Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zablokują wylotówki przed weekendem. Policja ostrzega kierowców

Warszawa

| TVN 24Utrudnienia na wylotówkach

Fatalna wiadomość dla wszystkich, którzy w środę po południu planują wyjazd z Warszawy. Na zachodzie i południu można spodziewać się poważnych utrudnień. Mieszkańcy zamierzają blokować drogę krajową numer 50 w rejonie autostrady A2 oraz "siódemki" i trasy "katowickiej".

Wszyscy, którzy wyjazd na długi weekend zaplanowali autostradą A2 albo ekspresówkami S7 i S8 mogą utknąć już na początku podróży. W środę po południu przeciwnicy budowy linii energetycznej wyjdą na krajową „50” i będą blokować ruch w godzinach od 16 do 20.

Co to oznacza?

Sama DK50 to ważna droga - jedna z obwodnic Warszawy. Krzyżuje się z wszystkimi ważnymi trasami na zachód i południe od Warszawy, a sama łączy m.in. Sochaczew, Mszczonów i Grójec. Korzystają z niej głównie ciężarówki, które zapewne utkną w korkach.

Jak informuje policja, przewidziane są trzy legalne protesty: w Słabomierzu (niedaleko S8), Wiskitkach (węzeł z A2) oraz Aleksandrowie. Akcja protestacyjna planowana jest także w Pniewach (powiat grójecki) oraz przy węźle A2 w Grodzisku Mazowieckim.

Policja sugeruje szereg objazdów. Jednak ciasno będzie także na drogach lokalnych, bo na czas protestów ciężarówki będą miały zgodę na przejazd po nich, na odcinku od Grójca do Sochaczewa. Dodatkowo potok tirów pojedzie do Warszawy (trasa S8) i Łowicza (DK92).

W to wszystko wjadą zarówno ci, którzy w popołudniowym szczycie będą jechać do domówi, jak i ci, którzy już w środę wieczorem będą wyjeżdżać na weekend.

Zalecane objazdy:

· w Mszczonowie z uwagi na blokadę w Słabomierzu zalecany objazd przez Radziejowice do Żyrardowa i dalej drogą wojewódzką 719 do DK 50. · za węzłem Wiskitki w miejscowości Cyganka (sygnalizacja świetlna) z uwagi na blokadę w Aleksandrowie zalecany objazd przez miejscowości Oryszew Osada, Szymanów do DK-92 · Na Węźle Wiskitki z uwagi na blokadę zjazdu z obwodnicy oraz autostrady A-2 w kierunku Żyrardowa, zalecany zjazd na DK-50, a następnie drogą wojewódzką 719 Dodatkowe objazdy: · W miejscowości Bielice w uwagi na blokadę w Aleksandrowie zalecany objazd przez Szymanów, Oryszew Osada do DK-50 · na Węźle Wiskitki z uwagi na blokadę zjazdu z obwodnicy w kierunku Żyrardowa, zalecany zjazd z DK-50 w miejscowości Józefów na DW 719 · w miejscowości Józefów z uwagi na blokadę w Słabomierzu zalecany zjazd z DK-50 na DW 719 następnie przez Korytów i Radziejowice do DK-8 Ruch ciężarówek od Sochaczewa w kierunku Grójca będzie przekierowany drogą krajową 92 przez Warszawę i Łowicz.

Inwestycja niezgody

Budowa linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice - Ołtarzew to rządowa inwestycja, wywołującą duże protesty społeczne. Mieszkańcy obawiają się m.in. o wpływ na zdrowie czy spadek wartości ich domów. W ciągu ostatniego roku odbyło się wiele spotkań władz samorządowych, wojewódzkich z protestującymi, a przebieg linii ulegał kolejnym zmianom.

Protestują mieszkańcy, ale i samorządy starają się „wyrzucać” przebieg linii ze swoich terenów. W maju jako ostatni wariant do realizacji wskazano korytarze wzdłuż autostrady A2 oraz drogi krajowej nr 50. Od razu ostro zaprotestowali włodarze Żyrardowa, Mszczonowa, gminy Wiskitki oraz Baranów i mieszkańcy, którzy mieliby mieszkać przy linii.

Sprawa budowy linii 400 kV wciąż jest otwarta i środowe protesty z pewnością nie będą ostatnimi.

skw/r