Urodziny Ohlssona, utwory Góreckich, muzyka z Ukrainy. Nowy sezon w Filharmonii Narodowej

Źródło:
PAP

Skrzypaczka Julia Fischer, dyrygent i wiolonczelista Nicolas Altstaedt, dyrygent Jonathan Darlington, pianiści Garrick Ohlsson, Evgeny Kissin, a także saksofonista Branford Marsalis są wśród artystów, którzy wystąpią w nowym sezonie 2022/23 w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Wykonaniem przez chór i orkiestrę Filharmonii Narodowej II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera rozpocznie się nowy sezon w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncerty odbędą się w piątek i sobotę. Partie solowe wykonają Joanna Freszel (sopran) i Nora Gubisch (mezzosopran). Muzyków poprowadzi dyrektor artystyczny Andrzej Boreyko.

Soliści

W tym sezonie publiczność będzie mogła posłuchać pianistów, takich jak Jakub Kuszlik, Lucas Debargue i Garrick Ohlsson. Evgeny Kissin wykona III koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa, Władysław Kłosiewicz - koncert klawesynowy Bohuslava Martinu, a skrzypek Bartłomiej Nizioł - "Mity" Karola Szymanowskiego w wersji na orkiestrę i skrzypce. Skrzypaczka Julia Fischer wystąpi w styczniu. Dyrektor Boreyko powiedział w czwartek, że zna ją od wielu lat. - Ona specjalnie dla nas nauczy się koncertu Karłowicza i zapowiedziała, że zamierza grać ten koncert na świecie. Oby tak było, bo najlepiej promować mniej znaną na świecie muzykę polską, gdy zaangażuje się w to wielka gwiazda - zapowiedział.

Zagrają też wiolonczeliści Daniel Muller-Schott i Jean-Guihen Queyras, a gitarzysta Pablo Sainz-Villegas zagra Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Wystąpi też saksofonista jazzowy Branford Marsalis.

Dyrygenci

W tym sezonie w filharmonii wystąpią dyrygenci tacy jak m.in.: Nicolas Altstaedt, Ruth Reinhardt, Tania Miller i Marta Gardolińska czy Jonathan Darlington, który zadyryguje podczas koncertu z okazji 75. urodzin Garricka Ohlssona. Krzesimir Dębski poprowadzi swój koncert urodzinowy, z muzyką filmową.

Członkowie orkiestry Filharmonii Narodowej również występują jako soliści. W październiku kierownik sekcji waltorni Gabriel Czopka wykona I koncert Straussa na róg i orkiestrę Es-dur.

W tym roku w Filharmonii Narodowej koncertami obchodzone będą takie jubileusze jak 100. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego, 110-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego, 100. rocznica urodzin Andrzeja Hiolskiego (na koncercie tym wystąpi Matthias Goerne). Koncert na perkusję i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej uświetni koncert z okazji 80. urodzin kompozytorki.

Ukraina

Odbywać się będą też koncerty kameralne. Dyrektor Boreyko podczas konferencji prasowej zaprosił na koncert pt. "Góreccy", który odbędzie się 11 października. - Zabrzmią utwory Mikołaja Góreckiego - syna i Henryka Mikołaja Góreckiego - ojca - zapowiedział, dodając, że w programie nie zabraknie akcentów ukraińskich. Boreyko powiedział, że muzyka ukraińska była zaniedbywana przez wiele lat, ale w tym roku na całym świecie, i w Polsce i w FN, akcent ukraiński będzie "dość znaczący". 13 października wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy pod dyrekcją Volodymyra Sirenki. Solistą w koncercie będzie skrzypek Dmytro Udovychenko. Wykonają oni utwory ukraińskich kompozytorów Maksima Berezowskiego i Jewhena Stankowycza oraz Fina Jeana Sibeliusa.

W repertuarze orkiestry FN znajdą się też utwory ukraińskie, takich kompozytorów jak Victoria Poleva, Borys Latoszyński, Jewhen Stankowycz oraz Walentyna Sylwestrowa. Boreyko opowiadał, że zabrzmią trzy utwory Sylwestrowa, w tym prawykonanie jego VIII Symfonii.

Transmisje

Sześć koncertów w tym sezonie będą transmitowanych. Pierwszy z nich to koncert inauguracyjny, który odbędzie się 1 października, podczas którego orkiestra i chór Filharmonii Narodowej wykonają II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera. Jako solistki wystąpią Joanna Fleszer (sopran) i Nora Gubisch (mezzosopran).

W tym roku 70-lecie obchodzi Chór Filharmonii Narodowej. Dyrektor chóru Bartosz Michałowski powiedział, że 6 maja odbędzie się koncert chóru FN, niemalże co do dnia w 70. rocznicę pierwszego koncertu, który chór wykonał 3 maja 1953 roku. Wykonał wtedy "Pieśń o lasach" Szostakowicza. Orkiestra wykona utwory chóralne Krzysztofa Pendereckiego oraz Jana Sebastiana Bacha.

Orkiestra Filharmonii Narodowej wyda też płytę z polską muzyką współczesną na wiolonczelę z orkiestrą. Album ma się ukazać pod koniec roku. Znajdą się na niej utwory Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Henryka Jabłońskiego i Miłosza Magina.

Autorka/Autor:b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP