POW już przejezdna

Najnowsze

fot. TomaszZieliński film:TVN24Pierwszy przejazd obwodnicą

Do późnych godzin wieczornych trwały prace przy otwarciu odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Kilka minut przed 23:00 drogowcom udało się wpuścić na trasę kierowców.

- Pierwsze samochody przejechały kilka minut przed godziną 23 - potwierdził Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Chodzi o fragment pomiędzy węzłem Konotopa a al. Krakowską. Początkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że trasę uda się oddać do użytku przed godziną 22. Jednak do ostatniej chwili trwało przestawianie znaków na całej długości otwartego odcinka.

POW częściowo otwartaMarcin Gula/ tvnwarszawa.pl
Fragment południowej obwodnicytargeo.pl, tvn24.pl

Uzupełnili dokumentację

Od wtorkowego poranka trwało uzupełnianie dokumentacji. Po południu na POW pojawili się inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. - Kontrola obowiązkowa zakończyła się pozytywnie. Możliwe jest wydanie pozwolenia na użytkowanie – poinformował po godzinie 17.00, w rozmowie z tvnwarszawa.pl, Jaromir Grabowski z WINB.

Dokument został wystawiony i podpisany około godziny 19.00.

POW przed otwarciemMarcin Gula/ tvnwarszawa.pl

Jak pojadą kierowcy?

Otwarty fragment Południowej Obwodnicy Warszawy łączy autostradę A2 i trasę S8 z aleją Krakowską czyli wylotówką na Kraków i Katowice. Na razie można na niego wjechać tylko w dwóch miejsach: na skrzyżowaniu z al. Krakowską i na węźle Konotopa.

Kierowcy jadący z zachodu (autostradą A2) lub z północnego-wschodu (trasą S8) na węźle Konotopa mogą teraz wjechać na trasę S2 i pojechać na wschód. Po drodze miną dwa węzły, które na razie są zamknięte - skrzyżowanie z Al. Jerozolimskimi z przyszłą trasą Salomea-Wolica (nową wylotówką na Kraków i Katowice). Sześciokilometrowy odcinek kończy się na skrzyżowaniu z Al. Krakowską.

Ze względu na budowę pozostałych węzłów, na trasie obowiązuje tymczasowe ograniczenie prędkości do 70 km/h lub nawet do 50 km/h.

- Docelowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona, gdy GDDKiA otrzyma pozwolenie na użytkowanie całej trasy, a wykonawca zakończy wszystkie prace. Wtedy na S2 będzie wprowadzona prędkość dopuszczalna 120 km/h - wyjaśniła Agata Brojanowska-Aleksandrowicz z GDDKiA.

Kiedy kolejny odcinek?

Jesienią, po otwarciu kolejnego odcinka, S2 będzie można dojechać na lotnisko Okęcie i do ulicy Puławskiej.

- Do końca sierpnia oddany zostanie fragment trasy od Al. Krakowskiej do lotniska Chopina. Będzie to kolejny około 5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej, który zapewni połączenie z węzłem Marynarska oraz bezproblemowy dojazd na lotnisko od strony Poznania. Z kolei we wrześniu planowane jest otwarcie ostatniego około 2-kilometrowego fragmentu POW" - czytamy na stronie GDDKiA.

Docelowo trasa ma przejść tunelem pod Ursynowem, mostem nad Wisłą i połączyć się z trasami S17 oraz Wschodnią Obwodnicą Warszawy. Dalej znów przejdzie w austradę A2 na wschód.

Budowa węzła Konotopa - tu spotkają się trasa S8, Południowa Obwodnica Warszawy i Autostrada A2 (nagranie archiwalne):

Budowa węzłaDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

ran/roody/wp/bf//mz