Przyznał, że dopiero robi prawo jazdy. Po badaniu alkomatem szybko go nie zobaczy

Autor:
pop
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Kierowców nie odstraszają wysokie mandaty. "Statystyki pokazują, że jeździmy bardzo niebezpiecznie"
Kierowców nie odstraszają wysokie mandaty. "Statystyki pokazują, że jeździmy bardzo niebezpiecznie"Marta Kolbus | Fakty po południu
wideo 2/6
Marta Kolbus | Fakty po południuKierowców nie odstraszają wysokie mandaty. "Statystyki pokazują, że jeździmy bardzo niebezpiecznie"

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej audi, którym kierował 21-latek. Przyznał, że dopiero odbywa kurs na prawo jazdy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał prawie pół promila alkoholu w organizmie. Grozi mu teraz bardzo wysoka grzywna.

Jak poinformował rzecznik prasowy policji w Gostyninie mł. asp. Paweł Klimek, do zdarzenia doszło w miejscowości Choinek. Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego zatrzymali tam do kontroli osobowe audi. Za kierownicą siedział 21-letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego.

- W trakcie kontroli oświadczył, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Informację tę funkcjonariusze potwierdzili w policyjnych systemach informatycznych. 21-latek przekazał, że jest obecnie w trakcie obywania kursu na prawo jazdy kategorii - informuje mł. asp. Klimek.

ZOBACZ: Był pijany. Na widok policjantów wsiadł na rower i zaczął uciekać.

W stanie po spożyciu alkoholu

Nie był to jednak jednak jedyny problem młodego kierowcy. Przeprowadzone badanie jego trzeźwości wykazało, że kierował, mając prawie pół promila alkoholu w organizmie.

- 21-latkowi za nieodpowiedzialne zachowanie grozi teraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lat trzech oraz grzywna do 30 tysięcy złotych - wyjaśnia mł. asp. Klimek i dodaje, że nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila), bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna nie niższa niż 2,5 tysiąca złotych (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Dozwolone promile
Dozwolone promile13.01. | Bezkarność i społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu sprawiają, że pijani kierowcy są zmorą polskich dróg, choć - co zastanawiające - mamy najbardziej rygorystyczne normy w Europie. W Polsce uważa się za pijanego tego, który prowadzi mając powyżej 0,2 promila w wydychanym powietrzu. W Stanach Zjednoczonych i w większości europejskich krajów dopuszczalne limity są o wiele wyższe, do 0,8 promila włącznie. Skąd taka różnica? Czy organizm Polaka reaguje na alkohol inaczej niż Francuza, Włocha czy Brytyjczyka? Reportaż "Czarno na białym" wyjaśni, dlaczego Polak nie może jeździć, jak pije.tvn24

Autor:pop

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości