Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Superlotnisko z małym poślizgiem

Najnowsze

ShutterstockPlany dla nowego portu

- Zostałem poproszony o dodatkowe ustalenia w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, dlatego rząd nie zajmie się dziś tym projektem - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild. Jak dodał, jest przekonany, że projekt wróci na obrady rządu w najbliższym czasie.

Rząd miał się we wtorek zająć m.in. koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się w porządku obrad. Pytany o przyczynę, Wild powiedział w radiu TOK FM, że został poproszony "o dokonanie jeszcze kilku ustaleń".

- Naturalnie jest, że każda wątpliwość musi być wyjaśniona do cna - dodał zapewniając jednocześnie, że koncepcja budowy portu jest bez zarzutu. Zaprzeczył, by wątpliwości były związane z kosztami inwestycji.

Inwestor nieznany

Pełnomocnik powiedział również, że decyzje dotyczące ewentualnego inwestora w budowie portu jeszcze nie zapadły. - Przez najbliższe dwa lata będziemy starali się zakończyć wszystkie kwestie przygotowawcze (...) i wtedy, za dwa lata dokonamy wyboru formuły finansowania - tłumaczył. Pytany, czy w Polsce potrzebna jest inwestycja w nowy port lotniczy, Wild wyjaśnił, że obecnie ok. 40 proc. ruchu jest obsługiwane przez lotnisko Chopina, a po budowie CPK cały ruch zostanie przeniesiony do nowego portu. Powiedział też, że lotnisko Chopina zostanie wówczas wyłączone dla ruchu cywilnego. Dopytywany, co będzie się znajdowało na Okęciu wyjaśnił, że decyzja nie została jeszcze podjęta i trzeba wziąć pod uwagę zarówno "koszty utrzymania (tych) 600 hektarów w środku miasta z potrzebami obronności państwa". Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL

Wild o projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Wild o projekcie budowy Centralnego Portu KomunikacyjnegoTOK FM / TVN24 BiS
wideo 2/4

tol/gry

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości