Warszawa ma dwóch nowych biskupów. Jeden z nich to brat wokalisty Perfectu

Warszawa

TVN24Ksiądz Rafał Markowski nowym biskupem pomocniczym w Warszawie

Dwóch nowych biskupów pomocniczych w Archidiecezji Warszawskiej nominował papież Franciszek. Jednym z nich jest ks. Rafał Markowski, brat lidera grupy Perfect Grzegorza Markowskiego. Drugim - ks. Józef Górzyński, od lat związany z Warszawą. Obaj duchowni ostatnio byli bliskimi współpracownikami kard. Kazimierza Nycza.

O nominacji ks. Rafała Markowskiego i ks. Józefa Górzyńskiego poinformowała na swojej stronie Archidiecezja Warszawska. - To ważny historyczny moment - powiedział kard. Kazimierz Nycz, podczas ogłaszania nominacji.

- Wierzymy, że tej nominacji przede wszystkim ma udział sam Duch Święty. Obaj nominaci są w takim wieku, że przez najbliższe 20 lat również od nich będzie zależała praca duszpasterska w archidiecezji - dodał.

Jak pisze "Rzeczpospolita" nominację ogłoszono równocześnie w nuncjaturze apostolskiej oraz kurii archidiecezji warszawskiej.

Współpracownicy kard. Nycza

Obaj biskupi nominaci w ostatnich latach byli najbliższymi współpracownikami kard. Kazimierza Nycza.

55-letni ks. Rafał Markowski święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1982 roku.

Do tej pory był rzecznikiem prasowym kardynała Kazimierza Nycza. Wykłada religioznawstwo na UKSW, Papieskim Wydziale Teologicznym oraz warszawskim seminarium duchownym. W przeszłości był m.in. dyrektorem Radia Józef. W diecezji warszawskiej stworzył Archidiecezjalne Centrum Informacyjne. Jest także rektorem kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej na Powiślu oraz bratem lidera grupy Perfect Grzegorza Markowskiego.

Kilka lat temu w wywiadzie dla tygodnika "Niedziela" ks. Rafał Markowski powiedział, że jest "dosyć często kojarzony z bratem z Perfectu. - Staram się jednak unikać zestawiania z Grzegorzem - dodawał. - Karol Wojtyła napisał kiedyś, że dwa powołania: kapłana i artysty wzajemnie się przenikają i w jakiś sposób uzupełniają. Myślę, że tak jest w naszym przypadku. Stąd wspólny wyjazd, choćby krótki, jest dla mnie i dla Grzegorza niezwykle ważny i bardzo umacnia naszą więź - mówił.

Drugi z nominowanych, 54-letni ks. Józef Górzyński jest moderatorem wydziałów duszpasterskich warszawskiej kurii. Jest liturgistą. W przeszłości pracował także w warszawskim seminarium duchownym. Był również proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie.

7 grudnia konsekracja

Konsekracja nowych biskupów odbędzie się 7 grudnia 2013 r. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 11. Głównym konsekratorem będzie kard. Kazimierz Nycz, a współkonsekratorami - bp Kazimierz Romaniuk, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej i abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Czytaj też na tvn24.pl