Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Wodny tramwaj "Wars" dołączy do Godziny "W"

Warszawa

ZTMWarszawski tramwaj wodny

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, punktualnie o godzinie 17, hołd powstańcom oddadzą również jednostki pływające po Wiśle. W tym roku do rejsu "Wisła w godzinę W" dołączy również tramwaj wodny Wars.

"Wisła, godzina W" to uroczysty rejs organizowany przez fundację Rok Rzeki Wisły właśnie z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z jego uczestników będzie Wars. Tramwaj wodny odpłynie z przystani przy moście Poniatowskiego o godzinie 16.10 i dołączy do szyku na wysokości mostu kolejowego.

Wieniec i minuta ciszy

Wars będzie miał przed sobą ambitne zadanie poprowadzenia rejsu. O godzinie 17 jednostki dopłyną na Bulwar Flotylli Wiślanej, w miejsce gdzie podczas powstania miał zatonąć statek "Bajka". Tam ofiary Powstania Warszawskiego zostaną uczczone minutą ciszy, a do Wisły wrzucony będzie symboliczny wieniec.

Następnie jednostki biorące udział w uroczystości popłyną w kierunku Cypla Czerniakowskiego. Potem tramwaj Wars ponownie skieruje się do mostu Poniatowskiego, gdzie około godziny 17.40 zakończy kurs.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, bilety na to wydarzenie można kupić w poniedziałek 31 lipca, w godz. 12-16 w siedzibie Żeglugi Stołecznej przy Targowej (ul. Targowa 66, pawilon 17 - w pobliżu stacji metra Dworzec Wileński) albo u załogi przed rejsem. Ceny biletów pozostają bez zmian: 18 zł - bilet normalny, 9 zł - bilet ulgowy.

Oprócz Warsu, w uroczystym rejsie wezmą udział m.in. Stołeczny WOPR, Policja Rzeczna, Państwowa Straż Pożarna, OSP Czernidła, Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Warszawie czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Uroczystości rocznicowe

Obchody 73. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego trwają w stolicy od piątku do niedzieli 6 sierpnia. Jednym z ich elementów był koncert jazzowej wokalistki Moniki Borzym, która w piątek wieczorem wyśpiewała wiersze powstańczej poetki Anny Świrszczyńskiej.

Na nadchodzący tydzień przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku Parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEGOROCZNYCH OBCHODACH:

O godzinie "W"TVN24
wideo 2/4

kw