Ruchy miejskie wystawią kandydata na prezydenta. I nie będzie to Jan Śpiewak

Będzie wspólny kandydatShutterstock

Koalicja warszawskich ruchów miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze chce wyłonić swojego kandydata na prezydenta stolicy w prawyborach. Udziału w inicjatywie nie weźmie przewodniczący Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak, deklarujący chęć startu w jesiennych wyborach.

Jak poinformowało w czwartek MJN, koalicja, w której skład wchodzi obecnie dziewięć lokalnych stowarzyszeń (oprócz MJN są to: Ochocianie Sąsiedzi, Stowarzyszenie Wiatrak, Bemowiacy, Kooperacja Miejska, Razem dla Wawra, Nowy Żoliborz, Rembertów Bezpośrednio i Sąsiedzi dla Wesołej), zdecydowała się na organizację prawyborów, ponieważ formuła ta "najlepiej oddaje wartości", w które wierzą zaangażowane weń organizacje.

"W prawyborach udział wezmą organizacje zrzeszone w koalicji oraz takie, które mamy nadzieję wkrótce do niej przystąpią" - zaznaczono w przekazanym mediom komunikacie MJN. Jak dodano, propozycję dołączenia do koalicji i przedstawienia własnych kandydatur złożono m.in. stowarzyszeniom Wola Mieszkańców i Wolne Miasto Warszawa (ze Śpiewakiem na czele), a także Stowarzyszeniu Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Szykują prawybory

Według informacji podanych przez MJN koalicja ogłosi listę kandydatów i kandydatek, którzy zostaną zgłoszeni do prawyborów, w przyszłym tygodniu. "Będą w nich mogły głosować organizacje zrzeszone w koalicji" - zaznaczono, dodając, że jest to "sprawdzony w rozwiniętych demokracjach, a rzadko w Polsce praktykowany model wyłaniania kandydatów".

Zapowiedziano jednocześnie, że w najbliższą środę o godz. 18 "odbędzie się debata kandydatek i kandydatów w prawyborach".

"Wierzymy, że w jedności nasza siła i szansa na stworzenie realnej trzeciej siły w Warszawie. Wierzymy też, że różnorodność kandydatów i kandydatek oraz sama formuła demokratycznego wskazania nominacji na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy wniosą nową jakość do dyskusji o mieście. Na tym nam w zbliżających się wyborach najbardziej zależy - nie na plebiscycie popularności, ale na poważnej debacie o przyszłości Warszawy i jej obecnych problemach" - czytamy w komunikacie MJN.

Bez Śpiewaka

Śpiewak - radny z warszawskiego Śródmieścia i b. lider MJN znany z zaangażowania m.in. w sprawy reprywatyzacji - oświadczył jednak w rozmowie z PAP, że nie zamierza brać udziału w zorganizowanych przez ruchy miejskie prawyborach. Wcześniej szef WMW kilkakrotnie deklarował chęć startu w wyborach na prezydenta stolicy. Jego poparcie rozważają m.in. Partia Razem oraz ruch Kukiz'15.

"W uczciwych, demokratycznych prawyborach, z przyjemnością zawsze wezmę udział, ale tu widać, że regulamin pisał im chyba Alaksandr Łukaszenka" - powiedział Śpiewak. "Ja jestem fanem demokracji bezpośredniej i gdyby prawybory miały się odbywać ze wszystkimi warszawiakami czy miałyby jakąś formułę w miarę otwartą i demokratyczną, to jestem jak najbardziej chętny w ten sposób się zweryfikować" - zastrzegł.

Według szefa WMW na podstawie przyjętego przez skupione wokół MJN ruchy miejskie regulaminu wyborów "jasne jest, kto wygra wybory, zanim ktokolwiek oddał jakikolwiek głos". Według niego, chodzi o Justynę Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie Sąsiedzi, która według nieoficjalnych informacji jest rozważana jako kandydatka koalicji skupionej wokół MJN.

Śpiewak wskazał jednocześnie, że oferta dołączenia do koalicji i wzięcia udziału w prawyborach wpłynęła do jego organizacji na 24 godziny przed wyznaczonym przez ruchy miejskie terminem zgłaszania kandydatów.

"Kiks i balon próbny"

Pytany, czy brak porozumienia co do udziału w prawyborach przesądza, że nie dojdzie do wspólnego startu WMW i ruchów miejskich z MJN na czele w wyborach samorządowych, lider WMW wyraził nadzieję, że inicjatywa prawyborów w zaproponowanym kształcie to tylko "kiks ze strony Miasto Jest Nasze" i "balon próbny". - Nie sądzę, żeby ktokolwiek rozsądny na takie zasady się zgodził. Mam nadzieję, że gdy emocje opadną, będziemy w stanie usiąść znowu do stołu - podkreślił Śpiewak.

Jak wynika z ustalonych przez koalicję zasad prawyborów, do których dotarła PAP, kandydatury będą musiały być zgłaszane przez co najmniej dwie organizacje, przy czym jedna organizacja może zgłosić tylko jedną kandydaturę. Przyjęto także, że kandydat nie powinien być członkiem partii politycznej ani posiadać "wyrazistej przeszłości partyjnej".

Głosowanie ma się odbyć w systemie elektorskim, w którym każda organizacja zrzeszona w koalicji deleguje od 1 do 2 przedstawicieli - w zależności od liczby swoich członków.

Z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji PAP wynika, że poparcie kandydatury Śpiewaka nie jest w ogóle w MJN brane pod uwagę. W jego dawnym stowarzyszeniu zarzuca mu się m.in. wodzowski styl uprawiania polityki, konfliktowość oraz brak kompetencji do pełnienia urzędu prezydenta. Na postawę MJN wpływa też niechęć do koncepcji wystawienia wspólnych list wyborczych z Partią Razem.

Kilku kandydatów

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL) oraz były wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz.

Swojego kandydata ma też wystawić SLD; ugrupowanie rozważa kandydatury Katarzyny Piekarskiej i Andrzeja Celińskiego. Start w wyborach na prezydenta Warszawy zapowiada też Ruch Bezpartyjni, który zrzesza m.in. urzędujących prezydentów Szczecina i Zielonej Góry. Według nieoficjalnych doniesień ich kandydatem może być b. prezydent stolicy Wojciech Kozak, który sprawował tę funkcję przez okres ok. 10 miesięcy po tym, jak do Sejmu z list PO wybrany został Paweł Piskorski (wcześniej był wiceprezydentem).

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

Swój pomysł aktywiści po raz pierwszy ogłosili w marcu:

[object Object]
Wystawimy kandydata na prezydenta Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP