Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Tablica dla Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza

Warszawa

TVN24Andrzej Duda podczas odsłonięcia tablicy pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odsłonili tablicę poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Każdy przeciwnik musi wiedzieć, że Polacy nie spoczną w walce o swoją niepodległość - mówił Antoni Macierewicz. - Nie ma lepszego świadectwa tej cechy Wojska Polskiego, niż Żołnierze Niezłomni. Najwyższym naszym celem jest tę pamięć kultywować - stwierdził minister obrony narodowej.

Zapowiedział, że poszczególne jednostki wojsk obrony terytorialnej będą przybierać imiona kolejnych Żołnierzy Wyklętych. - To wielce radosny dzień. Dzień spełnienia wielkiego zobowiązania wobec bohaterów naszej ojczyzny, Żołnierzy Niezłomnych - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wspomniał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ustanowił dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych i dodał, że do pełnego upamiętnienia bohaterów walki z komunizmem brakowało właśnie tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza.

- Tablica znacząca drogę ich sukcesów, ich zwycięstw. Zwycięstw wśród wielu bardzo znamiennych, bo to były zwycięstwa, które bezpośrednio służyły nie tylko sprawie niepodległej Rzeczypospolitej, ale służyły polskiemu społeczeństwu - powiedział prezydent Duda.

Na tablicy znajdują się miejsca bitew, w trakcie których Żołnierze Wyklęci uwalniali więźniów politycznych z więzień PRL-owskiej bezpieki. Największym sukcesem było opanowanie przez wojsko kpt. Antoniego Hedy ps. "Szary" wiezienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach i uwolnienie ponad 350 przetrzymywanych tam przez reżim komunistyczny.

Antoni Macierewicz podczas odsłonięcia tablicy pamięci Żołnierzy Wyklętych
TVN24

mś/r