"Ile potrzeba jeszcze podobnych tragedii, żeby coś się zmieniło?" Aktywiści zaprezentowali raport o wypadkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jan Mencwel o wypadkach
Jan Mencwel o wypadkachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Jan Mencwel o wypadkachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

- Jak zsumujemy wszystkie osoby, które zginęły w wypadkach drogowych oraz te, które są ranne, czasem bardzo ciężko, to mamy skalę, która jest porównywalna do takich miast, jak mieszkańcy Otwocka czy Ciechanowa – mówił podczas konferencji prasowej Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Aktywiści przedstawili postulaty, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach, a także zaprezentowali raport "Ofiary prędkości".

Podczas wtorkowej konferencji prasowej aktywiści upominali się o zmiany, których wprowadzenie jest konieczne, aby zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach.

- Od ponad dwóch lat prowadzimy kampanię "Chodzi o życie", która ma na celu uświadomienie, jak tragiczna jest sytuacja na polskich drogach i poprawę tego stanu rzeczy. Od pierwszego czerwca dwa nasze postulaty wejdą w życie – przypomniał Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia.

Jak sprecyzował, chodzi o zmiany dotyczące pierwszeństwa dla pieszych przed zebrami oraz zmiana limitu prędkości w nocy do 50 km/h.

- Ale to jest zdecydowanie za mało. Bardzo nie chcemy, żeby na tym się skończyło, żeby znów zapanowała znieczulica na punkcie tego, jak tragiczna jest sytuacja na polskich drogach, więc dziś przedstawiamy nowe dane, naszym zdaniem wstrząsające, które powinny skłonić polityków do działania – stwierdził Mencwel.

"Płaci tysiąc złotych, za tydzień rehabilitacji"
"Płaci tysiąc złotych, za tydzień rehabilitacji"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

57 miliardów złotych za wypadki

Stwierdził, że jeżeli chodzi o liczbę wypadków na drogach, Polska jest na trzecim miejscu od końca w Unii Europejskiej. - Polskie drogi to drogi śmierci. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii i to się od wielu lat nie zmienia – powiedział.

Jan Mencwel zwrócił również uwagę, że w 88 procentach sprawcami wypadków śmiertelnych na drogach są kierowcy samochodów. – Po trzecie, co jest bardzo ważne, główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Oficjalne dane dotyczące sytuacji na polskich drogach pokazują, że kierowcy przekraczają prędkość w 85 procentach przypadków, na przykład jeżeli w terenie zabudowanym dojeżdżają do przejścia dla pieszych. Nadmierna prędkość, która zabija, to jest problem, którym nikt nie chce się zająć – uznał.

75 miliardów za wypadki drogowe
75 miliardów za wypadki drogowe Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Aktywiści przygotowali raport "Ofiary prędkości". Jak przekazali, rocznie w Polsce rannych w wypadkach drogowych zostaje 40 tysięcy osób. – Jak zsumujemy wszystkie osoby, które zginęły w wypadkach drogowych oraz te, które są ranne, czasem bardzo ciężko, to mamy skalę, która jest porównywalna do takich miast, jak mieszkańcy Otwocka czy Ciechanowa – podał Mencwel.

Z kolei Barbara Jędrzejczyk z MJN przypomniała, że tylko w Warszawie w minionym roku doszło do 641 wypadków i kolizji, podczas których zginęły 44 osoby, a 68 zostało ciężko rannych. - Chcemy zwrócić uwagę na koszty materialne i niematerialne wypadków drogowych – powiedziała.

Dodała, że jeżeli chodzi o koszty materialne, to w 2018 roku było to 57 miliardów złotych. Jak czytamy w raporcie, mowa o średnio 2,4 miliona złotych w przypadku ofiary śmiertelnej i o 3,3 miliona złotych w przypadku ofiary ciężko rannej i 48,2 tysiącach złotych u ofiary lekko rannej. 

Wspomniała również o kosztach gospodarczych wypadków drogowych. - Są to koszty infrastruktury, która została zniszczona, koszty rozbitych pojazdów oraz budynków, które zostały uszkodzone podczas wypadków. Są to koszty akcji ratunkowej, koszty rehabilitacji oraz koszty socjalne, renty – wyliczała.

Najważniejsze jednak - jak przekonują aktywiści - są koszty niematerialne. "Nigdy nie będziemy w stanie oszacować bólu, cierpienia i pogorszenia się jakości życia ofiar oraz ich bliskich" – piszą w raporcie.

Tragiczny wypadek w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcie ilustracyjne)KPP Ostrów Mazowiecka

Opisali dramatyczne historie

W dokumencie można przeczytać historię Tomka, który wracał z pracy. Jechał z dozwoloną prędkością, kiedy z ulicy podporządkowanej wjechała w niego samochodem kobieta. Prawdopodobnie uderzył głową w słup. Miał wtedy 30 lat. Aktywiści opisali dramat Karoliny, która w piątym miesiącu ciąży miała wypadek na autostradzie. Jej mąż zginął. Córka urodziła się z wagą 900 gramów. Oraz tragedię Rafała, pieszego którego potrącił samochód – zmiażdżył mu nogi.

- Dlatego pytamy, ile potrzeba jeszcze podobnych tragedii, żeby coś się zmieniło – zaznaczyła Marta Zdanowska z MJN.

Jakie postulaty mają aktywiści?
Jakie postulaty mają aktywiści? TVN24

Co postulują aktywiści?

- Sprawne państwo dba o zdrowie i życie swoich obywateli, dlatego musi przeciwdziałać przestępstwom drogowym poprzez odpowiednie rozwiązania prawne i wykorzystując nowoczesne technologie – mówił Kuba Czajkowski z MJN.

Dodał, że aktywiści mają trzy postulaty, które szybko można wprowadzić w życie. To po pierwsze, zwaloryzowanie mandatów drogowych, ponieważ, jak przypomnieli aktywiści, taryfikator mandatów drogowych nie wzrósł od blisko 25 lat. - Kiedy go ustanawiano, średnie wynagrodzenie wynosiło około 1100 zł, a prezydentem RP był Aleksander Kwaśniewski. Obecnie mandaty nie spełniają funkcji wychowawczej – stwierdził.

Z badania przeprowadzonego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 82 procent Polaków popiera wprowadzenie surowszych kar za przekraczanie prędkości.

Po drugie, według aktywistów, konieczne jest "zapewnienie prawdziwej egzekucji przepisów. Egzekucja mandatów za wykroczenie drogowe poprzez system CANARD, policję oraz inne uprawnione służby powinna być prowadzona w uproszczonym postępowaniu administracyjnym". Po trzecie, zdaniem MJN, ubezpieczyciele powinni mieć udział w finansowaniu leczenia ofiar wypadków drogowych.

- Obowiązkowa składka na rzecz NFZ w ramach OC będzie bardzo silnym czynnikiem motywującym dla towarzystw ubezpieczeniowych, by wymagały od swoich klientów bezpiecznej jazdy. Stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC będą ściśle powiązane z liczbą punktów karnych i popełnionych wykroczeń drogowych. Nie liczy się tylko wysokość kary – która musi być oczywiście zwaloryzowana – ale również jej nieuchronność. Podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu innych państwach europejskich – stwierdzili aktywiści.

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPP Ostrów Mazowiecka (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP