Hełm, magazynki, rączki do granatów, bagnety. Za zabytkowy arsenał grozi mu więzienie

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Policja Mazowiecka Zabytkowe przedmioty znalezione w domu 35-latka

Skorodowany hełm, magazynki do karabinów i bagnety. Między innymi takie przedmioty odnaleźli policjanci z Garwolina w domu 35-latka. Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia. Grozi mu nawet do dwóch lat więzienia.

Jak poinformowała w środę sierżant sztabowy Małgorzata Pychner z garwolińskiej policji, w weekend właściciel terenu w gminie Sobolew, na którym znajduje się zabytkowy dworek i park, zawiadomił policję, że dwaj nieznani sprawcy weszli na jego posesję, prawdopodobnie w poszukiwaniu historycznych pamiątek.

Uciekli na widok właściciela

- Mężczyźni przeszukiwali ziemię, używając wykrywaczy metali. Na widok właściciela uciekli – przekazała policjantka.

Dodała, że jeszcze tego samego dnia mundurowi zatrzymali jednego z mężczyzn. 35-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego nie miał wymaganego zezwolenia na poszukiwanie zabytków. Tymczasem w jego domu znaleziono m.in. skorodowany hełm, korpusy po pociskach, magazynki do karabinów, bagnety i rączki granatów przeciwczołgowych.

Szukają drugiego mężczyźni

- Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia – przekazała policjantka. Dodała, że grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Pychner zaznaczyła, że policjanci szukają drugiego mężczyzny.

Rzeczniczka przypomniała, że miłośnicy historii mogą legalnie prowadzić poszukiwania zabytkowych przedmiotów. - Wystarczy zwrócić się do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków o wydanie odpowiedniego pozwolenia – zaznaczyła.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy także o kradzieży bankomatu w Mościskach:

Kradzież bankomatu z marketu w MościskachArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja Mazowiecka