Wyniki wyborów. Sprawdź, kto dostał się do Rady Warszawy

Źródło:
PAP
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowani
Predko: kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu prezydenckim byli niedoszacowaniTVN24
wideo 2/20
Wybory samorządowe 2024

Głosy oddane na kandydatów do Rady Warszawy policzone. Koalicja Obywatelska uzyskała 37 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 15, a Lewica osiem.

Według danych opublikowanych w poniedziałek na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), w niedzielnych wyborach na kandydatów Koalicji Obywatelskiej głos oddało 360 655 osób. Stanowi to 47,02 proc. oddanych głosów i przełożyło się na 37 mandatów w liczącej 60 miejsc Radzie Warszawy.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 170 392 głosy, czyli 22,22 proc. Z tej listy wybrano 15 radnych.

Z kolei Lewicę poparło 102 099 wyborców, tzn. 13,30 proc. Komitet ten będzie miał osiem mandatów.

Trzecia Droga bez reprezentanta w Radzie Warszawy

Żadnego radnego w Radzie Warszawy nie będą miały komitety: Trzecia Droga PSL- Polska 2050, który otrzymał 60 715 głosów (7,92 proc.); Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z 41 275 głosami (5,38 proc.); KW Bezpartyjni, który otrzymał 21 550 głosów (2,81 proc.); Ruch Naprawy Polski z 5112 głosami (0,67 proc.); Wspólnie dla Warszawy - 4867 głosów (0,63 proc.); komitet Agaty Tobolczyk - 392 głosy (0,05 proc.).

Frekwencja w wyborach do Rady Warszawy wyniosła 58,86 proc. Najwyższa była na Wilanowie - 65,37 proc., a najniższa na Pradze-Północ - 52,20 proc.

W Radzie Warszawy od lat PO (teraz KO) ma większość. Wybory do Rady Warszawy w 2014 roku wygrała PO zdobywając 33 mandaty, PiS uzyskało 24 mandaty, a SLD wprowadziło dwójkę radnych. Warszawska Wspólnota Samorządowa zdobyła jeden mandat.

Cztery lata później, w wyborach w 2018 roku, KO zdobyła 40 mandatów, PiS - 19, jeden mandat przypadł zaś koalicji SLD Lewica Razem. W trakcie kadencji doszło do roszad i Monika Jaruzelska, która była jedyną radną reprezentującą Lewicę, zrezygnowała z reprezentowania partii i została radną niezrzeszoną. Radny PiS Sebastian Kędzierski został wyrzucony z partii za głosowanie inaczej niż reszta klubu. Z kolei z klubu KO, za wstrzymanie się od głosowania nad przyjęciem budżetu na rok 2022, zostali wyrzuceni radni: Marek Szolc i Agata Diduszko-Zyglewska, którzy uzupełnili grono radnych niezrzeszonych. Piątą nieszerzoną jest Maria Jęda, która zastąpiła Olgę Semeniuk z PiS, gdy ta została posłanką. 

Skład nowej Rady Warszawy:

W okręgu wyborczym nr 1, obejmującym Śródmieście i Ochotę mandaty trafiły do trzech przedstawicielek Koalicji Obywatelskiej: do Agnieszki Gierzyńskiej-Kierwińskiej (radnej Śródmieścia) oraz Joanny Staniszkis i Anny Nehrebecka-Byczewskiej (obie były już radnymi miejskimi).

Z PiS w tym okręgu mandat otrzymają: Filip Frąckowiak (dotychczasowy radny miejski) oraz Grażyna Wereszczyńska, która zadebiutuje w Radzie Warszawy.

Z Lewicy na ponowną kadencję została wybrana Agata Diduszko-Zyglewska.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym Pragę Południe, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: Marcin Kluś z południowpraskiej rady dzielnicy, Dorota Lutomirska, Justyna Zając i Paweł Lech (miejscy radni).

Poparcie wyborców otrzymali też: jedynka Prawa i Sprawiedliwości - Damian Kowalczyk (dzielnicowy radny) i Martyna Jałoszyńska z Lewicy.

W okręgu wyborczym nr 3, obejmującym Mokotów, zwyciężyli: Marta Jabłońska, Jarosław Szostakowski, Małgorzata Zakrzewska, Joanna Wiśniewska-Najgebauer z Koalicji Obywatelskiej. Z list Prawa i Sprawiedliwości dostali się Jacek Cieślikowski oraz dziennikarka Michalina Szymborska. Lewica w tym okręgu otrzymała jeden mandat. Zdobyła go Melania Łuczak (aktywistka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, dzielnicowa radna).

W okręgu wyborczym nr 4, obejmującym Wolę, z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali: dotychczasowa radna Renata Niewitecka, Mariusz Budziszewski oraz dzielnicowy radny Krystian Wilk.

PiS reprezentować będzie Maciej Binkowski, a Lewicę Zofia Smełka-Leszczyńska.

W okręgu wyborczym nr 5 obejmującym Bielany i Żoliborz Koalicję Obywatelska będą reprezentować: Piotr Wertenstein-Żuławski (przewodniczący rady dzielnicy Żoliborz), dotychczasowe radne Agnieszka Wyrwał i Renata Królak oraz debiutująca Agata Korc.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady Warszawy trafi ponownie Dariusz Figura, a z Lewicy Marta Szczepańska.

W okręgu wyborczym nr 6 obejmującym Białołękę, do Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej dostały się: obecna radna Magdaleny Roguska, byłe radne Agnieszka Borowska i Anna Auksel-Sekutowicz oraz debiutantka Elżbieta Łaniewska.

PiS reprezentować będzie były burmistrz Pragi Północ - Wojciech Zabłocki.

W okręgu wyborczym nr 7 obejmującym Rembertów, Wesołą i Wawer Koalicję Obywatelską w Radzie Warszawy będą reprezentować: Sławomir Potapowicz i Ewa Janczar i debiutująca - Sandra Spinkiewicz.

PiS otrzymało w tym okręgu dwa mandaty. Dostaną je: radny Piotr Szyszko oraz Barbara Socha, która pełniła funkcję pełnomocniczki rządu Mateusza Morawieckiego. 

W okręgu wyborczym nr 8 z list Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli: przewodnicząca rady miasta - Ewa Malinowska-Grupińska, która otrzymała 27 823 głosów, Sylwia Krajewska, dzielnicowa radna z Ursynowa, Michał Matejka, również związany z Ursynowem oraz Agnieszka Miękwicz i Iwona Pawłowska.

Z PiS dostali się startujący na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński, oraz Chrystian Młynarek, były radny Włoch, a z Lewicy Karolina Zioło-Pużuk.

W okręgu wyborczym nr 9 obejmującym Bemowo i Ursus z list Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy zobaczymy: Jarosława Jóźwiaka (byłego wiceprezydenta Warszawy), dzielnicową radną Patrycję Czerską oraz Joannę Krzemień i Magdalenę Gogol. Z PiS wygrał radny Tomasz Herbich, a z Lewicy Kamila Gołębiowska.

W okręgu wyborczym nr 10 obejmującym Targówek i Pragę Północ z Koalicji Obywatelskiej zwyciężyli radni Iwona Wujastyk, Tomasz Sybilski oraz Beata Michalec. W tym okręgu mandat uzyskał też aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel, a z PiS radni Alicja Żebrowska oraz Piotr Mazurek.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

W środę przez Mazowsze przeszły nawałnice. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic, usuwali powalone drzewa, ci z Radzikowa Wielkiego niedaleko Siedlec mieli bardziej nietypową interwencję. Musieli ściągać trampolinę, którą porwał wiatr. Wylądowała na słupie energetycznym.

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden już szykował się do skoku, drugi się przyglądał. Strażnicy miejscy powstrzymali dwóch nastolatków, którzy próbowali urządzić sobie ryzykowną zabawę na przeprawie nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Skok mógł skończyć się tragedią.

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedłużają się prace budowlane w centralnej części placu Defilad. Nowa, bardziej zielona a mniej betonowa przestrzeń miała zostać oddana mieszkańcom jesienią tego roku, wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tak się jednak nie stanie.

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Radni Lewicy i Ruchów Miejskich wstrzymali się od głosu.

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Źródło:
PAP

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

W Strzałkowie pod Radomiem kierujący autem osobowym wyprzedził nieoznakowany radiowóz na przejściu dla pieszych. Zdarzenie zarejestrowała kamera umieszczona w policyjnym aucie.

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa nietoperze - mama z małym - przerwały szkolną rutynę. Fruwały po jednej z placówek w warszawskim Wilanowie. Okazało się, że to nie była ich pierwsza wizyta.

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Źródło:
PAP

Incydent w ursynowskiej podstawówce. Zajęcia z dziećmi prowadziła pijana dyrektorka. Sprawa została zgłoszona na policję, sytuacji przygląda się też ratusz.

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę warszawiacy powitają lato na Wiankach nad Wisłą. Odbędzie się też trzecia z tegorocznych tęczowych parad, a Taco Hemingway wystąpi na Stadionie Narodowym. W niedzielę biegacze sprawdzą swoje siły w Biegu Ursynowa. Wydarzenia te spowodują zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji.

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 22 czerwca, warszawskie Podzamcze zamieni się w centrum kultury słowiańskiej. Będzie można odwiedzić Wioskę Słowiańską, nie zabraknie też sobótkowych tańców przy ognisku i plecenia wianków. Wieczorem na scenie wystąpią polscy artyści, którzy opowiedzą o wolności swoimi utworami.

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Bielanach zapaliła się altana śmietnikowa. Na miejscu pojawiły się służby. Po ugaszeniu pożaru we wnętrzu altany strażacy znaleźli zwęglone ciało. Trwają czynności dochodzeniowe.

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują o przyznaniu 70 milionów złotych na pierwszą transzę programu "Warszawa chroni". Część tych pieniędzy trafi do stołecznych wodociągów, bo, jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, "najważniejsze jest zagwarantowanie dostaw wody".

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

Źródło:
PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bemowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Te znajdowały się pojeździe, którym poruszali się podejrzani. - Zgodnie twierdzili, że nie wiedzą do kogo one należą - opisuje policja.

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Burza przeszła nad Warszawą i w powiatach na południowy wschód od stolicy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna i Otwocka. Strażacy dostali kilkaset zgłoszeń o podtopieniach i połamanych drzewach.

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl