Przy starcie kołysał się w powietrzu. Pilot o akcji na S2

[object Object]
Wiatr utrudniał sprawny start śmigłowca Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Zawirowania powietrza i ekrany dźwiękochłonne spowodowały problemy przy starcie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna została wezwana do porannego wypadku czterech aut na trasie S2. Portal tvnwarszawa.pl rozmawiał z pilotem, który uczestniczył w akcji.

Do wypadku doszło rano na Południowej Obwodnicy Warszawy. Uczestniczyły w nim cztery pojazdy. Obrażenia jednego z uczestników zderzenia okazały się na tyle poważne, że na miejsce wezwane zostało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak relacjonował na antenie TVN24 Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl. na czas lądowania śmigłowca LPR zablokowane zostały wszystkie pasy S2 w obu kierunkach.

W trakcie relacji reportera śmigłowiec wystartował. Przez około 40 sekund maszyna miała trudności ze sprawnym wzniesieniem się i odlotem z miejsca zdarzenia.

Na początku wzbiła się kilka metrów w górę, po czym zawisła w powietrzu. Trwało to około 30 sekund i wyglądało tak, jakby w tym czasie zmagała się z siłą wiatru. Po chwili helikopter przesunął się kilka metrów dalej i wyżej i dopiero wtedy sprawnie poszybował w górę.

Wszystko przez wiatr

Pilot śmigłowca, który został zadysponowany do poniedziałkowego wypadku, tłumaczył w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że to wiatr powodował trudności z wystartowaniem.

- Ze względu na to, jak wiał wiatr okazało się, że po starcie śmigłowca, jego parametry techniczne były na tyle wysokie, że nie mógłbym wykonać startu z tego miejsca. W związku z tym podjąłem decyzję o tym, że muszę się delikatnie odsunąć od ekranu dźwiękochłonnego, który powodował zawirowania i po tym udało się normalnie wystartować - wyjaśnił Dariusz Tatarowski, pilot LPR.

Szybsi niż zespół naziemny

Zapytaliśmy Tatarowskiego również o to, dlaczego to właśnie helikopter LPR został wezwany na miejsce zdarzenia - czy podjęto taką decyzję w związku ze stanem poszkodowanego czy warunkami na drogach.

- W chwili wezwania nie jesteśmy informowani, co jest powodem wezwania. Generalnie jesteśmy wzywani wtedy, kiedy czas naszego dotarcia jest szybszy niż zespołów naziemnych - odpowiedział pilot.

Dodał również, że jego baza standardowo obsługuje wezwania w promieniu 60 kilometrów, ale nie jest to czynnikiem decydującym. - Jeśli nasza czas dotarcia do zdarzenia, które jest położone na 100 czy 120 kilometrów, jest szybszy niż zespołu naziemnego, to jesteśmy także dysponowani do takich wypadków - podkreślił Tatarowski.

Pilot nadmienił też, że lądowania na trasach ruchu zdarzają się często. - Warunkiem koniecznym w takim wypadku jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca przez strażaków. Potrzebne jest wstrzymanie ruchu, tak żeby nikomu postronnemu nie stała się krzywda - zaznaczył.

Śmigłowiec a ruch samolotów

Do porannego wypadku doszło w pobliżu Lotniska Chopina na Okęciu. Byliśmy ciekawi, jak w takiej sytuacji wygląda kwestia ruchu samolotowego.

Tatarowski wyjaśnił, że w takich sytuacjach lot śmigłowca ratowniczego jest skoordynowany z kontrolerem ruchu na Okęciu. - Wszystko było pod kontrolą. Ruch na lotnisku nie był wstrzymany, samoloty podchodziły na innym kierunku. Kontroler miał pełną świadomość, że przebywam w rejonie. Gdyby była taka potrzeba, mógłby te samoloty przekierować i umożliwić mi lądowanie - tłumaczył. mp/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP