Najnowsze

Ogromne graffiti w hołdzie 63 warszawiakom

Najnowsze

W hołdzie Powstańcom
TVN24W hołdzie Powstańcom

Kilkadziesiąt osób zabrało się w sobotę za malowanie powstańczego graffiti na powierzchni ponad 400 mkw. Najlepsi polscy streetartowcy wspólnie z mieszkańcami stolicy chcą oddać w ten sposób hołd zapomnianym mieszkańcom z czasów Powstania Warszawskiego. Wieczorem koncert "Morowe Panny".

Wspólnym malowaniem graffiti rozpoczęły się w sobotę się obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Ci ludzie powstanowili namalować 63 postacie, osób które walczyły nie z z bronią w ręku, ale własnym talentem, zaangażowaniem, pasją - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

- Pamiętamy o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, ale nie zwracamy uwagi na artystów. A trzeba pamiętać, że podczas powstania normalnie funkcjonowało państwo polskie - zwracała uwagę Katarzyna Grabowska, organizatorka jamu graffiti z ramienia MPW.

Kolorowe obrazy powstawały w sobotę na murze okalającym budowę u zbiegu ulicy Siedmiogrodzkiej i Karolkowej. Pieczę nad całą inicjatywą ma Grzegorz "Forin" Piwnicki. Od prawie 20 lat tworzy instalacje i murale. Zajmuje się też projektowaniem.

"63 dni Powstania Warszawskiego"

Na projekt składają się 63 nieznane szerzej opowieści o Warszawie z 1944 roku. Historie muzyków, plastyków, aktorów, architektów, poetów i pisarzy. Ludzi, których dzieła przetrwały, ale o ich twarzach już zapomniano.

Graffiti w hołdzie artystom Powstania Warszawskiego
Graffiti w hołdzie artystom Powstania WarszawskiegoMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

Wieczorem koncert

Jeszcze w sobotę muzeum zaprasza na koncert Morowe Panny. O godz. 20.00, w Parku Wolności wystąpią: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów.

Bilety na koncert "Morowe Panny" z cyklu "Pamiętamy '44", w ramach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego można kupić przed koncertem przy wejściu do Parku Wolności. Cena: 10 zł.

WIĘCEJ O OBCHODACH POWSTAŃCZYCH

bf/mz

Pozostałe wiadomości