Ponad 1700 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockPonad 1700 projektów w Budżecie Obywatelskim

Do 25 stycznia mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego stolicy. Warszawianki i warszawiacy przesłali 1747 propozycji - 196 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 1551 pomysłów dotyczących dzielnic - wyliczył stołeczny ratusz.

- Warszawa zmienia się z roku na rok. Ale to przecież nie dzieje się samo. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy i mieszkanki stolicy podpowiadają nam jak i gdzie wprowadzać w życie ich pomysły. Wspólnymi siłami sprawiamy, że Warszawa staje się wygodniejsza, bardziej zielona i jeszcze bardziej atrakcyjna do spędzania wolnego czasu – mówi cytowana w komunikacie Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w urzędzie m.st. Warszawy.

Najwięcej zgłoszeń w ostatniej chwili

Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty od 1 grudnia 2022 roku do 25 stycznia 2023, czyli przez blisko dwa miesiące. Zdecydowaną większość projektów, bo aż 77 procent zgłoszono trzy dni przed upływem terminu. A ponad 50 proc. wszystkich projektów wpłynęło ostatniego dnia.

Ratusz ocenia, że najczęściej mieszkańcy swoimi propozycjami chcą poprawić jakość przestrzeni publicznej. Wnioskują o: remont chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, stojaki rowerowe. Taką kategorię autorzy projektów wskazali w 1088 projektach. Na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych kategorii jest edukacja (695 wskazań). Niesłabnącą popularnością cieszą się również projekty w kategoriach: zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi.

Najwięcej projektów dotyczy poziomu ogólnomiejskiego, czyli obejmującego swoim zasięgiem co najmniej dwie dzielnice lub takich, które będą realizowane przez miejskie biura. Zgłoszono ich 196.

Natomiast projektów dzielnicowych wpłynęło 1551. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy:

Bielan – 124 zgłoszone projekty Mokotowa - 118 projektów Targówka - 99 projektów

Mieszkańcy najczęściej zgłaszali projekty przez internet, za pośrednictwem strony bo.um.warszawa.pl. W ten sposób zgłoszonych zostało 93 proc. projektów (1626 projektów). Pozostałe projekty – 121 – zostały zgłoszone dostarczone do urzędu na formularzu papierowym. Najwięcej projektów papierowych – aż 30 – wpłynęło do urzędu dzielnicy Wawer.

Z możliwości zgłoszenia projektu w tej edycji budżetu obywatelskiego skorzystało ponad 800 mieszkańców. Najaktywniejsza osoba zgłosiła w tym roku aż 23 projekty, ale zdecydowana większość mieszkańców zgłaszała po jednym.

Ocena projektów

Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekt został przyporządkowany do odpowiedniego poziomu – dzielnicowego albo ogólnomiejskiego. W efekcie może się jeszcze zmienić liczba projektów na poszczególnych poziomach.

Pracownicy urzędu sprawdzą również, czy projekt został prawidłowo zgłoszony np. czy formularz zawiera wszystkie niezbędne informacje, czy została dołączona prawidłowa lista poparcia itp.

Następnie projekty trafią do oceny merytorycznej, w trakcie której urzędnicy ocenią m.in. czy zgłoszona propozycja jest możliwa do realizacji m.in. czy:

- jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, - jest możliwa do realizacji we wskazanej lokalizacji, - jest możliwa do realizacji w ciągu roku, - wpisuje się w kompetencje miasta, - jest zgodna z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców.

Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian.

Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja. Od negatywnego wyniku oceny autorzy będą jeszcze mogli się odwołać.

Głosowanie w czerwcu

Głosowanie będzie trwało od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów zostaną zrealizowane. Na pomysły mieszkańców w aktualnej edycji budżetu Warszawa przeznaczy ponad 100 milionów złotych.

Wszystkie projekty są dostępne na stronie budżetu obywatelskiego. Można je przeglądać i komentować.

Projekty zrealizowane w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego

Odnowiony teren przed Kościołem Pokamedulskim
Odnowiony teren przed Kościołem Pokamedulskim Facebook / Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany
wideo 2/5

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości