Policzyli auta wjeżdżające do Skaryszaka. "Park to nie parking"

[object Object]
Parkowanie w parku Skaryszewskimmat.prasowe
wideo 2/3

Park Skaryszewski to nie parking - przekonują aktywiści z Pragi Południe. Mają dość rozjeżdżania zielonego terenu przez samochody. W sobotę postanowili je zliczyć. W ciągu czterech godzin natknęli się na ponad 200.

Dzień nie był przypadkowy, bo w sobotę zorganizowano na terenie parku targ śniadaniowy. Mieszkańcy postanowili wykorzystać tę okazję. Ustawili się przy dwóch wejściach - od strony al. Zielenieckiej i ul. Międzynarodowej, gdzie liczyli pojazdy wjeżdżające do środka.

Oprócz tego spacerowali po parku zostawiając za wycieraczkami "mandaty" będące zaproszeniem dla kierowców, by zgłosili się do straży miejskiej.

Bez trudu - jak przekonują - znaleźli kilkadziesiąt przypadków, którymi powinny zająć się stosowne służby. "Straż Miejska jednak nie chce tego robić. Przez cały 2016 i początek 2017 roku wręczyła w parku zaledwie… 58 mandatów" - czytamy w informacji prasowej aktywistów.

Wspólna inicjatywa

Problem rozjeżdżania popularnego Skaryszaka nie jest nowy. - Zwracamy na niego uwagę już od grudnia ubiegłego roku, kiedy zorganizowaliśmy się jako dziesięć organizacji i wspólnie napisaliśmy wniosek, aby w parku organizowano mniej uciążliwych imprez - mówi nam Tadeusz Rudzki ze stowarzyszenia "Wiatrak". Jak dodaje, konkretnych działań ze strony władz i służb jednak nie widać. Czego dowodem jest sobotnia inicjatywa.

Mieszkańcy przypominają, że Skaryszak to nie byle jaki park. Ma ponad sto lat i znajduje się w rejestrze zabytków. Mimo to, wielu traktuje go jako parking.

"Blisko parku przebiegają linie tramwajowe, a w zasięgu krótkiego spaceru znajduje się stacja metra i przystanek kolejowy - dziwi zatem fakt, że tak wiele osób decyduje się na przyjazd do Parku własnym samochodem" - zaznaczają aktywiści.

Rudzki podkreśla też, że na terenie parku obowiązuje zakaz wjazdu i parkowania. Przyznaje jednak, że oznaczenia wymagają poprawy. - Zakaz od strony al. Zielenieckiej jest ewidentny. Nie dotyczy tylko dojeżdżających do restauracji. Natomiast od strony ul. Międzynarodowej to oznakowanie nie jest już tak wyraźne, ale od zarządcy parku wiemy, że on istnieje - stwierdza nasz rozmówca.

Zauważa jednak, że oprócz samych zakazów, park ma też regulamin, a ten wyraźnie zabrania poruszania się po nim pojazdami mechanicznymi.

Nowa organizacja ruchu

Problem niszczenia Skaryszaka przez samochody zainteresował też lokalnych radnych. Interpelację w tej sprawie pisał między innymi Karol Kowalczyk, radny PO. Przekonuje w niej, że parkowanie na terenie parku jest zupełnie niekontrolowane. Auta rozjeżdżają trawniki i "zamieniają je w błotnistą breję". Od władz dzielnicy domaga się natomiast pilnej interwencji w tej sprawie.

W odpowiedzi Tomasza Kucharskiego, burmistrza Pragi Południe czytamy, że problem był omawiany przez Komisję Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Podjęła ona decyzję "o wprowadzeniu zakazu parkowania wzdłuż głównej alei wjazdowej na terenie parku".

"Stąd też zleciłem opracowanie projektu organizacji ruchu, który po zatwierdzeniu zostanie wdrożony" - pisze burmistrz.

Wiceprezydent obiecuje mediacje

W sprawie imprez i parkowania w parku głos zabrał też wiceprezydent Michał Olszewski, który w stołecznym ratuszu odpowiada właśnie za zieleń. W piśmie skierowanym do Tadeusza Rudzkiego zgadza się z tym, że park ma niebywałe walory, które są i powinny być należycie chronione.

Przyznaje, że w ratuszu rozważane jest wprowadzenie ograniczeń co do wydawanych pozwoleń na organizowane tam imprezy. "Ponadto zwróciłem się do Straży Miejskiej o zwiększenie ilości patroli na terenie parku" - informuje Olszewski.

Zapowiada również, że niebawem przy wjazdach do parku zostaną ustawione wyraźne zakazy wjazdu, a oprócz tego znak informujący o pobliskim parkingu "Parkuj i Jedź".

"Jednocześnie informuje, że z dniem 1 lipca 2017 roku zadania związane z utrzymaniem parku przejmie Zarząd Zieleni, który zamierza przygotować warsztat mediacyjny z udziałem mediatorów i kluczowych interesariuszy parku" - podsumowuje wiceprezydent.

Tadeusz Rudzki z jednej strony przyznaje, że wszystkie deklaracje płynące ze strony urzędu miasta i dzielnicy cieszą i są zbieżne z oczekiwaniami mieszkańców. - Jednak co z deklaracji, skoro praktyka wciąż się nie zmienia i w rzeczywistości nie widać żadnych realnych działań - stwierdza ze smutkiem.

Straż miejska dementuje

O komentarz do niekontrolowanego parkowania zwróciliśmy się do straży miejskiej. - Nie jest prawdą, że straż miejska nie interesuje się rejonem Parku Skaryszewskiego - odpowiada stanowczo Monika Niżniak, jej rzecznik prasowa.

- Po drugie, w okresie wakacyjnym ten rejon jest zawsze pod naszym szczególnym nadzorem. Podobnie jak wtedy, kiedy otrzymujemy informacje, że na terenie parku odbywają się jakiekolwiek imprezy - dodaje.

Jeśli chodzi o akcję aktywistów, Niżniak informuje, że żadne zgłoszenie co do nielegalnego parkowania na terenie parku w sobotę nie wpłynęło do straży miejskiej. - Jeśli mieszkańcy do nas zgłaszają takie incydenty, zawsze reagujemy - zapewnia.

Rzeczniczka dementuje też informacje, jakoby w 2016 i na początku 2017 straż miejska wystawiła tylko 58 mandatów. - To nie jest prawda. Wydanych zostało niemal 150 dyspozycji usunięcia pojazdów na koszt właściciela. W 18 przypadkach wszczynane były procedury pod nieobecność kierującego, a w 11 sprawy skierowano do sądu – wylicza.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP