Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Ulice

Odśnieżają S8: "Przygotowania do otwarcia?"

Ulice

| ZTMfot. ala ma kota/warszawa@tvn.pl

- Na S8 od rana odśnieżanie, czyżby otwarcie?- pyta internauta i publikuje na tvnwarszawa.pl zdjęcia. Niestety drogowcy nie mają dla kierowców dobrych wiadomości. - To tylko rutynowe działania. Nie szykujemy żadnej niespodzianki - nie pozostawia złudzeń Bożena Wielgo, rzeczniczka konsorcjum, które buduje trasę.

- Po prostu korzystamy z dobrej pogody. Dodatnie temperatury sprawiają, że łatwiej jest się pozbyć śniegu i lodu, który zalega na jezdni - dodaje Wielgo.

Według niej, nic więcej z faktu pojawienia się na S8 pługów nie wynika. Wielgo nie chce też spekulować na temat konkretnej daty otwarcia trasy. - Trwają cały czas odbiory techniczne. Czekamy na decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - wyjaśnia.

Niespełnione zapowiedzi

Drogowcy zapowiadali otwarcie S8 już w połowie grudnia. Na zapowiedziach się niestety skończyło.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie mógł wydać decyzji o dopuszczeniu drogi do ruchu, a na taką właśnie czekają drogowcy. - Dokumentacja, jaką przesłała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, była niepełna – wyjaśniała 17 grudnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. Pracownicy wojewody wysłali do GDDKiA pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentacji.

Drogowcy odpierają zarzuty wojewody twierdząc, że w dostarczonej dokumentacji niczego nie brakowało, trzeba ją jedynie "doprecyzować". - Na etapie weryfikowania urzędnicy wojewody doszukali się informacji, które trzeba bardziej szczegółowo opisać, pojawiły się też jakieś niezgodności - wyliczała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. Na pytanie, kiedy to nastąpi, odpowiadziała: postaramy się jak najszybciej.

Nie dokończyli S8, bo nie ma A2

Na razie kierowcy i tak nie będą mogli w pełni korzystać z trasy S8 - wszystkiemu winna jest autostrada A2. A raczej jej brak. Dopóki nie zostanie dociągnięta do Kontopy, kierowcy jadący od Żoliborza będą mogli dojechać tylko do węzła Mory, na przecięciu z trasą poznańską. Jak powiedziała "Stołecznej" Tarnowska, za tym skrzyżowaniem powstanie tymczasowa zawrotka. Ekspresówka połączy się z autostradą A2 w maju 2012 roku.

Ekspresówka będzie miała cztery główne węzły: w Morach (skrzyżowanie z trasą na Poznań), przy ul. Warszawskiej (skrzyżowanie z drogą na Sochaczew), z ul. Lazurową oraz przy al. Prymasa Tysiąclecia, gdzie S8 połączy się z Trasą Armii Krajowej.

par

Źródło zdjęcia głównego:  | ZTM