Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Pomnik Górskiego w przyszłym roku. "Na 94. rocznicę urodzin trenera"

Najnowsze

mat.prasowe / Fundacja Kazimierza GórskiegoWizualizacja pomnika Kazimierza Górskiego

Po raz kolejny przesunięte zostało odsłonięcie pomnika Kazimierza Górskiego w Warszawie. Miało odbyć się 10 października, potem 5 listopada. Teraz okazuje się, że realny termin to dopiero początek 2015 roku.

- Planujemy uroczystość na początku marca przyszłego roku, w 94. rocznicę urodzin byłego szkoleniowca reprezentacji Polski, a prace budowlane związane z posadowieniem cokołu powinny zacząć się w połowie listopada - poinformował prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.

Jak dowiedziała się PAP, w ubiegłym tygodniu nastąpiło wydanie zgody przez Wydział Architektury i Planowania Przestrzennego urzędu miasta na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Decyzja uprawomocniła się i inwestor pobrał dziennik budowy. Zgodnie z planem, rzeźba została odlana w Gliwicach, gdzie czeka na transport do Warszawy.

To już drugie przesunięcie terminu odsłonięcia pomnika. Na początku października informowaliśmy, że z powodu przedłużania się procedur, odsłonięcie zostało przesunięte z 10 października na 5 listopada.

Pomnik przy Narodowym

Monument przedstawiający wybitnego trenera futbolu, w dynamicznej pozie i z piłką pod ramieniem, stanie przez Stadionem Narodowym w Warszawie, na końcu głównej alei prowadzącej od strony Ronda Waszyngtona.

Jego autorem jest krakowski rzeźbiarz Marek Maślaniec, którego projekt zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w połowie stycznia 2014 roku. Sam pomnik ma 3,5 m wysokości, a wraz z cokołem będzie mierzył około 5,5 m. W sferze wstępnych planów jest stworzenie od Ronda Waszyngtona do pomnika Kazimierza Górskiego Alei Gwiazd Polskiej Piłki Nożnej.

Trener wszech czasów

Kazimierz Górski (1921-2006) prowadził biało-czerwonych w latach 1970-1976. Jego podopieczni zdobyli złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 zajęli trzecie miejsce. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi, którego dotychczas nie otrzymał żaden Polak.

W 2012 roku odsłonięto pomnik Kazimierza Deyny, najsłynniejszego piłkarza z drużyny Kazimierza Górskiego: PAP/jb/b

Pomnik czeka na prezentacjęMarcin Gula /tvnwarszawa.pl, M. Kostrzewa/Legia.com

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe / Fundacja Kazimierza Górskiego