Sprawdzą przejścia dla pieszych. 700 tysięcy za audyt czterech dzielnic

ZDMPrzejście dla pieszych

Tylko jeden wykonawca zgłosił się do przetargu na audyt przejść dla pieszych w czterech dzielnicach: na Targówku, Mokotowie, Ursynowie i Bielanach. Zarząd Dróg Miejskich poinformował o tym, co znalazł w kopercie oferenta.

Tym razem drogowcy nie mają dużo pracy - do oceny jest tylko jedna oferta. Po otwarciu koperty okazało się, że propozycja opiewa na 718 320 złotych brutto. Do przetargu stanęło jedynie Biuro Konsultacyjno-Projektowe Inżynierii Drogowej "Trafik" - ta sama firma, która w ubiegłym roku przeprowadzała podobny audyt w innych dzielnicach.

Teraz ZDM będzie analizować złożoną dokumentację. Po rozstrzygnięciu przetargu i dopełnieniu niezbędnych formalności audyt będzie się mógł rozpocząć. - Na sprawdzenie dokumentów i przygotowanie umowy potrzebujemy kilku tygodni, co wynika z procedur. Ale dla nas najważniejsze są terminy zakończenia audytu w poszczególnych dzielnicach - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Inżynierowie na ulicach

Do sprawdzenie jest 1069 przejść dla pieszych w czterech dzielnicach. Audyt ma potrwać do połowy grudnia, ale drogowcy wyznaczają wcześniejsze terminy zakończenia prac w poszczególnych częściach miasta: Targówek – do 12 czerwca, Mokotów – do 14 sierpnia, Ursynów – do 12 października, Bielany – do 14 grudnia).

Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego sprawdzą między innymi, czy na danym przejściu jest wystarczająca widoczność pieszych, czy szerokość jezdni nie sprawia, że przejście jest niebezpieczne, czy samochody nie uzyskują w danym miejscu zbyt dużych prędkości oraz jak wygląda oznakowanie i w jakim stanie technicznym jest jezdnia.

"Docelowo chcemy w ten sposób przebadać przejścia dla pieszych we wszystkich dzielnicach. Na bazie rekomendacji z audytu sukcesywnie wprowadzane są zmiany w terenie" - czytamy w komunikacie ZDM.

Trzy dzielnice już sprawdzone

W 2016 podobne badanie objęło Śródmieście, Ochotę i Pragę Południe. Audyt przeprowadzono wówczas na 930 przejściach bez sygnalizacji świetlnej. O wynikach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Teraz ZDM szykuje się do robót mających poprawić sytuację na najbardziej niebezpiecznych przejściach wskazanych przez inżynierów. Prace mają ruszyć niebawem.

Według statystyk Polska jest najbardziej niebezpiecznym dla pieszych krajem Unii. Na drogach ginie u nas prawie 30 osób na milion mieszkańców rocznie. W większości państw wspólnoty wskaźnik ten wynosi około 10 osób.

Zobacz niebezpieczne, nieoświetlone przejście przez aleję Waszyngtona:

Niedoświetlone przejście przez aleję Waszyngtona
Niedoświetlone przejście przez aleję WaszyngtonaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

mś/b

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości