Powstaje plan północnego Śródmieścia. Mieszkańcy mają głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego okolic Ogrodu Krasińskichtvnwarszawa.pl

Okolice Ogrodu Krasińskich zyskają plan zagospodarowania przestrzennego. Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu. Zanim jednak plan stanie się faktem, głos w sprawie mogą zabrać mieszkańcy. Konsultacje społeczne ruszają 6 kwietnia i potrwają do 24 maja. Można w nich uczestniczyć na kilka sposobów m. in. stacjonarnie, online, czy telefonicznie.

Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego okolic Ogrodu Krasińskich. To dokument, który określi, jak będzie można urządzić okolicę. Projekt zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Każdy może więc go zobaczyć i zgłosić propozycję zmian.

Plan miejscowy składa się z dwóch części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta), oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu). "Obie te części są nierozerwalnie ze sobą połączone – nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunek i na odwrót" - poinformował ratusz w komunikacie. Plan będzie można zobaczyć na stronie urzędu miasta od 6 kwietnia lub w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM, od poniedziałku do piątku od 8 do 16.

Teren objęty projektem planu

Teren objęty projektem planu ma 47,06 hektara i leży w północnej części Śródmieścia. Ograniczają go ulice: Muranowska, Bonifraterska, Miodowa, aleja Solidarności i gen. Andersa. "Kompleks terenów na obszarze projektowanego planu powinien podlegać ochronie ze względu na wartość historyczno-estetyczną i duży udział zieleni miejskiej. Znajdują się tam liczne obiekty wpisane do rejestru zabytków. Są to m.in.: zespół klasztorny kapucynów, budynek Ministerstwa Zdrowia – Pałac Paca, Gmach Hipoteki przy alei "Solidarności" 58, Arsenał – obecnie Państwowe Muzeum Archeologiczne" - podkreśla ratusz w komunikacie.

W granice planu wchodzą układy urbanistyczne ulic Bielańskiej, Długiej, Franciszkańskiej i Miodowej oraz placu Krasińskich. Znajdują się tam także obiekty ujęte w gminnej ewidencji zabytków m.in. układ urbanistyczny Trasy W-Z czy budynek Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej wraz z ogrodem. "Szczególnej ochrony wymaga Ogród i Pałac Krasińskich. Ten zespół pałacowo-parkowy jest wpisany do rejestru zabytków. Należy też chronić układ urbanistyczny Osiedla Muranów północny (zabudowę ulicy Andersa, Wałowej, Świętojerskiej, Bonifraterskiej i Muranowskiej) ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Ponadto część terenu objętego planem znajduje się strefie buforowej UNESCO oraz w granicach obszaru nazywanego Pomnikiem Historii. To historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem" - uzupełniono.

Obszar planu zagospodarowania przestrzennegoUM Warszawa

Przestrzeń wymaga uporządkowania

Jak wskazuje ratusz obszar projektu planu ze względu na swój reprezentacyjny charakter oraz wartość historyczno-estetyczną wymaga uporządkowania przestrzeni publicznych, zieleni oraz wskazania ewentualnych uzupełnień zabudowy w istniejących kwartałach zabudowy. "Wszelkie decyzje administracyjne winny być podejmowane zgodnie z zapisami określonymi w planie miejscowym" - zaznaczono.

Ratusz poinformował, że głównym celem sporządzonego planu jest ustalenie zasad ładu przestrzennego i kształtowania struktury zabudowy, a także ochrona istniejących wartości historycznych, kulturowych i przyrodniczych. "Plan miejscowy będzie mógł również zabezpieczyć i uwzględnić potrzeby mieszkańców i użytkowników obszaru" - dodano.

Jednocześnie podkreślono, że projekt planu zachowuje i chroni istniejącą strukturę przestrzenną w tym: kwartałowy charakter zabudowy, układ przestrzeni publicznych i dróg, charakterystyczne parametry zabudowy, a także "wielofunkcyjność terenów jako specyfiki obszaru w ścisłym centrum miasta".

Jak uczestniczyć w konsultacjach społecznych?

Konsultacje społeczne trwają od 6 kwietnia do 24 maja 2023 roku. "Każdy może złożyć uwagi do planu i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych" - podkreśla ratusz.

Uwagi do projektu można zgłosić na kilka sposobów. Jeden z nich to pismo, które można złożyć osobiście w kancelarii głównej Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy. Można je przesłać także mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl lub pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego: Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa. Mieszkańcy mogą również skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego.

Innym sposobem uczestnictwa w konsultacjach są spotkania online. Odbędą się one w czwartek, 13 kwietnia o godzinie 17 na kilku platformach. Pierwszą z nich jest na YouTube, na którym użytkownicy będą mogli oglądać spotkanie i dyskutować na czacie. kolejną jest ZOOM, na któreym będzie można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. "Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym" - poinformował ratusz w komunikacie.

Uwagi do projektu można również zgłaszać na dyżurze telefonicznym projektanta planu w środy 12 kwietnia w godzinach 9 – 12 oraz 26 kwietnia w godzinach 13 – 16 pod numerem telefonu 22 325 81 08 lub na dyżurze stacjonarnym projektanta planu w środę 19 kwietnia w godzinach 13 – 16 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury, Pasaż Wiecha 4.

Przeczytaj także: Trzaskowski o strefie Tempo 30: konsultacje z mieszkańcami zostaną przedłużone

Rafał Trzaskowski o konsultacjach w sprawie stref Tempo 30
Rafał Trzaskowski o konsultacjach w sprawie stref Tempo 30TVN24

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską po południu pojawiają się kolejne wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP