Zmarła Irmina Zembrzuska-Wysocka, "Irma" z Powstania Warszawskiego

Warszawa

Muzeum Powstania WarszawskiegoNie żyje Irmina Zembrzuska "Irma"

17 lutego w Monachium zmarła Irmina Zembrzuska-Wysocka "Irma" – uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka i sanitariuszka w Zgrupowaniu "Bartkiewicz", po wojnie spikerka Radia Wolna Europa, poetka - poinformowało w środę Muzeum Powstania Warszawskiego. Miała 94 lata.

- Z żalem informujemy, że zmarła Irmina Zembrzuska-Wysocka. Cześć jej pamięci! - napisali przedstawiciele muzeum.

"Dzielność, odwaga i bohaterstwo"

Urodziła się 4 grudnia 1925 roku w Warszawie. Ukończyła Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu. Doświadczenia nabyte w harcerstwie, w tym kursy sanitarne, bardzo się jej przydały, gdy po wybuchu wojny opiekowała się w Szpitalu Ujazdowskim rannymi w kampanii wrześniowej żołnierzami - podaje Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W roku 1942, przyjmując pseudonim "Irma" wstąpiła do Armii Krajowej. Podczas Powstania była sanitariuszką III kompanii "Lechicza", wchodzącej w skład zgrupowania "Bartkiewicza" (Śródmieście-Północ). Ranna, cudem uniknęła amputacji nogi. Po trzytygodniowym pobycie w polowym szpitalu, powróciła do walczącego oddziału. Za dzielność, odwagę i bohaterstwo odznaczona została Krzyżem Walecznych.

Po upadku powstania dostała się do niemieckiej niewoli. Do końca wojny więziono ją w obozie jenieckim w Zeithain, pomiędzy Dreznem a Lipskiem.

Życie po wojnie

Po wojnie początkowo pracowała w szpitalu w Hanau, podjęła też studia medyczne na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Jesienią 1946 roku wyjechała do Anglii, gdzie spędziła pierwsze powojenne lata.

Powróciła jednak do Niemiec i rozpoczęła pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W RWE, jako spikerka, przepracowała prawie 30 lat. Fragmenty jej wierszy i powstańczego pamiętnika zostały wydane w książce "Z Warszawą w sercu".

W jednym z wierszy napisała: "Nie mam ucieczki, odwrotu, / Przez ból rozłąki, rozstania / Jestem skazana na Polskę / Wyrokiem bez odwołania..." (fragment wiersza "Niosę Ją w sobie").

W lutym 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczy�� Irminę Zembrzuską-Wysocką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Niemczech, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych.

PAP/ap/r