Patryk Jaki i czterdziestu lokatorów. Komisja zajmie się Poznańską 14

[object Object]
Przewodniczący o nieruchomościach, którymi zajmie się komisjaTVN24
wideo 2/4

Już w środę komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Poznańskiej 14. To pierwszy przypadek, gdzie analizowana będzie nieruchomość, która jest zamieszkiwana przez lokatorów. Aż 40 z nich zostało zaproszonych na przesłuchanie. Wezwano też prezydent Warszawy i mecenasa Roberta N.

Do tej pory komisja weryfikacyjna zajmowała się takimi działkami, jak Twarda 8 i 10 (po dawnym gimnazjum), Chmielna 70 czy Sienna 29 (dzisiejszy plac Defilad). Nieruchomości, może i głośne medialnie ze względu na swoją lokalizację i wartość finansową, dotyczyły jednak pustych działek i budynków. Poznańska będzie pierwszą kamienicą, w której nadal mieszkają ludzie niepewni swojego dachu nad głową.

Posiedzenie rozpocznie się w środę o godzinie 10 w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości przy Alejach Ujazdowskich.

Prezydent znów nie przyjdzie

Na przesłuchanie w charakterze strony wezwano ponownie Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ponownie, bo prezydent Warszawy była zapraszana na każde z trzech poprzednich posiedzeń, lecz na żadnym się nie zjawiła. Otrzymała za to łączną karę grzywny w wysokości 12 tysięcy złotych.

Prezydent reprezentowali oddelegowani przez nią urzędnicy i prawnicy. I jak mówi nam Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza, podobnie będzie również i w środę. Gronkiewicz-Waltz nie pojawi się nie przesłuchaniu w sprawie Poznańskiej. - Będą przedstawiciele miasta, w tym pan dyrektor [Biura Spraw Dekretowych - red.] Piotr Rodkiewicz - precyzuje urzędniczka.

Oprócz prezydent stolicy w charakterze strony wezwano dwóch mecenasów: znajdującego się we wrocławskim areszcie Roberta N. i Janusza Piecyka, a także przedstawicieli spółki Jowisz. To tak zwana spółka córka większej i bardziej znanej spółki Fenix Group, zajmującej się skupowaniem i odrestaurowywaniem kamienic odzyskanych w ramach reprywatyzacji. W styczniu 2014 roku Fenix nabył właśnie kamienicę przy Poznańskiej, żeby - jak czytamy na ich stronie internetowej - ją odrestaurować i "przywrócić jej dawną świetność".

40 lokatorów

W charakterze świadków natomiast komisja zaprosiła lokatorów domu przy Poznańskiej. Jak mówi nam jej rzecznik prasowy Oliwer Kubicki, wezwano aż 40 osób. Czy będą przesłuchiwani pojedynczo? - Prawdopodobnie będą mieli swojego reprezentanta - informuje.

Jeśli chodzi o pozostałych, czyli mecenasa N., Janusza Piecyka i przedstawicieli Jowisza - na dziś nie ma pewności, czy przyjdą na przesłuchanie. To okaże się ostatecznie dopiero w środę. - Wezwani świadkowie i strony nie mają obowiązku potwierdzania swojej obecności, ale na razie nie dostaliśmy żadnych sygnałów, jakoby kogoś miało nie być - informuje Kubicki.

Kiedy dopytujemy o przesłuchanie zasiadającego w areszcie mecenasa N. (czy odbędzie się w Warszawie, czy we Wrocławiu, jawnie lub nie), rzecznik odpowiada krótko: prawdopodobnie będzie reprezentowany przez przedstawiciela.

Problemowy spadek

Poznańska 14 to duża, trzyskrzydłowa kamienica położona niemal w samym centrum (między Hożą, a Wilczą). Nieruchomość w 2013 roku przekazano faktycznym spadkobiercom dawnych właścicieli, których - jak informuje PAP - reprezentował mecenas Robert N. Decyzję ze strony ratusza podpisał natomiast Jerzy M., ówczesny wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Kilka miesięcy po całej operacji spadkobierca sprzedał swój spadek Robertowi N. i Januszowi Piecykowi. Ci z kolei w styczniu 2014 roku mieli sprzedać nieruchomość spółce Jowisz, związanej z grupą Fenix.

Jednym z wątków, którymi zajmie się komisja weryfikacyjna, będzie sprawdzenie, dlaczego miasto nie wnioskowało o stwierdzenie nabycia spadku. Bo jak przekonują członkowie zespołu Patryka Jakiego, miało do tego uprawnienia.

Dlaczego? Otóż prawowici właściciele nieruchomości, według PAP, mieli zostać zamordowani w 1942 roku. Zaś zgodnie z obowiązującym wówczas (do 1947 roku) kodeksem Napoleona, w przypadku gdy spadkobiercy nie zgłoszą się przez 30 lat, spadek uznać należy za wakujący, co otwiera drogę nabycia go przez Skarb Państwa.

- Będziemy starali się wyjaśnić, dlaczego miasto wcześniej nie złożyło wniosku, że Skarb Państwa powinien być spadkobiercą - powiedział Sebastian Kaleta, członek komisji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Wcześniej", bo jak mówi Agnieszka Kłąb z ratusza, miasto złożyło wniosek o zmianę postanowienia dotyczącego nabycia spadku, ale dopiero w sierpniu tego roku. - Pod koniec ubiegłego roku prokuratura przesłała informację, z której wynikały wątpliwości co do prawidłowości postępowań spadkowych. Po dalszych ustaleniach w tej sprawie złożyliśmy wniosek o zmianę postanowienia w przedmiocie nabycia spadku - precyzuje.

Podkreśla też, że decyzja zwrotowa w 2013 roku została wydana na podstawie postanowienia spadkowego z 2010 roku, "które ówcześnie nie mogło budzić żadnych wątpliwości".

Lokatorzy zapowiadają protest

Przed środowym posiedzeniem komisji, swój protest zapowiedział Komitet Obrony Praw Lokatorów (KOPL). Jego działacze mają spotkać się we wtorek o godzinie 18 przed słynną kamienicą przy Noakowskiego 16. Właśnie tam swoją siedzibą ma spółka Fenix Group. Jest to też kamienica, którą w ramach reprywatyzacji odzyskała rodzina prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (po czym prawa odsprzedała właśnie spółce Fenix).

"Nasz protest jest związany z rozprawą przed Komisją Weryfikacyjną o zwrocie kamienicy przy ul. Poznańskiej 14 oraz wciąż trwającym nękaniem lokatorów w innych kamienicach" - zapowiedzieli aktywiści z KOPL w zapowiedzi wydarzenia.

PAP/kw/r/jb

Pozostałe wiadomości

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padł strzał. Trzy osoby trafiły do szpitala.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Trzy osoby ranne

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wzbudziła 800-kilogramowa przesyłka lotnicza z Singapuru. Zgodnie z deklaracją celną miała zawierać fosforyty, wykorzystywane do produkcji sztucznych nawozów fosforowych i mineralnych. Znaleźli w niej jednak 14 400 ampułek oraz 566 300 tabletek.

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Źródło:
tvnwarszawa.,pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnie dni lata drogowcy ruszają z krótkimi remontami. Nowy asfalt zyska ulica Broniewskiego oraz aleja Komisji Edukacji Narodowej. Wyremontowany zostanie też przejazd przez tory na placu Grunwaldzkim. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl