Zamiast węzłów przesiadkowych będą "węzły spacerowe"

Węzeł spacerowy na Woli
Węzeł spacerowy na Woli
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Węzeł spacerowy na WoliMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Zamiast wygodnych przesiadek z metra do pociągów - bieganie między stacjami oddalonymi o kilkaset metrów. Tak będzie na Woli i na Pradze, bo choć ratusz upiera się, że koordynuje inwestycje z kolejarzami, to z różnych względów spacerów między przystankami uniknąć się "nie da".

Eksperci od transportu publicznego są zgodni: jednym z najważniejszych czynników, przyciągających pasażerów do komunikacji miejskiej, są wygodne przesiadki. Warszawa nie ma w tym względzie dobrych doświadczeń. Fatalnie zorganizowana jest na przykład przesiadka z metra do kolei na stacji Stadion Narodowy, gdzie nie wybudowano bezpośredniego połączenia. Niewiele lepiej działa to na dworcu Wileńskim, gdzie piesi tłoczą się na światłach, a do stacji kolejowej muszą iść przez centrum handlowe. Uratować udało się za to połączenie między dwiema liniami na stacji Świętokrzyska i już widać efekty: to najbardziej ruchliwe miejsce na całej II linii.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Bliżej się nie da

Niestety, Warszawa nie potrafi czerpać z dobrych doświadczeń. Cierpieć będą przez to pasażerowie, zwłaszcza na Woli, gdzie metro skrzyżuje się z dwiema liniami kolejowymi.

Do 2023 roku kolejarze planują budowę nowego przystanku w pobliżu wiaduktu ulicy Górczewskiej, niedaleko centrum handlowego Wola Park. Peron dla wysiadających z pociągów jadących od strony Pruszkowa powstanie po północnej stronie wiaduktu, natomiast drugi znajdzie się po południowej stronie.

Nie powstanie tam za to na pewno węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia. Ci, którzy wysiądą z pociągu, do planowanej stacji metra będą mieli około 300 metrów.

Jak przekonują urzędnicy, to najmniejsza odległość, w jakiej da się zbudować przystanki. - Nie możemy zbliżyć ich bardziej, bo wówczas perony metra musiałby zostać zbudowane na łuku - mówi Cyryl Wojewódzki z biura prasowego Metra Warszawskiego. Tak, jak na stacji Politechnika. - Wielu pasażerów, szczególnie osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, narzeka, bo na łuku zwiększa się odległość pomiędzy krawędzią peronu a podłoga wagonu - wyjaśnia Wojewódzki.

Ratusz zwraca z kolei uwagę, że między stacjami zostać musi wolna przestrzeń na planowaną w bliżej nieokreślonej przyszłości trasę N-S.

Lokalizacja stacji kolejowej i metra na Wolitargeo.pl

Koło wygodniejsze

Nieco lepiej będzie na wysokości stacji PKP Warszawa Koło. Stacja metra Moczydło zaplanowana jest 100 metrów dalej, pod skrzyżowaniem Górczewskiej z al. Prymasa Tysiąclecia.

Jak tu będzie wyglądać przesiadka do pociągów? Ze wstępnych planów wynika, że ze stacji metra wyjedziemy w pobliżu wejścia na stację PKP. Dziś prowadzą na nią strome i dość wysokie schody, ale to ma się zmienić. - Stacja Koło przejdzie modernizację, która dostosuje ją do potrzeb niepełnosprawnych. Będą windy lub pochylnie, podróżni nie będą skazani tylko na schody - obiecuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Na pewno powstaną zadaszenia, aby ułatwić przesiadkę. To będzie prawdziwy węzeł przesiadkowy – dodaje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Koordynowali, choć tego nie widać

- Wygląda to tak, jakby obie firmy próbowały przeprowadzić swoje inwestycje po linii najmniejszego oporu - komentuje Wojciech Tumasz, ze stowarzyszenia SISKOM.

Jego zdaniem, budując nowe przystanki należy dążyć do ich pełnej integracji. - Tak aby powstawały wygodne węzły przesiadkowe, gdzie odległość od wyjścia ze stacji metra do przystanku kolejowego czy autobusowego nie jest większa niż 50 metrów. Tylko wtedy ludzie będą chcieli z nich korzystać.

Ale Metro Warszawskie na temat koordynacji wypowiadać nie chce się w ogóle. - My jesteśmy tylko inwestorem zastępczym - ucina Wojewódzki i po więcej szczegółów odsyła do ratusza.

- Lokalizacja stacji to kompilacja różnych wymogów, które musimy spełnić. Zawsze bierzemy pod uwagę plany innych spółek. Konsultowaliśmy się z kolejarzami – zapewnia z kolei Milczarczyk.

Kolejarze po swojemu

Gorzej może być za to na Pradze. Jak zwrócił niedawno uwagę portal tustolica.pl, tam równie niepraktyczne rozwiązanie przeforsowali kolejarze. Na linii obwodowej będą budować przystanek PKP Warszawa Stalowa. Perony będą po obu stronach torów, wzdłuż supermarketu i jego parkingu. Niestety, będą oddalone o kilkaset metrów o stacji metra przy Szwedzkiej i przy Pratulińskiej.

Co więcej, przystanek umiejscowiony jest tak, że nie pozwoli w przyszłości na stworzenie wygodnej przesiadki do pociągów jadących z dworca Wileńskiego. Nawet gdyby na tej linii powstał przystanek, to do PKP Warszawa Stalowa dojść trzeba będzie przechodząc przez Radzymińską.

Ratusz tłumaczy, że i tu oddalenie stacji jest niezbędne. – Między dwoma przystankami metra i planowaną stacją Stalowa musi pozostać rezerwa terenowa pod ulicę Tysiąclecia oraz część Obwodnicy Śródmiejskiej – ucina rzecznik ratusza.

Lokalizacja stacji kolejowej oraz metra na Targówkutargeo.pl

Wyjścia pomogą?

Brak koordynacji razi tym bardziej, że rozbudowa II linii metra i inwestycje PKP będą realizowane niemal w tym samym czasie. Ale wszystko wskazuje, że przesunięcia nie są już możliwe i spacerów między przystankami nie unikniemy.

Sytuację mogą delikatnie poprawić projektanci nowych stacji, umieszczając wyjścia jak najbliżej wygodnych przesiadek. - Zgodnie z regulaminem konkursu jednym z kryteriów oceny prac konkursowych jest powiązanie metra z innymi środkami komunikacji publicznej – przekonuje Cyryl Wojewódzki z warszawskiego metra.

To samo obiecują kolejarze. - Przy stacji Stalowa cały czas trwają prace projektowe. Naszym celem jest usytuowanie wyjść tak, by jak najbardziej skrócić drogę między peronem kolejowym a stacją metra - zapewnia Dutkiewicz.

Jednak mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o konkrety. - Szczegółowe plany obejmujące usytuowanie stacji, w tym wejść i wyjść, zostaną przekazane przez uczestników konkursu na projekt w późniejszym terminie - odpowiada zdawkowo Wojewódzki.

"Stacje nie mogą być znacząco przesunięte"
"Stacje nie mogą być znacząco przesunięte"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Jakub Baliński /r

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl