Ziobro wznawia postępowania i pokazuje mapę reprywatyzacji

Ziobro o wznowieniu postępowań w sprawach reprywatyzacyjnych
Ziobro o wznowieniu postępowań w sprawach reprywatyzacyjnych
TVN24
Ziobro o wznowieniu postępowań w sprawach reprywatyzacyjnychTVN24

28 śledztw w sprawie reprywatyzacji zostanie wznowionych. Chodzi o 33 adresy. Wśród nich jest kamienica przy ul. Noakowskiego 16, zwrócona w części mężowi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Taką decyzję podjął Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości.

Mapa została przekazana dziennikarzom na środowej konferencji prasowej. Na 41 spraw aż 28 budzi poważne wątpliwości prokuratorów. Ziobro przekonywał, że decyzje o ich umorzeniu, zawieszeniu albo odmowie śledztwa podjęto bezzasadnie, więc teraz będą sprawdzane na nowo.

Dotyczą one warszawskich nieruchomości wartych nawet kilkaset milionów złotych. Przedstawiona w środę mapa pokazuje adresy i wątki, które zdaniem prokuratury, powinny być wyjaśnione przez śledczych.

Oprócz wspomnianej kamienicy przy Noakowskiego 16, sprawdzone zostaną takie adresy jak: Zgoda 4, Poznańska 37, Hoża 25, Kazimierzowska 34 czy Odolańska 15.

Wszystkie można odczytać na mapie:

Mapa Prokuratury ws. reprywatyzacjimat.prasowe

W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI ZOBACZ TUTAJ

Ziobro powiedział, że skala nieprawidłowości pozwala mówić o działaniu "zorganizowanej przestępczości związanej z wyłudzaniem nieruchomości w Warszawie". Podkreślał, że jeszcze do niedawna winni w tej sprawie mogli spać spokojnie, a lokatorzy i osoby poszkodowane bały się o swój los.

- Zastanawiamy się, dlaczego tak się działo. Dlaczego prokuratura była biernym świadkiem bezprawia i krzywdy ludzi? Te pytania nasuwają się same i będą wyjaśnianie w najbliższym czasie – zapewnił.

Uprzedził jednak, że na natychmiastowe efekty prac oczekiwać nie powinniśmy. - Nie mogę obiecywać, że z dnia na dzień będą konkretne rezultaty. To wszystko wymaga analizy, powołania biegłych – tłumaczył.

Ponad 100 spraw

Decyzje to efekt kompleksowej lustracji spraw związanych z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości, która objęła wszystkie sprawy, które w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 30 sierpnia 2016 roku zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia postępowania, o umorzeniu lub zawieszeniu.

Bogdan Święczkowski z Prokuratury Krajowej podkreślił, że łącznie śledczy przyglądają się ponad stu sprawom związanym z reprywatyzacją. Zajmują się nimi prokuratorzy nie tylko z Warszawy, ale też z Wrocławia.

- Postępowania prowadzone przez zespół wrocławski to 13 śledztw. Dotyczą nieruchomości znajdujących się na 56 ulicach. Celowo mówię o ulicach, a nie pojedynczych adresach, bo mamy do czynienia z sytuacją, że na jednej ulicy jest po kilka nieruchomości. Jedna nieruchomość położona jest również w Zakopanym – tłumaczył Święczkowski.

- Jeśli chodzi o Prokuraturę Regionalną w Warszawie, tu toczy się 41 postępowań karnych. Wszystkie zostały przeniesione na poziom prokuratur okręgowych albo wyżej – dodał.

- Łącznie to daje liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie. To olbrzymia skala. Będziemy na bieżąco podejmować decyzje, żeby były prowadzone w sposób rytmiczny i prawidłowy - powiedział.

Święczkowski poinformował również, że powołał zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej, który składa się z szefów różnych departamentów i biur. - Cyklicznie odbywają się jego spotkania. W toku prac zdecydowaliśmy się znacznie poszerzyć liczbę prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjnymi i cywilnymi, którzy będą kierować stosowne wnioski, pozwy do sądów administracyjnych czy urzędów. Wszystko po to, aby zablokować proces nielegalnych reprywatyzacji w Warszawie - podsumował.

[object Object]
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

Maciej Duda/kw/sk

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl