POW już przejezdna

Pierwszy przejazd obwodnicą
Pierwszy przejazd obwodnicą
fot. TomaszZieliński film:TVN24
fot. TomaszZieliński film:TVN24Pierwszy przejazd obwodnicą

Do późnych godzin wieczornych trwały prace przy otwarciu odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Kilka minut przed 23:00 drogowcom udało się wpuścić na trasę kierowców.

- Pierwsze samochody przejechały kilka minut przed godziną 23 - potwierdził Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Chodzi o fragment pomiędzy węzłem Konotopa a al. Krakowską. Początkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że trasę uda się oddać do użytku przed godziną 22. Jednak do ostatniej chwili trwało przestawianie znaków na całej długości otwartego odcinka.

POW częściowo otwarta
POW częściowo otwartaMarcin Gula/ tvnwarszawa.pl
Fragment południowej obwodnicytargeo.pl, tvn24.pl

Uzupełnili dokumentację

Od wtorkowego poranka trwało uzupełnianie dokumentacji. Po południu na POW pojawili się inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. - Kontrola obowiązkowa zakończyła się pozytywnie. Możliwe jest wydanie pozwolenia na użytkowanie – poinformował po godzinie 17.00, w rozmowie z tvnwarszawa.pl, Jaromir Grabowski z WINB.

Dokument został wystawiony i podpisany około godziny 19.00.

POW przed otwarciem
POW przed otwarciemMarcin Gula/ tvnwarszawa.pl

Jak pojadą kierowcy?

Otwarty fragment Południowej Obwodnicy Warszawy łączy autostradę A2 i trasę S8 z aleją Krakowską czyli wylotówką na Kraków i Katowice. Na razie można na niego wjechać tylko w dwóch miejsach: na skrzyżowaniu z al. Krakowską i na węźle Konotopa.

Kierowcy jadący z zachodu (autostradą A2) lub z północnego-wschodu (trasą S8) na węźle Konotopa mogą teraz wjechać na trasę S2 i pojechać na wschód. Po drodze miną dwa węzły, które na razie są zamknięte - skrzyżowanie z Al. Jerozolimskimi z przyszłą trasą Salomea-Wolica (nową wylotówką na Kraków i Katowice). Sześciokilometrowy odcinek kończy się na skrzyżowaniu z Al. Krakowską.

Ze względu na budowę pozostałych węzłów, na trasie obowiązuje tymczasowe ograniczenie prędkości do 70 km/h lub nawet do 50 km/h.

- Docelowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona, gdy GDDKiA otrzyma pozwolenie na użytkowanie całej trasy, a wykonawca zakończy wszystkie prace. Wtedy na S2 będzie wprowadzona prędkość dopuszczalna 120 km/h - wyjaśniła Agata Brojanowska-Aleksandrowicz z GDDKiA.

Kiedy kolejny odcinek?

Jesienią, po otwarciu kolejnego odcinka, S2 będzie można dojechać na lotnisko Okęcie i do ulicy Puławskiej.

- Do końca sierpnia oddany zostanie fragment trasy od Al. Krakowskiej do lotniska Chopina. Będzie to kolejny około 5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej, który zapewni połączenie z węzłem Marynarska oraz bezproblemowy dojazd na lotnisko od strony Poznania. Z kolei we wrześniu planowane jest otwarcie ostatniego około 2-kilometrowego fragmentu POW" - czytamy na stronie GDDKiA.

Docelowo trasa ma przejść tunelem pod Ursynowem, mostem nad Wisłą i połączyć się z trasami S17 oraz Wschodnią Obwodnicą Warszawy. Dalej znów przejdzie w austradę A2 na wschód.

Budowa węzła Konotopa - tu spotkają się trasa S8, Południowa Obwodnica Warszawy i Autostrada A2 (nagranie archiwalne):

Budowa węzła
Budowa węzłaDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

ran/roody/wp/bf//mz

Pozostałe wiadomości