"Oburzeni" jednak z Guziałem. Porzucili swój wniosek o referendum

Zbierają podpisy pod referendumTVN24

Oburzeni zbierają podpisy, ale już nie pod swoim wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Stowarzyszenie uznało, że poniosło porażkę. Porzuciło własny projekt i przyłączyło się do akcji organizowanej przez Piotra Guziała.

Termin złożenia w ratuszu podpisów pod wnioskiem o organizację referendum mija dla "Oburzonych" 4 listopada. - Mieliśmy kilkanaście tysięcy podpisów i wiedzieliśmy, że nie damy rady zebrać ponad 130 tysięcy - mówi Antoni Gut, przewodniczący Stowarzyszenia Obywatelskiego "Oburzeni". Dodaje, że rozpoczynając akcję ugrupowanie liczyło na wsparcie dużych sił politycznych, a zostało samo.

- Partie, główni gracze, chcą przez kolejne dwa lata grillować panią Gronkiewicz, a nie ją odwołać. Chcą codziennie mówić: "patrzcie jaka to wredna baba". Wcale nie mają ochoty na poważnie zająć się sprawą reprywatyzacji - twierdzi Gut.

To dlatego, że odwołanie prezydent mogłoby spowodować upublicznienie wielu informacji, które dotyczą działalności urzędników prezydenta Kaczyńskiego w sprawie dzikiej reprywatyzacji - mówi przewodniczący "Oburzonych". - Wszyscy główni gracze na scenie politycznej czerpali z tego procederu jakieś zyski i tak naprawdę chcą wyciszenia sprawy - dodaje. Jest przekonany, że część urzędników i sędziów to członkowie mafii, która zarabia na reprywatyzacji.

Guział bliżej sukcesu

"Oburzeni" nadal są na ulicach i zbierają podpisy, ale już pod wnioskiem obywatelskim Piotra Guziała. Deklarują, że najważniejsze jest dla nich, by referendum doszło do skutku. - Nie zgadzam się w wielu sprawach z panem Guziałem, ale jestem przekonany, że tylko zmiana na stanowisku prezydenta Warszawy doprowadzi do zatrzymania dzikiej reprywatyzacji - mówi Gut.

Oburzeni deklarują, że na listach Guziała zebrali już kilkanaście tysięcy podpisów. Tyle samo, ile wcześniej mieli na własnych.

Z kolei Piotr Guział mówi, że pod jego inicjatywą jest już około 60 tysięcy podpisów. - Na razie idzie to sprawnie, ale nie mam pewności, czy uzbieramy wymaganą liczbę. Dużo zależy od pogody - dodaje. Podobnie jak Gut ma pretensje do partii politycznych, zwłaszcza że PiS deklarował wsparcie jego inicjatywy.

- Partie w ogóle nie zebrały i nie zbierają podpisów. Dużo gadają, nic nie robią - mówi Guział. - Dotyczy to PiS, Nowoczesnej, Kukiza, Razem - dodaje. Ocenia, że dla PiS korzystniejsze jest "gonienie króliczka, a nie jego złapanie", bo w przeciwnym razie za miasto odpowiedzialność musiałby wziąć komisarz, na którego partia nie ma - jego zdaniem - pomysłu.

- Jeśli nie zbierzemy wymaganej liczby podpisów, to będzie to wina PiS. To oni mają największe struktury, to oni są w stanie realnie pomóc w akcji - kwituje Guział.

Na zebranie około 135 tysięcy podpisów, których wymaga ustawa, Guział ma jeszcze miesiąc.

Koszty

Piotr Guział zapewnia, że do skrzynek mieszkańców Warszawy w najbliższych dniach trafi 850 tysięcy druków bezadresowych. Będzie to prośba o wsparcie akcji zbierania podpisów i formularz do ich zbierania. O kosztach takiej wysyłki nie chce jednak mówić.

- Demokracja kosztuje, a dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach - ucina Guział.

W referendum inwestuje własne pieniądze oraz środki z "datków ludzi dobrej woli". Czyich, nie chce i - zgodnie z prawem - nie musi ujawnić. Inicjator referendum zobowiązany jest przedstawić sprawozdanie finansowe z dochodów i wydatków związanych z referendum w terminie 3 miesięcy od dnia głosowania. W przypadku zbiórki podpisów firmowanej przez Piotra Guziała obowiązek dotyczy 16 osób - tyle podpisało się pod wnioskiem o referendum.

- To nawet dla mnie było zaskoczeniem, ale przychodzą i oferują pomoc nawet ludzie związani z PO. Mówią, że dawali na kampanię Hanny Gronkiewicz-Waltz, a teraz chcą wspomóc walkę o jej odwołanie - twierdzi Piotr Guział.

- My robiliśmy to społecznie. Nasze koszty to tyle, ile kosztowały kartki do zbierania podpisów drukowane w naszych domach - mówi Antoni Gut, przewodniczący "Oburzonych".

ZOBACZ JAK WNIOSEK O REFERENDUM SKŁADALI OBURZENI:

Do ratusza wpłynął wniosek o referendum
Do ratusza wpłynął wniosek o referendumTVN24

Marcin Chłopaś

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP