Najnowsze

"Jak pokazuje Ukraina, trzeba walczyć o swój kraj. Również walczą o niego osoby ze społeczności LGBT+"

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jestem dumna, że możemy gościć kijowską paradę w Warszawie"
"Jestem dumna, że możemy gościć kijowską paradę w Warszawie"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Jestem dumna, że możemy gościć kijowską paradę w Warszawie"

Ponad 300 osób z ukraińskich organizacji wspierających społeczność LGBT+ weźmie udział w stołecznej Paradzie Równości. - Jestem dumna, że możemy gościć kijowską paradę w Warszawie - mówiła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. W trakcie konferencji poprzedzającej paradę wyraziła nadzieję na wprowadzenie równościowych praw "w przyszłym parlamencie".

W tym roku warszawska Parada Równości będzie szczególna, ze względu na to, że łączy się z ukraińskim KyivPride. Z powodu wojny w Ukrainie tegoroczny marsz równości w Kijowie nie odbędzie się. Dlatego ulicami Warszawy przejdzie wspólny marsz warszawsko-kijowski.

Jak mówił Lenny Emson z KyivPride podczas sobotniej konferencji prasowej, w warszawskiej Paradzie Równości weźmie udział około 300 osób z ukraińskich organizacji wspierających osoby LGBT+. - Nie będzie praw osób LGBT, jeżeli nie będzie wolnej Ukrainy - mówił Lenny Emson.

W trakcie konferencji głos zabrała również posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Na wstępie odniosła się do decyzji Sądu Najwyższego USA, który unieważnił aborcję jako prawo konstytucyjne. - Nic nie jest dane raz na zawsze, tak jak niepodległość, tak samo prawa człowieka, o czym mamy okazję się przekonać na przykładzie Stanów Zjednoczonych. O to trzeba ciągle walczyć - mówiła Żukowska.

- Jak pokazuje Ukraina, również w XXI wieku, trzeba walczyć o swój kraj. Również walczą o niego osoby ze społeczności LGBT+. Jestem pod wielkim wrażeniem całego narodu ukraińskiego i jestem dumna, że możemy gościć kijowską paradę w Warszawie - dodała posłanka.

Żukowska wyraziła nadzieję, że prawa o które walczy m.in. Lewica, uda się wprowadzić "w przyszłym parlamencie". - Mamy nadzieję wygrać te wybory z Prawem i Sprawiedliwością w gronie innych ugrupowań prodemokratycznych. Mam nadzieję, że te ugrupowania wreszcie zrozumieją, że nie można dłużej zwlekać z uznaniem podstawowych praw człowieka - podkreśliła. Wskazała m.in. na prawo do uznawania związków partnerskich i małżeńskich zawartych przez pary jednopłciowe w innych krajach.

Parada Równości w Warszawie

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBT+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolontariat Równości. Patronat nad Paradą objął prezydent Rafał Trzaskowski.

Parada zwyczajowo organizowana jest w czerwcu, czyli Miesiącu Dumy – Pride Month. To czas solidarności z osobami LGBT+. Marsze równości odbywają się w wielu krajach na całym świecie i coraz częściej w polskich miastach.

Parada Równości wyruszy o godzinie 14 z placu Defilad. Uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską, przez plac Konstytucji i ulicę Waryńskiego. Następnie dojdą do Metra Politechnika, skręcą w aleję Armii Ludowej, a później w aleję Niepodległości. Kierując się w stronę ulicy Świętokrzyskiej, wrócą na plac Defilad. Trasa marszu ma około 4 kilometry długości. Organizatorzy szacują, że przemarsz zakończy się około godziny 17. Tegoroczną Paradę Równości zwieńczy koncert.

Od godziny 10 na placu Defilad działa Miasteczko Równości, gdzie można zasięgnąć porad, porozmawiać o sytuacji osób LGBT+ w mniejszych miejscowościach i wsiach, a także zrobić test na sojusznika osób LGBT+.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości