Odszkodowania za hałas. Wnioski tylko do 3 sierpnia

Warszawa

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plIle będzie odszkodowań?

Tylko do 3 sierpnia można składać wnioski o pokrycie kosztów izolacji akustycznej w domach lub o wykup nieruchomości z powodu utraty jej wartości wskutek hałasu. Na razie do władz Lotniska Chopina trafiło ich ok. 800.

Chodzi o mieszkańców z Obszaru Ograniczonego Użytkowania utworzonego wokół stołecznego portu. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął w 2011 uchwałę o ustanowieniu takiego obszaru, który obejmuje m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic.

Wnioski do soboty

Zgodnie z zapisami uchwały termin składania wniosków m.in. z prośbą o wykonanie izolacji akustycznych w mieszkaniach i domach upływa 3 sierpnia tego roku.

– Jeżeli, ktoś nie złoży wniosku, to nie będzie mógł starać się o świadczenia – zaznacza Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Na razie mieszkańcy złożyli ich ok. 800. - Zdecydowana większość dotyczy izolacji akustycznej, którą lotnisko miałoby zamontować w domach na własny koszt - wyjaśnia rzecznik.

Władze Lotniska Chopina, po otrzymaniu wniosku o wykonanie izolacji akustycznej, zlecają przeprowadzenie ekspertyzy w celu określenia, czy w mieszkaniu, domu przekroczone są dopuszczalne normy hałasu. Koszty wykonania analizy lotnisko bierze na siebie.

Wycenią wartość

Pojawiają się też wnioski o odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości lub jej wykup, bo znajdują się w wyznaczonym obszarze. - W tych przypadkach sugerujemy mieszkańcom, żeby zgłaszali wnioski do sądu, żeby można było wycenić wartość – dodaje Przybylski.

Z chwilą utworzenia OOU zarządzający lotniskiem zobowiązany jest do prowadzenia działalności w taki sposób, aby nie powodowała ona przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lotniczego poza granicami tego obszaru. Oznacza to w dłuższej perspektywie ograniczenie rozwoju lotniska, ze względu na konieczność utrzymania ruchu lotniczego na takim poziomie, aby zasięg ponadnormatywnego hałasu, generowanego w wyniku startów, lądowań i przelotów, mieścił się w granicach OOU.

ran/b