"Wysoki stopień zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i ich mienia". Ochota tłumaczy wycinkę

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plWycięte drzewo

Drzewa rosnące w ochockim parku zostały przeznaczone do usunięcia, bo stanowiły zagrożenie dla spacerowiczów – przekonują urzędnicy z Ochoty. To odpowiedź na argumenty protestujących mieszkańców, którzy wycinkę nazywają "masakrą piłą tarczową".

- Drzewa rosnące w Parku Wielkopolski i na skwerze Sue Ryder przeznaczone zostały do usunięcia z powodu złego stanu zdrowotnego, stanowiły bezpośrednie zagrożenie zdrowia, życia i mienia użytkowników tego parku – przekonuje Maja Gottesman, rzeczniczka dzielnicy Ochota. - Pozostawienie tych drzew byłoby więc wyrazem skrajnego lekceważenia - dodaje.

"Prawomocne decyzje"

Wycinka odbywała się etapowo.

Pierwsze drzewa zostały wycięte na przełomie marca i kwietnia 2013 r.

Kolejne ścięto w okresie świątecznym – zaalarmowała na warszawa@tvn.pl jedna z internautek. Twierdziła, że informacje pojawiły się na drzewach 3 dni wcześniej i nie było szans na zorganizowanie protestu. Według niej, urzędnicy pokazali w ten sposób "kto tu rządzi".

Protest, ekspertyza i wycinka

Rzeczniczka dzielnicy odpowiada, że drzewa zostały przeznaczone do wycinki na podstawie prawomocnych decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków. I przypomina, że decyzje zezwalające na usunięcie drzew i krzewów w Parku Wielkopolski wydane zostały już w styczniu 2013 r. na wniosek burmistrza dzielnicy:

- W marcu ubiegłego roku usunięto zaledwie 5 spośród 18 zakwalifikowanych do usunięcia w ww. decyzjach drzew - egzemplarze stanowiące największe zagrożenie bezpieczeństwa lub całkowicie uschnięte. (...) Dzielnica Ochota zleciła opracowanie ekspertyzy zawierającej ocenę stanu zdrowotnego oraz ocenę stopnia zagrożenia wynikającego z obecności pozostałych 13 drzew, a wykonanie ww. decyzji w odniesieniu do objętych ekspertyzą drzew zostało wstrzymane - twierdzi Gottesman.

Przekonuje, że wówczas na stronie internetowej dzielnicy pojawiła się informacja o planach wycinki pozostałych drzew. Ostateczna decyzja została uzależniona właśnie od ekspertyzy.

- Opracowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa Zakład Ekologii Lasu, Zakład Ochrony Lasu ekspertyza potwierdziła zasadność wnioskowanej przez dzielnicę Ochota wycinki drzew z Parku Wielkopolski, wskazując na wysoki stopień zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i ich mienia – podsumowuje rzeczniczka dzielnicy.

Pierwsze drzewa wycięto w marcu:

Wycięli drzewa w parku na OchocieTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl