Jednak można budować drugą estakadę przy Marsa

ZMIDTu ma powstać druga estakada

Ministerstwo kultury ostatecznie zdecydowało o wykreśleniu z rejestru zabytków działki, która blokuje budowę drugiej estakady u zbiegu Marsa i Żołnierskiej. Decyzja jest ostateczna, ale nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa.

Sprawa w ministerstwie ciągnęła się od dłuższego czasu. Pomyślna dla drogowców decyzja generalnego konserwatora Magdaleny Gawin z 22 czerwca zdejmowała ochronę konserwatorską z części nieruchomości Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, niezbędnej do posadowienia jednego z filarów drugiej estakady.

Później jednak okazało się, że w wyniku błędu rejestr elektronicznych wniosków w resorcie nie uwzględnił odwołania właściciela działki. Ministerstwo rozpatrzyło wniosek instytutu. I 5 sierpnia podtrzymało swoją decyzję z 22 czerwca. "Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 5.08.2016 r. jest ostateczna i podlega wykonaniu, jednakże Instytutowi Prymasa Wyszyńskiego przysługuje prawo wniesienia, na ww. decyzję, skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie" –poinformowało tvnwarszawa.pl biuro prasowe resortu.

"Będziemy działali"

Dla miasta to sygnał, że czas rozpocząć przygotowania do budowy. - Dla nas ta decyzja ministerstwa jest ostateczna. W oparciu o nią będziemy działali. Chcemy dostosować projekt t ego skrzyżowania do rozwiązania z dwiema estakadami. Musimy uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - mówi tvnwarszawa.pl Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Podkreśla, że prawdopodobnie będzie potrzebny oddzielny przetarg na budowę drugiej estakady. Konkretnych terminów rozpoczęcia prac nie chce jednak podawać. – Będziemy dążyć do tego, żeby jak najszybciej realizować inwestycję – przekonuje Choińska.

Inwestycja za niemal 170 mln zł

Na razie trwa przebudowa skrzyżowania Marsa z Żołnierską bez uwzględnienia drugiej estakady. To inwestycja za blisko 170 mln zł, która ma uregulować i upłynnić ruch na wjeździe do stolicy i wylocie z niej m.in. w stronę Białegostoku. Wykonawca, czeski Metrostav, poza jedną estakadą postawi dwa wewnętrzne wiadukty ul. Marsa nad torami kolejowymi. Przebudowana będzie też Żołnierska wraz wiaduktami, a na jej odcinku od Strażackiej do granic miasta zlikwidowane zostanie "wąskie gardło" i dobudowana zostanie druga jezdnia. Całość ma być gotowa w 2018 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ INWESTYCJI

Rusza ważna inwestycja
Rusza ważna inwestycjaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: ZMID

Pozostałe wiadomości