Noakowskiego, Nabielaka - tymi adresami zajmie się komisja Jakiego

Warszawa

Do początku grudnia komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji planuje przeprowadzić siedem posiedzeń. Już wiadomo, kiedy komisja zajmie się kamienicą, w której mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska, a także budynkiem przy Noakowskiego, który częściowo należał do rodziny prezydent Warszawy.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, najbliższe dwa posiedzenia komisji weryfikacyjnej poświęcone będą sprawom Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43.

"Marzli zimą"

Na początku sierpnia poseł PiS i członek komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński stwierdził, że pod tymi adresami nadal mieszkają lokatorzy, którym podniesiono czynsze o kilkaset procent oraz powybijano okna, by "marzli zimą". To - jak mówił - miało ich zmusić do opuszczenia lokali.

Posiedzenia dotyczące Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43 zaplanowane są na 30 sierpnia i 6 września.Kolejne posiedzenie ma się odbyć 3 października. Tego dnia komisja zajmie się decyzją reprywatyzacyjną dotycząca nieruchomości na placu Defilad (dawny adres Złota 19). Tego samego dnia ma również badać sprawę innej nieruchomości z placu Defilad (przedwojenny adres: Zielna 7/Złota 17).

Dwa dni później, 5 października, zaplanowana jest rozprawa w sprawie kolejnej działki z placu Defilad. Chodzi o nieruchomość pod dawnym adresem Chmielna 50/Wielka 2.

30 i 31 października komisja będzie badać sprawę nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska - aktywistka miejska, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej spalone ciało znaleziono w marcu 2011 r. na terenie Parku Kultury w Powsinie. Prokuratura uznała, że Brzeska została zamordowana, ale sprawców zabójstwa do dziś nie znaleziono.

Noakowskiego 16

Ostatnie zawiadomienie o rozprawie komisji weryfikacyjnej, zamieszczone na stronie resortu, dotyczy sprawy kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, która w części przypadła rodzinie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Termin rozprawy został wyznaczony na 4 i 5 grudnia.

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji od początków czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już trzy decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K. oraz o przyznaniu Maciejowi M. działki Sienna 29.

KOMISJA O SIENNEJ 29:

Wniosek o ukaranie Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN24
wideo 2/9

PAP/ran/pm