Organizator obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim zrezygnował w tym roku z syren 

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydenci miast nie chcą syren w rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Prezydenci miast nie chcą syren w rocznicę katastrofy smoleńskiej.TVN24
wideo 2/4
TVN24Prezydenci miast nie chcą syren w rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Informacja MSWiA o włączeniu syren alarmowych w ramach obchodów rocznicowych katastrofy smoleńskiej wywołała falę krytyki. Prezydenci wielu miast zapowiedzieli, że nie uruchomią syren ze względu na przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy. Z tego samego powodu zrezygnował z nich również organizator obchodów zbliżającej się 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia ubiegłego roku decyzją wojewody mazowieckiego w samo południe zostały włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Włączono je w ramach upamiętnienia powstańców.

- W tym roku nie wnioskowaliśmy o włączenie syren 19 kwietnia ze względu na osoby przybywające w tym momencie do Warszawy prosto z miast i terenów objętych wojną. Tam syreny wyją, zwiastując nadchodzące niebezpieczeństwo. Nie chcemy narażać naszych gości z Ukrainy – przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które jest organizatorem obchodów rocznicowych powstania w getcie warszawskim.

Syreny w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Syreny zawyją za to w niedzielę 10 kwietnia, jako forma upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Poinformowało o tym w sobotę MSWiA. Pomysł krytykują liczni samorządowcy, podkreślając, że taki sygnał byłby traumatyczny dla Ukraińców, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną. Prezydenci i burmistrzowie kolejnych miast apelują o ciszę lub wręcz deklarują, że nie wykonają rządowej decyzji. Wielu z nich podkreśla jednak, że "dostęp do systemu" mają także służby wojewodów i wyraża obawę, że jego uruchomienie może nastąpić bez udziału władz miejskich.

Wśród samorządowców krytykujących decyzję władz centralnych jest m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który zaapelował o ciszę.

W sobotę około południa MSWiA zapowiedziało, że do osób posiadających telefony komórkowe z ukraińskimi kartami SIM i zalogowanych do polskich sieci komórkowych zostanie przesłany alert RCB w języku ukraińskim z informacją, że uruchomienie syren związane jest z rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Powstanie w getcie

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty/TVN

Pozostałe wiadomości