Urodziny Ohlssona, utwory Góreckich, muzyka z Ukrainy. Nowy sezon w Filharmonii Narodowej

Autor:
b
Źródło:
PAP

Skrzypaczka Julia Fischer, dyrygent i wiolonczelista Nicolas Altstaedt, dyrygent Jonathan Darlington, pianiści Garrick Ohlsson, Evgeny Kissin, a także saksofonista Branford Marsalis są wśród artystów, którzy wystąpią w nowym sezonie 2022/23 w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Wykonaniem przez chór i orkiestrę Filharmonii Narodowej II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera rozpocznie się nowy sezon w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncerty odbędą się w piątek i sobotę. Partie solowe wykonają Joanna Freszel (sopran) i Nora Gubisch (mezzosopran). Muzyków poprowadzi dyrektor artystyczny Andrzej Boreyko.

Soliści

W tym sezonie publiczność będzie mogła posłuchać pianistów, takich jak Jakub Kuszlik, Lucas Debargue i Garrick Ohlsson. Evgeny Kissin wykona III koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa, Władysław Kłosiewicz - koncert klawesynowy Bohuslava Martinu, a skrzypek Bartłomiej Nizioł - "Mity" Karola Szymanowskiego w wersji na orkiestrę i skrzypce. Skrzypaczka Julia Fischer wystąpi w styczniu. Dyrektor Boreyko powiedział w czwartek, że zna ją od wielu lat. - Ona specjalnie dla nas nauczy się koncertu Karłowicza i zapowiedziała, że zamierza grać ten koncert na świecie. Oby tak było, bo najlepiej promować mniej znaną na świecie muzykę polską, gdy zaangażuje się w to wielka gwiazda - zapowiedział.

Zagrają też wiolonczeliści Daniel Muller-Schott i Jean-Guihen Queyras, a gitarzysta Pablo Sainz-Villegas zagra Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Wystąpi też saksofonista jazzowy Branford Marsalis.

Dyrygenci

W tym sezonie w filharmonii wystąpią dyrygenci tacy jak m.in.: Nicolas Altstaedt, Ruth Reinhardt, Tania Miller i Marta Gardolińska czy Jonathan Darlington, który zadyryguje podczas koncertu z okazji 75. urodzin Garricka Ohlssona. Krzesimir Dębski poprowadzi swój koncert urodzinowy, z muzyką filmową.

Członkowie orkiestry Filharmonii Narodowej również występują jako soliści. W październiku kierownik sekcji waltorni Gabriel Czopka wykona I koncert Straussa na róg i orkiestrę Es-dur.

W tym roku w Filharmonii Narodowej koncertami obchodzone będą takie jubileusze jak 100. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego, 110-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego, 100. rocznica urodzin Andrzeja Hiolskiego (na koncercie tym wystąpi Matthias Goerne). Koncert na perkusję i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej uświetni koncert z okazji 80. urodzin kompozytorki.

Ukraina

Odbywać się będą też koncerty kameralne. Dyrektor Boreyko podczas konferencji prasowej zaprosił na koncert pt. "Góreccy", który odbędzie się 11 października. - Zabrzmią utwory Mikołaja Góreckiego - syna i Henryka Mikołaja Góreckiego - ojca - zapowiedział, dodając, że w programie nie zabraknie akcentów ukraińskich. Boreyko powiedział, że muzyka ukraińska była zaniedbywana przez wiele lat, ale w tym roku na całym świecie, i w Polsce i w FN, akcent ukraiński będzie "dość znaczący". 13 października wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy pod dyrekcją Volodymyra Sirenki. Solistą w koncercie będzie skrzypek Dmytro Udovychenko. Wykonają oni utwory ukraińskich kompozytorów Maksima Berezowskiego i Jewhena Stankowycza oraz Fina Jeana Sibeliusa.

W repertuarze orkiestry FN znajdą się też utwory ukraińskie, takich kompozytorów jak Victoria Poleva, Borys Latoszyński, Jewhen Stankowycz oraz Walentyna Sylwestrowa. Boreyko opowiadał, że zabrzmią trzy utwory Sylwestrowa, w tym prawykonanie jego VIII Symfonii.

Transmisje

Sześć koncertów w tym sezonie będą transmitowanych. Pierwszy z nich to koncert inauguracyjny, który odbędzie się 1 października, podczas którego orkiestra i chór Filharmonii Narodowej wykonają II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera. Jako solistki wystąpią Joanna Fleszer (sopran) i Nora Gubisch (mezzosopran).

W tym roku 70-lecie obchodzi Chór Filharmonii Narodowej. Dyrektor chóru Bartosz Michałowski powiedział, że 6 maja odbędzie się koncert chóru FN, niemalże co do dnia w 70. rocznicę pierwszego koncertu, który chór wykonał 3 maja 1953 roku. Wykonał wtedy "Pieśń o lasach" Szostakowicza. Orkiestra wykona utwory chóralne Krzysztofa Pendereckiego oraz Jana Sebastiana Bacha.

Orkiestra Filharmonii Narodowej wyda też płytę z polską muzyką współczesną na wiolonczelę z orkiestrą. Album ma się ukazać pod koniec roku. Znajdą się na niej utwory Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Henryka Jabłońskiego i Miłosza Magina.

Autor:b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości