Warszawa gotowa na pielgrzymów z całego świata

Najnowsze

UMWolontariusze ŚDM

Warszawa jest przygotowana na przyjazd tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży. Zostaną dla nich zorganizowane koncerty i wycieczki tematyczne; będą bezpłatne wejścia do muzeów oraz strefa kultury na Krakowskim Przedmieściu.

Pielgrzymom pomocą będzie służyć 600 wolontariuszy; będą mogli posługiwać się specjalną aplikacją do zwiedzania miasta. Między 20 i 25 lipca, Warszawa będzie gościć tysiące młodych ludzi z całego świata podczas tzw. Dni w Diecezjach. Poprzedzają one główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca). Goście będą mieszkać głównie u polskich rodzin. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła podczas czwartkowej konferencji, że do Warszawy przyjadą pielgrzymi z tak odległych krajów jak Ghana, Filipiny, Indonezja, Kostaryka czy Wybrzeże Kości Słoniowej. "Pielgrzymów powita radosny koncert "Wiara, nadzieja, miłość". Odbędzie się 21 lipca, o godz. 19.30 na placu marszałka Piłsudskiego; będzie tam z pewnością kilkadziesiąt tysięcy widzów z całego świata. Zapraszamy oczywiście też mieszkańców miasta. Na wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata" - powiedziała prezydent stolicy.

Koncert w trzech częściach

W pierwszej zagra brazylijski zespół "Wspólnota Shalom" z udziałem muzyków z innych krajów oraz warszawski zespół "Wiarygodni". Później na scenie pojawi się orkiestra symfoniczna, chóry i młodzi soliści warszawscy, repertuar przygotuje Piotr Rubik. W trzeciej części koncertu uczestnicy wysłuchają najbardziej znanych utworów o stolicy, np. "Sen o Warszawie". Na scenie pojawią się m.in.: Zygmunt Staszczyk, Zbigniew Wodecki, Piotr Cugowski oraz zespół Sound'n'Grace.

Na skwerze Hoovera zorganizowana zostanie Miejska Strefa Kultury czyli przestrzeń, gdzie odbywać się będą spotkania z gośćmi, wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Będzie też działało kino plenerowe. W specjalnym pawilonie prezentowana będzie wystawa "Jan Paweł II. Źródła". Ekspozycja ma przybliżyć zwiedzającym najważniejsze wydarzenie i postacie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który przedstawi gościom tę historię będzie Jan Paweł II. Jak mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, główne wydarzenia ŚDM w Krakowie będą miały głównie wymiar religijny, a "Dni w diecezjach" są okazją do poznania Polski. "Dziś na cztery tygodnie przez ŚDM możemy powiedzieć, że jesteśmy do tego w Warszawie bardzo dobrze przygotowani" - powiedział. Dodał, że pielgrzymi dużo o Polsce i Polakach dowiedzą się mieszkając u polskich rodzin i rozmawiając z nimi.

Muzea bezpłatne dla pielgrzymów

Bezpłatnie będą mogli także zwiedzać muzea, zarówno miejskie, diecezjalne, jak i te które prowadzi Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski. Darmowe będą też przejazdy komunikacją miejską oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Konieczne do tego będzie posiadanie identyfikatora wydawanego przez diecezje. Zorganizowane zostaną także dodatkowe pokazy multimedialnych fontann na Podzamczu. Muzyczna oprawa multimedialnego pokazu "Warszawskie syreny" została przygotowana przez światowej sławy mistrza elektronicznych brzmień - Jeana Michela Jarre'a. Podczas „Dni w Diecezjach” w Warszawie pielgrzymów i turystów będzie wspierać około 600 wolontariuszy. Będzie można ich spotkać w najważniejszych punktach miasta: na lotnisku, dworcach kolejowych, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów, które będą zwiedzać goście. Aby ułatwić poruszanie się po mieście każdy uczestnik "Dni w Diecezjach" otrzyma miejski informator w języku polskim i angielskim. Ponadto w zwiedzaniu pomoże aplikacja WarsawTour. Aplikacja działająca zarówno "offline" jak i "online" pozwala zaplanować zwiedzanie stolicy według indywidualnych zainteresowań. Wybierając jeden z 16 tematów spacerów, użytkownik decyduje czy chce zapoznać się z historią Warszawy idąc śladami Powstania Warszawskiego czy miejsc związanych z Janem Pawłem II.

W stolicy kilkanaście tys. pielgrzymów

Dyrektor centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Emil Parafiniuk przypomniał, że czwartek jest ostatnim dniem zapisów na ŚDM; zgłoszenia nadal spływają. "Wiemy, że po obu stronach Wisły będzie około kilkunastu tysięcy pielgrzymów. Na pewno wiemy, że w Diecezji Warszawsko-Praskiej będzie 3,5 tys. pielgrzymów, w Archidiecezji Warszawskiej ponad 5 tys. pielgrzymów. Jeszcze jest kilka tysięcy pielgrzymów niepotwierdzonych, którzy w tych dniach, w związku z zamykaniem systemu, potwierdzają swoją obecność" - powiedział. Dodał, że teraz kończy się główna rejestracja, ale będzie można zapisać się także i później, nawet do 20 lipca. Oprócz zarejestrowanych pielgrzymów do Polski przyjedzie także wielu turystów - mówił. Warszawa w swoim budżecie zabezpieczyła ponad 6 mln zł na wydarzenia związane ze ŚDM. Światowe Dni Młodzieży obędą się w Krakowie i w jego okolicach; weźmie w nich udział papież Franciszek.

PAP/sk

Źródło zdjęcia głównego: UM