Rada Ursynowa jednomyślnie przeciwna powiększeniu Tesco

[object Object]
Tu może powstać galeriaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ursynowscy radni apelują do władz miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Kabatach. Chcą w ten sposób zapobiec budowie potężnej galerii handlowej, planowanej przy Lesie Kabackim.

Taka zgodność wśród radnych Ursynowa to rzadkość. Podczas wtorkowej sesji wszyscy zagłosowali za przyjęciem uchwały w sprawie zmiany planu zagospodarowania dla Ursynowa Południowego i Kabat, uchwalonego w 2008 roku.

Domagają się przede wszystkim, aby inwestor mógł zabudować działkę w mniejszej powierzchni niż przewiduje obecny plan, czyli mówiąc fachowym językiem - chcą zmniejszyć intensywność zabudowy.

Druga ważna zmiana to zwiększenie współczynnika powierzchni biologicznie czynnej (do 25 proc.), czyli mówiąc prościej - zapewnienie w tym miejscu więcej zieleni.

I trzeci ważny punkt to ustalenie nieprzekraczalnej linii zabudowy od strony ulicy Sępa-Sarzyńskiego. Granica miałaby zostać wytyczona tak, aby ograniczyć niedogodności dla najbliższych sąsiadów planowanej inwestycji.

Nie chcą dużej galerii

Wszystkie te zmiany mają jeden cel - zapobiec rozbudowie znajdującego się obecnie przy al. KEN 14 supermarketu Tesco. Według inwestora, mógłby tu stanąć kompleks zbliżony rozmiarem do Galerii Mokotów.

Mieszkańcy obecni na sesji, a także sami radni, nie ukrywali, że są taką wizją przerażeni. Gigantyczne centrum znacznie pogorszy jakość życia na cichych i spokojnych obrzeżach Ursynowa.

"Kabaty mają szczególny charakter. Są swego rodzaju enklawą na mapie dzielnicy. Od strony południowej i zachodniej są otoczone rezerwatem Las Kabacki, a od wschodniej Parkiem Natolińskim. Są to niezaprzeczalne atuty tego miejsca" – przypominają w uzasadnieniu swojej uchwały radni.

Podkreślają też, że Kabaty są wciąż w miarę przestronne i pełne zieleni. W parterach domów powstało tu wiele lokali usługowych i gastronomicznych, które sprawiają, że można miło spędzić czas bez udawania się do centrum stolicy.

Hałas i większy ruch

Rozbudowa Tesco - według nich - wpłynie na pogorszenie lokalnego handlu i zniszczy małe sklepiki. Wprowadzi do Kabat tłum ludzi i samochodów.

- Funkcjonowanie tak dużego obiektu będzie możliwe jedynie przy równie dużej liczbie klientów. To z kolei jest możliwie tylko wtedy, gdy z usług galerii będą korzystać nie tylko mieszkańcy Ursynowa, ale również ościennych dzielnic i gmin – podkreślał radny PO Krystian Malesa.

Taki scenariusz stwarza konieczność odpowiedniej przepustowości okolicznych dróg, których - według radnych - nie ma. Planowana od lat ulica Rosnowskiego i poszerzana wkrótce ulica Rosoła mają na celu wygodną przeprawę między Ursynowem a Wilanowem, a nie - jak podkreślał Malesa - obsługę centrum handlowego.

Radny wyliczał też takie uciążliwości jak: większe zagrożenie wystąpienia wypadków, pogorszenie jakości powietrza czy uciążliwy hałas - związany między innymi z rozładowywaniem towarów.

- Budowa ogromnego kompleksu znacząco wpłynie też na cały układ architektoniczny. Obecna zabudowa na Kabatach jest dość niska - zauważył Malesa. I dodał, że jeśli galeria faktycznie powstanie - będzie potężną, nieestetyczną bryłą na tle zielonego Lasu Kabackiego.

Uchwała rady dzielnicy jest jedynie stanowiskiem. Nie nie niesie faktycznych skutków prawnych. Trafi teraz na biurko prezydent Warszawy. Aby plan został zmieniony, musi się tym zająć Rada Warszawy.

Kilka podejść do rozbudowy

Plany rozbudowy TESCO na Kabatach nie są nowe. Pierwszy raz mieszkańcy dowiedzieli się o nich w 2012 roku. Inwestor chciał wówczas budować centrum handlowe liczące 132 890 metrów kwadratowych powierzchni i nawet 28 metrów wysokości.

Na sprzeciw okolicznych mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Podnosili w większości te same argumenty, na które zwrócili uwagę we wtorek radni dzielnicy. Krytykowali hałas i zwiększony ruch. Projektu nie zaakceptowała też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Dwa lata później Tesco zmodyfikowało koncepcję i ponownie próbowało przepchnąć inwestycję. Bez skutki. RDOŚ po raz kolejny odmówiła.

Dwa lata temu drugi raz zmodyfikował projekt. Dostawy miały być realizowane "pod ziemią", pojawiło się też ogrodzenie o wysokości 2,5 metra, które miało chronić przed hałasem. Brakowało tylko raportu środowiskowego, w którym spółka obiecywała uwzględnić obawy mieszkańców. Na obietnicy się skończyło, a sprawa ucichła.

Wróciła w marcu tego roku. Inwestor złożył nowy raport i przymierza się do budowy galerii już trzeci raz, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

kw/r

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP