w Al.Jerozolimskich, moście Poniatowskiego, al. Zielenieckiej i ul. Grochowskiej.— ZTM Warszawa (@ztm_warszawa) listopad 11, 2015

18.07 Przejezdne jest już Wybrzeże Szczecińskie - donosi policja.

17.57 Jak poinformował Jarosław Jóźwiak na most Poniatowskiego i w al. Zieleniecką wróciły tramwaje.

Wszystkie ulice zamknięte w związku z marszem już przejezdne. Uruchamiamy ostatnie tramwaje w Al. Zielenieckiej i Moście Poniatowskiego— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) listopad 11, 2015

17.50 Otwarty dla autobusów został ciąg Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego. Wciąż oczekujemy możliwości przywrócenia tramwajów - podał ZTM.

A wiceprezydent Jarosław Jóźwiak dodał, że znów przejezdna jest Wisłostrada.

Wisłostrada znów przejezdna. Most Poniatowskiego już sprzątamy za chwile ruszą tramwaje— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) listopad 11, 2015

17.43 Na wiecu przemawiali zaproszeni zagraniczni goście, w tym przedstawiciele węgierskiej partii Jobbik i członkowie Ruchu Narodowego, którzy weszli do Sejmu z list ruchu Kukiz'15. Wybrany na posła Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że reprezentacja narodowa wraca do Sejmu. Będziemy kontrolować i będziemy wymagać od partii władzy, aby dotrzymała tego, co mówiła, a pierwszym testem będzie kwestia związana z nielegalnymi imigrantami ekonomicznymi z krajów islamskich. My ich tu nie chcemy – powiedział Rzymkowski. Z kolei szef Młodzieży Wszechpolskiej, także wybrany w ostatnich wyborach do Sejmu z listy Kukiz’15, Adam Andruszkiewicz podkreślił, że "w nowym Sejmie nie ma lewactwa, które z tego Sejmu chciało wyrzucać krzyż i wstydziło się polskości". - Naszą misją jest odbić Rzeczpospolitą z rąk ludzi, którzy doprowadzili do tego, że musimy żegnać kolejnych kolegów i koleżanki, którzy wyjeżdżają do Londynu, by tam zmywać naczynia, a tutaj kończyli szkoły - mówił. - My w tym Sejmie jesteśmy po to, aby tych zbrodniarzy z tego rozliczyć, aby zatrzymać pokolenie młodych w kraju, aby państwem rządzili polscy patrioci – dodał.

17.40 ZTM: Ulica Kruczkowskiego ponownie przejezdna.

17.35 - Na błoniach stadionu zostało już ok. 2 tysięcy osób. Reszta się rozeszła - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Trwa koncert, a w przerwie między utworami jeden z uczestników oświadczył się na scenie swojej dziewczynie – Karinie. Powiedziała "tak". Zaśpiewano wówczas 100 lat – dodaje.

17.28 Policja: dopuszczony ruch na ulicy Jagielońskiej.

17.25 Dyrektor biura bezpieczeństwa w ratuszu Ewa Gawor odniosła się w rozmowie z reporterem TVN24 do podawanej frekwencji na marszu. Według służb porządkowych było to ok. 35 tys., a organizatorów nawet 100 tys. - W mojej ocenie ani jedna ani druga liczba nie jest prawdziwa. Ja oceniam to na mniej. Ale nie liczby są ważne tylko czy bezpieczeństwo w mieście jest zachowane – zaznaczyła Gawor.

"Nie było większych incydentów"
"Nie było większych incydentów"TVN24

17.20 - W porównaniu do lat ubiegłych marsz jest dużo spokojniejszy, aczkolwiek doszło do naruszenia prawa. Dlatego, że uczestnicy zgromadzenia mieli race, materiały pirotechniczne - to jest ustawą zabronione – powiedziała na antenie TVN24 Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa w ratuszu.

17.11 Jak podaje policja, komunikacja została wznowiona w al. Zielenieckiej. Przywrócono też ruch na ul. Francuskiej.

17.04 - Cały czas mamy wyłączony most Poniatowskiego - przypomina Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa.

17.00 Nasz reporter informuje, że w tym roku marsz przebiega bardzo spokojnie. - Na rondzie Waszyngtona w ubiegłym roku doszło do bójek. A w tym mogłem nawet spokojnie zjeść tu zapiekankę - mówi z przymrużeniem oka Lech Marcinczak.

16.49 Policja: wyłączenie z ruchu wjazdu na Wisłostradę z Trasy Łazienkowskiej.

16.38 Jak informuje wiceprezydent stolicy, Wisłostrada znów została zamknięta:

Wisłostrada znów zamknięta! Wracający uczestnicy marszu rzucali race i butelki na jadące samochody— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) listopad 11, 2015

O ponownym zamknięciu ul. Solec i ul. Ludnej informuje z kolei policja.

Z mostu rzucane były race
Z mostu rzucane były raceTVN24

16.28 - Na błoniach Stadionu Narodowego jest sporo osób, ale część już się rozchodzi. Odpalane są race, jest spokojnie – relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Uczestnicy marszu przy Stadionie Narodowym
Uczestnicy marszu przy Stadionie NarodowymLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

16.21 Uczestnicy marszu gromadzą się na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie trwają przemówienia.

16.19 Przywrócono przejazd przez Krakowskie Przedmieście oraz Wisłostradą w rejonie mostu Poniatowskiego - informuje ZTM.

16.14 Na scenie, która znajduje się na błoniach Stadionu Narodowego przemawiał Laszlo Toroczkai, burmistrz węgierskiego miasteczka Asotthalom. Jest znany m.in z nagrania filmu, w którym ostrzega uchodźców, żeby nie przychodzili do jego miasta.

16.10 Jak podaje ZTM, przywrócono komunikację wzdłuż al. Jana Pawła II oraz ul. Stawki. Wyłączone z ruchu są aktualnie: - Al. Jerozolimskie (od ronda de Gaulle'a w kierunku Pragi) - most Poniatowskiego - Wybrzeże Szczecińskie - al. Zieleniecka, - Grochowska (wyłączone napięcie w sieci tramwajowej), - Krakowskie Przedmieście (na odcinku Królewska - Miodowa). Wzdłuż ul. Grochowskiej kursuje zastępcza linia autobusowa.

16.02 PAP: Według służb porządkowych w manifestacji bierze udział co najmniej 35 tys. osób, według organizatorów nawet 100 tys. Na błoniach Stadionu Narodowego jest postawiona scena, odbędzie się tam wiec i koncert na zakończenie marszu.

Narodowcy przed Stadionemtvnwarszawa.pl

16.01 Dyrektor stołecznego Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała PAP, że manifestacja przebiega spokojnie - jedynym zastrzeżeniem była duża ilość materiałów pirotechnicznych, które zrzucano m.in. na wyłączoną z ruchu Wisłostradę. - Nie mamy sygnałów o żadnych osobach poszkodowanych czy rannych - powiedziała PAP Gawor.

15.52 - Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Parku Skaryszewskim został oblany farbą - informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Stało się to rano. Mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku. To zdarzenia nie miało związku z odbywającym się marszem – precyzuje Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

15.45 Most Poniatowskiego pozostaje zamknięty - podaje ZTM.

15.39 Zarząd Transportu Miejskiego: przywrócony zostaje ruch kołowy na rondzie de Gaulle'a. W związku z tym przejezdne są Al. Jerozolimskie (od centrum do ronda de Gaulle'a) oraz Krakowskie Przedmieście (poza odcinkiem Miodowa - Królewska).

15.34 Ruch tramwajowy został wznowiony na ul. Marszałkowskiej oraz w Al. jerozolimskich od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle'a - podaje policja.

15.32 - Czoło marszu dotarło na błonia Stadionu Narodowego.

15.29 - Dotychczas nie doszło do żadnych poważnych incydentów w związku z marszem - mówi tvnwarszawa.pl Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Reporter TVN24 o marszu
Reporter TVN24 o marszuTVN24

15.25 Tramwaje wracają na ul. Marszałkowską - informuje ZTM.

15.23 ZTM: autobusy omijające zamknięty fragment Krakowskiego Przedmieścia kursują ul. Marszałkowską.

15.22 Część uczestników marszu jest wciąż na moście Poniatowskiego, a część zeszła już na Wybrzeże Szczecińskie.

15.14 Jak podaje policja, ruch został wznowiony w Al. Jerozolimskich (od ronda Czterdziestolatka do ronda Dmowskiego) oraz na ul. Marszałkowskiej od placu Konstytucji do placu Bankowego.

15.11 Manifestacja przebiega spokojnie, doszło jednak do kilku drobnych incydentów - m.in. szarpaniny między uczestnikami manifestacji czy zerwania flagi Unii Europejskiej - wynika z relacji dziennikarzy PAP.

Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek powiedział PAP, że marsz przebiega spokojnie. Łodzie policyjne zabezpieczały Wisłę wzdłuż mostu. Wzdłuż trasy, w bocznych ulicach rozmieszczone były policyjne siły.

Również Krzysztof Bosak ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości powiedział PAP, że marsz odbywa się spokojnie. Była tylko kilkuminutowa przerwa przed wejściem na most Poniatowskiego. Dodał, że właściwie nie widać grup "zamaskowanych zadymiarzy", a straż marszu, zdaniem Bosaka, kontroluje sytuację. Dodał, że nie widać policji na moście Poniatowskiego. - Wszystko wydaje się pod kontrolą. Być może będzie to pierwszy marsz w historii, który przejdzie spokojnie - powiedział Bosak. Według służb porządkowych w manifestacji bierze udział co najmniej 25 tys. osób, według organizatorów nawet 100 tys. Na błoniach Stadionu Narodowego jest postawiona scena, odbędzie się tam koncert na zakończenie marszu.

15.00 Marsz schodzi z mostu Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie przy Stadionie Narodowym. Ochrona utworzyła kordon.

Jak podaje policja, Wał Miedzeszyński jest nieprzejezdny. Z ruchu zostają wyłączone ul. Zieleniecka, Sokola i most Świętokrzyski.

14.53 Zamknięte jest Krakowskie Przedmieście pomiędzy ul. Miodową i Królewską. Autobusy kierowane są na objazd przez pl. Teatralny - podaje ZTM.

14.47 Zarząd Transportu Miejskiego informuje: linie 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35, 74, 102, 107, 111, 116, 117, 118, 123, 127, 128, 131, 138, 146, 147, 158, 162, 166, 171, 175, 180, 185, 222, 501, 503, 507, 509, 517, 519, 520, 521, 522 kursują trasami objazdowymi

14.46 Czoło marszu stanęło na moście Poniatowskiego.

14.43 Na moście - W miejscu, gdzie jest czoło marszu - doszło do przepychanek.

14.42 W manifestacji według służb porządkowych - policja w tym momencie nie potwierdza tych informacji - bierze udział ponad 25 tys. osób, organizatorzy mówią nawet o 50 tys. Skandują "Bóg, honor i Ojczyzna", "Nadchodzi Marsz Niepodległości" i "To my, Polacy". Marsz ruszył z okrzykiem "Czołem Wielkiej Polsce". Słychać też hasła: "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela wolność nam zabiera", "Spieszmy się rozliczać komunistów...", "Polska tylko dla Polaków".

14.38 Jak podaje PAP, na czas przejścia przez most, wstrzymany jest ruch samochodów na fragmencie Wisłostrady. Jak mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, zamknięte dla ruchu jest już Wybrzeże Szczecińskie.

Poza kolumną Marszu idzie grupa agresywnych, częściowo zamaskowanych osób. Doszło do drobniejszych incydentów - m.in. kilku uczestników Marszu pobiło się między sobą na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Brackiej.

14.35 Czoło marszu narodowców znajduje się już na moście Poniatowskiego.

14.33 - Dominują głośne radykalne okrzyki, palę się race, słychać huk petard. Na razie nie ma incydentów notowanych przez policję - relacjonuje Arkadiusz Wierzuk, reporter TVN24.

14.24 Uczestnicy idą Al. Jerozolimskimi. Czoło marszu zbliża się do mostu Poniatowskiego.

Ruszył marsz narodowców
Ruszył marsz narodowcówTVN24

14.19 Przed rozpoczęciem pochodu część uczestników odpaliła race. Według PAP, raz po raz słychać wybuchające petardy. Ludzie zebrali się nie tylko na rondzie Dmowskiego, ale też na placu Defilad. Tłum skandował "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i "Czołem wielkiej Polsce", "Polska wolna od islamu". Przy Rotundzie znajduje się nagłośnienie, z którego nadawano m.in. pieśni patriotyczne. Wielu zgromadzonych ma biało-czerwone flagi, szaliki lub opaski. Są też flagi z Falangą i Mieczykiem Chrobrego. Na czele Marszu na wysokości Kruczej ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów. W pierwszej linii manifestanci niosą transparent z hasłem marszu. Uczestnicy przynieśli flagi narodowe, emblematy klubów piłkarskich, flagi ze znakiem Falangi i z przekreślonym sierpem i młotem.

Według służb porządkowych w marszu uczestniczy ok. 25 tys. osób.

14.11 Jak relacjonuje gazeta.pl, jeszcze przed startem odczytano list prezydenta Dudy do uczestników marszu. - Liczę na to, że to będzie piękne święto młodych - usłyszeli uczestnicy.

14.09 Część uczestników marszu odpaliła race. Mają ze sobą również transparenty.

Zobacz tę i inne historie na naszym Snapchacietvn24.pl

14.07 Ruszył marsz narodowców.

14.04 Tędy przejdzie marsz narodowców z ronda Dmowskiego: Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i al. Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, Ryszarda Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej.

14.02 - Cała okolica ronda Dmowskiego i okolice Pałacu Kultury wypełnione są przez uczestników marszu. Były przemówienia liderów ruchu narodowego i organizatorzy marszu – relacjonuje reporter TVN24.

13.54 Na placu Defilad i rondzie Dmowskiego zebrało się już co najmniej kilka tysięcy osób, które wezmą udział w marszu narodowców. Jak mówi PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek, jest spokojnie, na razie bez incydentów. Manifestacja ma ruszyć ok. godziny 14. Straż marszu utworzyła kordon, który będzie na czele demonstracji. Al. Jerozolimskie są nieprzejezdne.

Formuje się czoło marszuTVN24

13.49 Jak podaje ZTM, zamknięty dla ruchu został most Poniatowskiego. Zakończone zostały utrudnienia związane z Biegiem Niepodległości. Nieprzejezdne zostają al. Jana Pawła II na odcinku Dzika - Anielewicza.

13.44 Policja: ruch drogowy wstrzymany na ul. Marszałkowskiej (od placu Bankowego do placu Konstytucji), rondo Dmowskiego, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście.

13.37 Ruch tramwajowy wstrzymany na Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej - informuje policja.

13.30 Łukasz Parszczyński wygrał 27. Bieg Niepodległości.

13.28 Uczestnicy marszu narodowców gromadzą się przy Pałacu Kultury i Nauki. Ma wyruszyć ok. godz. 14.

13.24 Zamknięta dla tramwajów zostaje ul. Marszałkowska - podaje ZTM.

13.21 Policja: dopuszczono do ruchu al. Jana Pawła II ( na odcinku od ronda ONZ do Anielewicza)

13.16 Na Trakcie Królewskim mieszkańcy i turyści mogą podziwiać defiladę wojskową. Rekonstruktorzy przechodzą przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego. W defiladzie Udział bierze ok. 400 osób.

Defilada historycznaTVN24

13.09 Zamknięte zostają ul. Nowy Świat i Al. Jerozolimskie (od ronda de Gaulle'a w kierunku wschodnim) - podaje ZTM.

13.06 - Rozwiązanie zgromadzenia to z punktu widzenia miasta ostateczność - mówi PAP dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor. 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez narodowców marsz - w tym roku pod hasłem: "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski".

13.04 - To Polacy doprowadzili do zawalenia się żelaznej kurtyny i zburzenia Muru Berlińskiego, świat i Polacy powinni o tym pamiętać - powiedział w środę z okazji Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczysta odprawa wart. - To my Polacy w 1989 roku doprowadziliśmy do zawalenia się żelaznej kurtyny, do zburzenia Muru Berlińskiego. Bo to od nas to wszystko się zaczęło. I my musimy o tym pamiętać i świat o tym musi pamiętać - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że "odzyskaliśmy niepodległość, suwerenność i zaczęliśmy odzyskiwać wolność". - Wolność w tym szerokim słowa znaczeniu. Nie tylko taką, że nikt z zewnątrz niczego nam nie narzuca, nie tylko taką, że za poglądy polityczne nie można być aresztowanym, ale też taką wolność rozumianą przez to, że mamy poczucie, iż żyjemy w państwie prawdziwie sprawiedliwym, państwie, które równo traktuje wszystkich swoich obywateli, państwie, w którym władza jest zawsze uczciwa - wskazał prezydent. 13.02 Możliwość zwiedzenia gmachu MEN przy al. Szucha 25 - pierwszej zbudowanej od podstaw siedziby ministerialnej w II Rzeczypospolitej, która w stanie niemal nienaruszonym przetrwała pożogę II wojny światowej - to jedna z atrakcji, jakie przygotowano na Święto Niepodległości.

13.00 Tłumy mieszkańców zebrały się przy placu Piłsudskiego w czasie obchodów Święta Niepodległości.

12.38 - Zadrżał przed chwilą ten plac, zadrżał pięknie od salwy armatniej na cześć naszej niepodległości. 97 lat od 11 listopada 1918 roku, 97 lat niepodległości, niestety z 50-letnia przerwą. I to jest właśnie nasza historia. Historia, o której musimy pamiętać – powiedział podczas oficjalnych uroczystości na placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda. I dodał, że niepodległość, suwerenność i wolność nie są dane raz na zawsze, że trzeba się o nią starać.

- To, że niepodległość udało się odzyskać w 1918 roku, to wielka zasługa polskich żołnierzy, ale nie wolno nam także zapominać o tych wszystkich, którzy o Polskę walczyli bez broni w ręku – piórem, słowem, instrumentem muzyczny. To także bohaterowie niepodległości i wolności. To oni budowali poczucie wspólnoty, więź, tkankę społeczną i patriotyczna, która w każdym państwie jest niezbędna – zaznaczył Duda. Jak podkreślił, najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne i suwerenne państwo, ale także naród, który ma poczucie wolności.

12.23 Policja przypomina: w dalszym ciągu wyłączone są z ruchu ulice: Stawki (na odcinku Smocza - Karmelicka), al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (do ul. Rakowieckiej), pl. Piłsudskiego, Senatorska, Wierzbowa, Moliera, Miodowa (na odcinku Senatorska - Krakowskie Przedmieście), Królewska (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście), Krakowskie Przedmieście (do ul. Królewskiej)

12.08 W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęła się, w przypadające w środę Święto Niepodległości, uroczysta odprawa wart. Na placu jest prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele władz państwowych oraz kościelnych. W uroczystości uczestniczą premier Ewa Kopacz oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz. Przed Grób Nieznanego Żołnierza prezydent dotarł w eskorcie szwadronu szwoleżerów. Po uroczystej odprawie wart z udziałem żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych zaplanowane jest wystąpienie prezydenta. Następnie Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczysta salwa honorowa
Uroczysta salwa honorowaTVN24

12.00 na placu Piłsudskiego rozpoczynają się główne, oficjalne uroczystości w związku ze świętem. Uczestniczą w nich miedzy innymi premier Ewa Kopacz i prezydent Andrzej Duda.

11.51 ZTM przypomina, że wyłączone są następujące ulice:

- Stawki (na odcinku Smocza - Karmelicka), - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (do ul. Rakowieckiej), - pl. Piłsudskiego, Senatorska, Wierzbowa, Moliera, - Miodowa ( na odcinku Senatorska - Krakowskie Przedmieście), - Królewska (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście), - Krakowskie Przedmieście (do ul. Królewskiej).

11.47 Utrudnienia w obrębie Dworca Centralnego, przygotowanie do wyłączenia z ruchu drogowego ul. Emilii Plater (od ul. Świętokrzyskiej do Al. Jerozolimskich).

11.39 O godz. 13 odbędzie się defilada wojskowa. Tak wyglądają przygotowania:

Przygotowania do defilady
Przygotowania do defiladyTVN24

11.31 Trwa Bieg Niepodległości. Są utrudnienia w ruchu. Tędy prowadzi trasa:

Trasa biegumateriały organizatora

11.24 - Wydaje mi się, że korzystanie z wolności, którą ta niepodległość nam dała to jest nasz przywilej i też obowiązek w jakiś sposób - powiedział w studiu TVN24 Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

11.16 Policja: wyłączone z ruchu zostało Krakowskie Przedmieście.

11.14 Niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze, tak samo jak i wolność - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Belwederze. Podkreślił, że Święto Niepodległości to "ważny, bardzo znaczący dzień". - To ważny dzień co roku i bardzo znaczący. Dzień, w którym obchodzimy narodowe święto odzyskania niepodległości - każdego 11 listopada. Ja osobiście - każdego 11 listopada - obchodziłem je początkowo z moimi rodzicami, odkąd pamiętam, potem z moimi przyjaciółmi z harcerstwa w czasach, kiedy obchodzenie tego święta - delikatnie mówiąc - nie było mile widziane przez rządzących, przez władzę - powiedział prezydent. Jak mówił, od 1989 r. obchodzimy to święto swobodnie. "Zawsze powinniśmy je obchodzić w sposób niezwykle dostojny, w sposób radosny, ale w sposób niezwykle dostojny, czczący tę wielką pamięć" - zaznaczył.

Wśród odznaczonych w środę przez prezydenta są m.in. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński pseud. Gryf, abp Henryk Hoser, samorządowiec Władysław Ortyl.

Prezydent Andrzej Duda w Belwederze
Prezydent Andrzej Duda w BelwederzeTVN24

11.13 Wystartował Bieg Niepodległości w al. Jana Pawła II. Wcześniej uczestnicy odśpiewali hymn Polski.

Wystartował Bieg Niepodległości
Wystartował Bieg NiepodległościTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

10.58 Jak informuje policja, wyłączone z ruchu są: al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (na odcinku od ul. Koszykowej do ul. Rakowieckiej), Królewska (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście), Wierzbowa, Moliera i pl. Piłsudskiego.

10.56 Tak prezentowali się członkowie Bractwa Kurkowego w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, podczas mszy świętej w intencji ojczyzny:

10.49 W Belwederze, w Święto Niepodległości rozpoczęła się w środę po godz. 10.30 uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas uroczystości w Belwederze przemawia prezydenta. Ordery i odznaczenia nadaje prezydent obywatelom polskim, ale także cudzoziemcom za zasługi dla RP lub jej obywateli.

10.44 Utrudnienia w al. Jana Pawła II:

Utrudnienia w al
Utrudnienia w alTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

10.34 Stowarzyszenie Kajakowe Ważka organizuje Spływ Niepodległości w godz. ok 11:30-14:30. Startują z Wału Miedzeszyńskiego 375 i płyną do mostu Gdańskiego, a jeśli dopisze pogoda do mostu Grota-Roweckiego. W spływie weźmie udział ok 24 osób, w wieku między 20 a 30 lat.

10.32 ZTM: zamknięte zostają dla ruchu drogowego: - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (na odcinku od ul. Koszykowej do ul. Rakowieckiej), - Królewska (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście), Wierzbowa, Moliera i pl. Piłsudskiego. Linie 10, 11, 13, 14, 15, 17, 20, 23, 26, 33, 35, 41, 102, 105, 107, 109, 111, 119, 128, 143, 157, 159, 160, 167, 171, 174, 175, 178, 180, 190, 227, 504, 518, 520, 527, 700 i Z-1 kierowane są na trasy zmienione

10.30 Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Uroczystości przy Belwederze
Uroczystości przy BelwederzeTVN24

10.28 Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego składają wieńce przy pomniku Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży.

10.27 - Potrzeba nam narodowej zgody, abyśmy razem udźwignęli brzemię odpowiedzialności za przyszłość naszego narodu i państwa - mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. w intencji ojczyzny, w której uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Msza święta w Bazylice Świętego Krzyża
Msza święta w Bazylice Świętego Krzyża TVN24

10.23 Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości.

Pomnik marszałka Józefa PiłsudskiegoTVN24

10.15 Wyłączony został ruch tramwajowy na odcinku al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (na odcinku Koszykowa - Rakowiecka). Linie 10, 11, 13, 14, 15, 17, 20, 23, 26, 33, 35, 41 skierowano na objazdy.

10.08 Jak przypomina Zarząd Transportu Miejskiego, od około godz. 10:15 wyłączony zostanie ruch tramwajowy na odcinku al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości (na odcinku Koszykowa - Rakowiecka). CZYTAJ WIĘCEJ O BIEGU.

10.00 Działa policyjna infolinia. Pod numerem 22 603 80 38 warszawiacy będą mogli uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym.

9.45 Prezes PiS Jarosław Kaczyński i desygnowana na premier Beata Szydło podczas mszy za ojczyznę. Zdjęcie PAP.

9.38 Jak przypomniał ZTM, stołeczna komunikacja kursuje według rozkładu dnia świątecznego.

9.31 - Po cichu liczę, że to będzie rekordowy Bieg Niepodległości w historii Polski. Mam nadzieję, że bieg ukończy ponad 13 tys. osób - powiedział na antenie TVN24 Marcin Kuriata, organizator Biegu Niepodległości. Bieg startuje o godz. 11.11.

9.20 ZTM informuje: Wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II (na odcinku Anielewicza - Dzika) oraz ul. Stawki (na odcinku Smocza - Karmelicka).

9.07 Jak donosi PAP, w kościele obecni są także m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz kandydaci na ministrów Piotr Gliński, Krzysztof Jurgiel, Mariusz Błaszczak, kandydat na marszałka Sejmu Marek Kuchciński.

8.55 Za chwilę rozpocznie się msza św. za ojczyznę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w bazylice św. Krzyża.

Msza św. za ojczyznę w bazylice św. KrzyżaTVN24

8.40 Między godz. 12 a 18 będzie można zwiedzać Belweder, który już jest odświętnie przystrojony. Zwiedzający zobaczą m. in. pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim - powiedziała Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24, która jest na miejscu.

8.30 Największe utrudnienia będą w okolicach: placu Piłsudskiego, al. Jana Pawła II, pl. Trzech Krzyży, ronda Dmowskiego, Stadionu Narodowego. Zobacz mapkę.

Manifestacje i bieg w stolicytargeo.pl

8.10 O godz. 9.00 rozpocznie się msza św. za ojczyznę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 3. O 10.25 złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

8.00 Od ok. godz. 5 do ok. godz. 15.30 zamknięte dla ruchu al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Anielewicza oraz ul. Stawki na odcinku do ul. Smoczej do ul. Karmelickiej. Autobusy oraz tramwaje linii 157, 11, 17, 33, 31, 35 są kierowane na trasy objazdowe.

7.55 W tegorocznym "Biegu Niepodległości" ma wziąć udział 15 tys. osób. Około 50 tys. uczestników spodziewają się zaś organizatorzy marszu narodowców, który o godz. 14 ruszy z pl. Defilad na błonia PGE Narodowego.

7.45 W Warszawie z okazji Święta Niepodległości zarejestrowano 11 zgromadzeń publicznych. Odbędzie się m. in. marsz narodowców, defilada historyczna, Krucjata Różańcowa i Bieg Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości
Obchody Święta NiepodległościTVN24

7.30 Patriotycznie, historycznie, a może na sportowo? Warszawiacy będą mogli świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na różnego rodzaju wydarzeniach. Tradycyjnie już w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart i złożenie kwiatów. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Historycznych atrakcji nie zabraknie z kolei na defiladzie z udziałem grup rekonstrukcyjnych i wojskowych pojazdów, która przejdzie przez centrum po południu.

11 listopada ponad 60 linii zmieni trasy. Utrudnienia godzina po godzinie.

Informacje o utrudnieniach

Główne zdjęcie: PAP

jk/ło,PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl