Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Najnowsze

"Nie pozwólmy, by kiedykolwiek znów wyrosły dzielące nas mury"

Najnowsze

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
TVN24Uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta

W południe na stołeczne ulice wyjechał zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Później rozpoczęły się uroczystości rocznicowe wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. - Pamięć o Holokauście jest dziś moralnym zobowiązaniem, by nigdy nie odżyła ideologia nienawiści – mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

O godzinie 13, modlitwą oraz złożeniem kwiatów, rozpoczęły się uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Miały charakter symboliczny. W głównej mierze odbywały się w formule online.

"Pamięć Holokaustu staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności"

W przemówieniu z okazji stołecznych obchodów prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że "Holokaust jest we współczesnej historii ludzkości kartą przerażającą". - Poraża skala tragedii, poraża, że w umysłach zwykłych ludzi zasiano nienawiść, która doprowadziła do Zagłady – powiedział prezydent stolicy. Podkreślił, że "z szacunku i w hołdzie dla ofiar trzeba przypominać nie zawsze wygodną, często uwierającą prawdę gorzkich słów Zofii Nałkowskiej, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los". - Niech dotrze do nas cała groza tych słów – dodał.

Prezydent Warszawy przypomniał, że "27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu".

- To nie tylko uczczenie pamięci o milionach pomordowanych. Pamięć Holokaustu staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności, by ideologia nienawiści i zniszczenia nie odżyła nigdy więcej – podkreślił Trzaskowski. Prezydent przypomniał o tragedii warszawskiego getta. - Trudno znaleźć słowa dla opisania wydarzeń, których świadkiem było nasze miasto. Pozostały po getcie nieliczne fragmenty okalającego go muru. Warszawa ma w świadomości złowieszczą ich symbolikę – mówił. - Nie pozwólmy, by kiedykolwiek znów wyrosły dzielące nas mury. Nigdy więcej! – zakończył swoje wystąpienie Rafał Trzaskowski.

Organizatorzy obchodów zapowiedzieli przypomnienie przemówienia byłego więźnia Auschwitz, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH Mariana Turskiego, wygłoszone 27 stycznia 2020 roku.

Całe wystąpienie byłego więźnia obozu Auschwitz Mariana Turskiego27.01 | Były więzień obozu Auschwitz Marian Turski powiedział, że jest jednym z tych jeszcze żyjących, nielicznych, którzy byli w tym miejscu niemal do ostatniej chwili przez wyzwoleniem.TVP

"Została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas"

Dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, a także założycielka Fundacji Shalom, Gołda Tencer przypomniała o tragedii całego narodu żydowskiego, a szczególnie dramacie matek i dzieci żydowskich. - Przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach, została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas. Usta setek tysięcy dzieci żydowskich milczą na zawsze, a niektóre z tych nielicznych, które przeżyły, dają świadectwo prawdzie – mówiła Gołda Tencer, która jest córką ocalonego z Holokaustu Szmula Tencera – więźnia KL Auschwitz i KL Mauthausen.

- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest krzykiem żydowskich dzieci, matek, ojców. Krzykiem zamordowanego żydowskiego narodu – dodała.

Tramwaj z gwiazdą Dawida

Po południu zaplanowano spotkanie online Jana Ordyńskiego z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Alicją Schnepf i Ireną Senderską. Wieczorem, o godzinie 19.30, odbędzie się pokaz spektaklu "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona w reż. Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, zrealizowanego w 2003 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

O godzinie 12 na ulice Warszawy wyjechał oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945. Liczbę Żydów zamordowanych przez niemieckich nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około sześć milionów, z czego prawie trzy miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24