Protesty opóźniają przebudowę mostu Grota


Urzędnicy przesunęli termin składania ofert na przebudowę mostu Grota-Roweckiego. Wykonawcy mieli wiele zastrzeżeń do przetargu i odwołali się do Krajowej Izby Odwoławczej. Umowa ma być podpisana jesienią. Prace mają potrwać ponad dwa lata.

Na początku stycznia do boju o przebudowę mostu stanęły 22 firmy. Do kolejnej tury zakwalifikowały się 20. Miały złożyć oferty cenowe 20 sierpnia, ale tak się nie stało.

27 miesięcy na prace

- Termin składania ofert został przesunięty na 10 września z uwagi na odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej i wprowadzenie zmian w treści specyfikacji przetargowej. Chodzi o uszczegółowienie – przekonuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA.

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", wykonawcy nie zgadzali się m.in. na to, by most był podczas robót przejezdny.

Umowa z wykonawcą ma być podpisana jesienią. – Ale jest to uzależnione od przebiegu postępowania przetargowego. Termin wykonania zadania to 27 miesięcy od momentu podpisania umowy – zaznacza Tarnowska.

Do 5 pasów

Według założeń inwestycji, przeprawa ma zostać poszerzona do pięciu pasów ruchu w obu kierunkach (dwa dla drogi S8 i trzy dla ruchu lokalnego). Przetarg dotyczy także przebudowy Trasy AK od ul. Modlińskiej do Powązkowskiej. Ten odcinek ma mieć po trzy pasy w każdym kierunku. W tym rejonie mają powstać ekrany akustyczne, a także nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe.

Na przebudowę urzędnicy chcą przeznaczyć blisko miliard złotych. Około 85 proc. z tego to dofinansowanie z UE. – Budowę należy zakończyć w 2015 roku. Nasze plany nie przewidują innego rozwiązania – przekonuje Tarnowska.

ran/su/roody

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości