Zasłona z kropelkującej wody. "Plac zyska nowe życie"

Warszawa

Urząd MiastaMakieta pawilonu

W połowie 2018 zmieni się pawilon Zodiak wraz z otoczeniem. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą prac w pobliżu rotundy.

– Dziś w sposób symboliczny rozpoczynamy rzeczywiste zmiany w tym miejscu. Po konkursie architektonicznymi i stworzeniu koncepcji aranżacji Pawilonu Zodiak oraz jego otoczenia, podpisujemy umowę z wykonawcą. Mam nadzieję, że proponowane przez nas zmiany przypadną warszawiakom do gustu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

"Nowe życie"

– W tym miejscu chcemy zaproponować wszystkim mieszkańcom projekt innowacyjny. Myślę, że dzięki temu ten plac zyska nowe życie, a na pewno nowe oblicze. Stanie się tak m.in. dzięki zwiększonej ilości zieleni – dodaje.W pawilonie na piętrze znajdzie się Centrum Informacji Gospodarczej prowadzone przez ratusz. Parter budynku zajmie oddział warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Znajdzie się miejsce na wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia. Połączenie placu z przestrzenią pawilonu zapewnią otwierane ściany. Jak zmieni się plac? Znajdzie się tam zasłona z kropelkującej wody, która dzięki wbudowanym czujnikom śledzić będzie ruch człowieka i pozwoli na przekroczenie suchą stopą niematerialnej ściany w dowolnym jej fragmencie.

Powłoka do pisania

Jak informuje ratusz, plac przed pawilonem pokryty będzie gładkimi płytami z białego granitu. Powierzchnia będzie pokryta powłoką hydrofobową, co pozwoli po niej pisać i rysować grafitem. Plac ma się również zmieniać, dzięki czasowym aranżacjom."Projekt przebudowy budynku opracowała warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem Zodiak krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje miasto st. Warszawa. Ich wykonawcą będzie firma ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki. Na przebudowę i nadbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania istniejącego Pawilonu Zodiak oraz zagospodarowanie otoczenia firma ma czas do 30 czerwca 2018 roku" – podaje urząd miasta.

ran/mś

Tak ma wyglądać nowy Zodiak
mat.prasowe
Otoczenie Zodiaka jest obecnie zaniedbane
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl