Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Prezydent: jest spór kompetencyjny. Komisja powinna zawiesić działanie

Warszawa

Złożyliśmy wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego - powiedziała w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że nie ma możliwości, by ratusz był stroną w komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji.

- Chciałam poinformować, że w poniedziałek rano do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyliśmy wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. W Polsce są dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich (tak zwana komisja Jakiego - red.) oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - powiedziała Gronkiewicz-Waltz w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jak dodała, sytuacja wygląda tak, że dwa organy w państwie zajmują się tą samą kwestią. - Jeśli więc pojawiły się wątpliwości, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, wystąpiliśmy do Naczelnego Sądu Administracyjnego o to, aby taki spór rozstrzygnąć. Z mocy prawa wtedy komisja (weryfikacyjna - red.) powinna zawiesić swoje działania - podkreśliła.

- W sprawie, w której organ administracji publicznej, wydał decyzję, jako organ pierwszej instancji, w toku postępowania administracyjnego, rola tego organu kończy się w momencie wydania decyzji. Organ nie ma więc legitymacji do ewentualnego udziału w postępowaniu odwoławczym, ani też inicjowania postępowań w trybie nadzwyczajnym. Nie ma więc możliwości, abyśmy byli stroną w komisji, żebyśmy, jako strona zostali wezwani - oświadczyła prezydent Warszawy.

Komisja Jakiego

W poniedziałek ruszyła pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji. Zbada ona sprawę nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i 10. Jako świadkowie mają zeznawać między innymi urzędnicy ratusza. Decyzje komisji w tej sprawie mają zapaść w lipcu.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że przed komisją nie stawił się w poniedziałek nikt w imieniu miasta stołecznego Warszawy.

Trwa pierwsze posiedzenie komisji reprywatyzacyjnej. Czytaj naszą relację na żywo.

Przykład pszczółki MaiTVN24
wideo 2/14

pk/sk